سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » میراث هاشمی را به دست مخالفش سپردند...

میراث هاشمی را به دست مخالفش سپردند

چکیده : دو سال پس ازانقلاب فرهنگی، در اردیبهشت ۱۳۶۱ به پیشنهاد هاشمی رفسنجانی و با حمایت امام دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شد. چهار ماه بعد هاشمی رفسنجانی به‌عنوان رئیس شورای موقت دانشگاه و طی حکمی با سربرگ مجلس، عبدالله جاسبی را به ریاست موقت دانشگاه منصوب نمود. هیئت مؤسس دانشگاه شامل آیت الله خامنه ای رئیس جمهور وقت، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس وقت، میرحسین موسوی نخست وزیر وقت، احمد خمینی و عبدالله جاسبی تشکیل جلسه داده و جاسبی را به ریاست دانشگاه منصوب کرد ...


کلمه – گروه خبر: فرهاد رهبر رسما رییس دانشگاه آزاد شد. محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تائید انتخاب فرهاد رهبر به عنوان رئیس دانشگاه آزاد خبرداد. حکم او صبح دیروز توسط علی اکبر ولایتی رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد داده شد.

پس از انتصاب فرهاد رهبر به این سمت و دیگر انتصاب‌ها در دانشگاه آزاد نخست حسن خمینی و سپس علی اکبر ناطق نوری از سمت‌های خود در دانشگاه آزاد استعفا دادند، استعفاهایی که به نظر میرسد بیشتر اعتراضی است به تغییرات علی اکبر ولایتی در دانشگاه آزاد.

در همین ارتباط، علی اکبر ولایتی، در حاشیه مراسم اهدای حکم ریاست دانشگاه آزاد به فرهاد رهبر در جمع خبرنگاران گفت: از ناطق نوری خواهش کردیم استعفای خود را پس بگیرد چراکه حضور وی در هیأت موسس دانشگاه آزاد مغتنم است.

او درباره استعفای سیدحسن خمینی از عضویت در هیئت موسس و هیئت‌امنای دانشگاه آزاد تصریح کرد: وی استعفا نداده است.

دانشگاهی که هاشمی ساخت

دانشگاه آزاد را بسیاری میراث اکبرهاشمی رفسنجانی می‌دانند، میراثی که برای حفظ و توسعه آن تلاش بسیاری کرد، میراثی که یک بار از او گرفتند و باز پسش گرفت و اکنون دوباره نیست تا بتواند آن را پس بگیرد.

دو سال پس ازانقلاب فرهنگی، در اردیبهشت ۱۳۶۱ به پیشنهاد هاشمی رفسنجانی و با حمایت امام دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شد.

چهار ماه بعد هاشمی رفسنجانی به‌عنوان رئیس شورای موقت دانشگاه و طی حکمی با سربرگ مجلس، عبدالله جاسبی را به ریاست موقت دانشگاه منصوب نمود. هیئت مؤسس دانشگاه شامل آیت الله خامنه ای رئیس جمهور وقت، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس وقت، میرحسین موسوی نخست وزیر وقت، احمد خمینی و عبدالله جاسبی تشکیل جلسه داده و جاسبی را به ریاست دانشگاه منصوب کرد.

پس از مرگ احمد خمینی حسن خمینی جانشین وی در هیئت مؤسس شد. در سال ۱۳۸۹، شورای عالی انقلاب فرهنگی با تغییر اساسنامه دانشگاه تعداد اعضاء هیئت مؤسس را به ۹ نفر افزایش داد. مطابق با این مصوبه، حسن حبیبی، علی اکبر ولایتی، محسن قمی و حمید میرزاده به اعضای هیئت مؤسس افزوده شدند، که پس از فوت حسن حبیبی و تصویب هیات مؤسس و شورایعالی انقلاب فرهنگی علی اکبر ناطق نوری جایگزین او شد.

در تمام این سالها هاشمی خود بر رشد و توسعه‌ی این دانشگاه نظارت داشت و دانشگاه آزاد را چون فرزندی بزرگ می کرد.

انتخابات ۸۸ و تغییر در دانشگاه

سال ۸۴ و پس از آنکه محمود احمدی نژاد سکاندار قوه مجریه جمهوری اسلامی شد، زمزمه‌های تغییر در دانشگاه آزاد نیز بلند شد. از نگاه رقیبان، دانشگاه آزاد نه‌تنها می‌توانست پشتیبان مالی جریان منتقد و مخالف دولت و حامیانش باشد که با تامین میلیون‌ها نیروی انسانی کمک بزرگی به توسعه گفتمان منتقدین بود.

هرچند که سیستم دانشگاه آزاد تا آن زمان نیز بسته بود و عبدالله جاسبی اجازه توسعه سیاسی در این دانشگاه را نمی‌داد و تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه آزاد به سختی پا می‌گرفتند اما می‌توانست پایگاه خوبی برای منتقدین باشد.

