سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

شرمی بر اطلاعیه هایی که صادر نشد

چکیده :هومن شهیدی: چند روز پیش معاون رئیس ذولت سابق به دلیل عدم تودیع ۵۰ میلیارد تومان وثیقه بازداشت شد. کاندیدای رد صلاحیت شده انتخابات گذشته پس از بازداشت را غیر قانونی و ظلم به یک فرد مؤمن، انقلابی و پاکدست دانستند. پس از آن دادستان تهران اقدام به انتشار اطلاعیه‌ ای برای دفاع از عملکرد...


هومن شهیدی:
چند روز پیش معاون رئیس ذولت سابق به دلیل عدم تودیع ۵۰ میلیارد تومان وثیقه بازداشت شد. کاندیدای رد صلاحیت شده انتخابات گذشته پس از بازداشت را غیر قانونی و ظلم به یک فرد مؤمن، انقلابی و پاکدست دانستند.
پس از آن دادستان تهران اقدام به انتشار اطلاعیه‌ ای برای دفاع از عملکرد دستگاه قضا در این اتفاقات نمود و بسیار شفاف اتهامات بقایی را مالی و دلیل بازداشت را عدم تودیع وثیقه اعلام نمود.
این اطلاعیه از آن منظر با اهمیت است که دفاعیه ای است از آن بخش از عملکرد قوه قضائیه که از دیدگاه این قوه قابل دفاع است. پیش از این نیز بارها توسط فعالین سیاسی و اجتماعی ادعا شده بود که بازداشت این افراد که اغلب اصلاحطلب و به مدت طولانی و در بند امنیتی تحت بازجویی قرار می گرفتند غیر قانونی و ظالمانه بوده است اما از آنجایی که در موراد گذشته قوه قضائیه فرمان بر ، دستگاه های امنیتی بود و بالطبع عملکرد قابل دفاعی در قبال بازداشت هایی که شائبه غیر قانونی بودن آنها مطرح شده ایست نداشته، اقدام به انتشار اطلاعیه ننموده بود.

قوه قضائیه و دادستانی در پاسخ به مهمترین بازداشت های غیر قانونی که تبعات بین المللی فراوانی نیز برای نظام داشته است مانند بازداشت خانگی میرحسین موسوی‌، زهرا رهنورد و مهدی کروبی اطلاعیه ای منتشر ننموده است چرا که خود نیز می‌داند که این بازداشت ها غیر قانونی است و توان توجیه افکار عمومی را در خود نمی‌بینند.

این اطلاعیه نشان داد که قوه قضائیه و دادستانی در مقابل ادعاهای مختلف در خصوص عملکرد آن و پرونده های مختلف ، در صورتی که پاسخ قانونی و قانع کننده ای براب افکار عمومی داشته باشد اقدام به انتشار اطلاعیه می نماید یا به طرقی پاسخ افکار عمومی را می دهد و در صورتی در مقابل ادعای منتقدین سکوت می کند که خود می داند که روند انجام شده غیر قانونی است و ادعای منتقدین صحیح است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.