آنهایی که در ساختار قدرت حذف شده و در دانشگاه‌های دولتی ممنوع التدریس شده بودند جذب دانشگاه آزاد شدند، کما اینکه در اوج وقایع جنبش سبز و روزهای سرکوب دانشگاه‌های سراسری کشور، دانشجویان دانشگاه آزاد آزادانه‌تر فعالیت می‌کردند.

از این رو ستاد کودتا برای دردست گرفتن دانشگاه آزاد فعال تر شد و بالاخره تلاش‌هایشان نتیجه داد و توانستند فرهاد دانشجو برادر کامران دانشجو رییس ستاد انتخابات وقت وزارت کشور و بر گزار کننده‌ی انتخابات ۸۸ را به ریاست این دانشگاه منصوب و برنامه‌های وزارت علوم در خصوص حذف اساتید و دانشجویان را در دانشگاه آزاد پیاده کنند.

هاشمی از امضای حکم فرهاد دانشجو امتناع ورزید و بنا به قانون به رئیس جمهور واگذار شد و احمدی نژاد امضای حکم را به وزیرعلوم واگذار کرد و وزیر علوم حکم ریاست دانشگاه آزاد را امضاء کرد.

بازگشت به خانه

فرهاد دانشجو تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ رئیس دانشگاه آزاد بود و در این تاریخ با رأی اکثریت اعضای هیئت امنای دانشگاه، حمید میرزاده، جایگزین وی شد.

هاشمی رفسنجانی ۴ سال صبر کرد تا بالاخره با تغییر دولت و رای مردم به حسن روحانی بتواند دانشگاه آزاد را پس بگیرد.

اما پس از مرگ آیت الله همه چیز مجددا برهم ریخت و اینبار تغییر در این دانشگاه بنیادی تر و اساسی تر رخ داد.

میراث از دست رفته

پس از فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی، آیت الله خامنه ای با بهانه‌ی آنکه هیات امنای دانشگاه آزاد برای ریاست آن تصمیمی نگرفته علی اکبر ولایتی را به ریاست هیات موسس آن نهاد منصوب کرد، انتصابی که از سویی مورد اعتراض بسیاری قرار گرفت؛ چرا که بر خلاف اساس نامه‌ی دانشگاه آزاد رهبری صلاحیت چنین انتصابی را نداشت و از سوی دیگر چون این انتخاب علی اکبر ولایتی بود سکوت اختیار کردند.

ولایتی در انتخابات ۹۲ با وجود تعهدی که به قالیباف و حداد عادل داشت اما در مناظرات انتخاباتی تغییر موضع داد و با انتقاد شدید از آنها به روحانی کمک کرد. ولایتی همیشه از همراهان هاشمی تلقی میشد و مواضعش به او نزدیک‌تر بود. همین انتخاب سبب شد تا چشم‌ها برروی اقدام غیرقانونی رهبری بسته شود و انتخاب ولایتی را به فال نیک بگیرند.

اما ولایتی همان نبود که همه گمان میبردند. این روزها او رییس ستاد تغییر علیه آنچه هاشمی رفسنجانی ساخت شده است.

حضور ولایتی منجر به برکناری تمام مدیران قبلی این دانشگاه شد. رسانه‌های این دانشگاه تحویل مدیران رسانه‌های تسنیم و فارس وبسیج و سپاه داده شدند و صدها روزنامه نگار اصلاح طلب از این رسانه‌ خود اخراج شدند.

اما تیر آخر انتصاب فرهاد رهبر به ریاست این دانشگاه بود. همراه و همگام ابراهیم رییسی در انتخابات ۹۶ و رییس ستاد او شد میراث دار اکبرهاشمی رفسنجانی.

حالا این روزها شایعه کنار رفتن اکبر ناطق نوری و حسن خمینی از هیات امنای دانشگاه آزاد به گوش می‌رسد. گفته می‌شود ناطق نوری و حسن خمینی استعفا داده‌اند استعفایی که ولایتی در مورد یکی می‌گوید داده شده اما هنوز مورد بررسی قرار نگرفته و در مورد دیگری هم می‌گوید همچین اتفاقی رخ نداده است.

به نظر می‌رسد استعفا و عدم حضور ناطق نوری و حسن خمینی اعتراض به انتصاب‌های صورت گرفته در دانشگاه آزاد است. ولایتی افرادی را عهده داره سمت‌های این دانشگاه کرده که روزگاری از دشمنان اکبرهاشمی رفسنجانی محسوب می شدند.

دانشگاه آزاد درحال تبدیل شدن به پایگاهی علیه دولت است. منتقدین و مخالفین دولت حسن روحانی یک به یک در حال مستقر شدن در نهادی هستند که هاشمی رفسنجانی حامی اصلی روحانی بنیان گزارش بود. اکنون باید دید انتقال این میراث به چه شکل در خواهد آمد؟

اکنون باید دید این استعفاها می تواند مانع از تبدیل دانشگاه آزاد به پایگاه حامیان ابراهیم رییسی شود یا خیر هرچند با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به نظر نمی‌رسد کار چندانی از دست ناطق نوری و حسن روحانی برآید؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.