سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روحانی: حق نداریم بدون ادله کافی کسی را احضار و بازداشت کنیم/ضابط نباید حزبی باشد...

روحانی: حق نداریم بدون ادله کافی کسی را احضار و بازداشت کنیم/ضابط نباید حزبی باشد

چکیده : اگر مردم نسبت به دولت یا نظام اعتمادشان کم و سست شود و در تردید قرار بگیرند نمی‌توانیم از مشکلات عبور کنیم. مردم باید به دولت اعتماد داشته باشند. علت اینکه توانستیم در این چهار سال، قیمت ارز را نسبتا متعادل نگه داریم بخاطر اعتماد مردم به دولت است. اگر مردم به صحبت رییس بانک مرکزی اعتماد می‌کنند و به بازار هجوم نمی‌برند بخاطر این اعتماد است. یک روز هم بود که هرچه رییس بانک مرکزی می‌گفت مردم برعکس عمل می‌کردند ...


رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه قاضی و ضابط نباید بخاطر حزب یا جناح منتفع شوند، گفت:‌ باید ادله کافی باشد تا فرد را احضار کنیم ولی فرد را احضار می‌کنیم تا ادله به دست آوریم که نوع جدیدی است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در همایش گرمیداشت هفته قوه قضاییه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی اظهار کرد: شهید بهشتی معمار قانون اساسی و قوه قضاییه پس از انقلاب اسلامی است. بی‌تردید شهید بهشتی جزو چهره‌های استثنایی حوزه علمیه قم، علما و اندیشمندان و مدیران بزرگ کشور بودند. ویژگی‌های خاص به خود داشتند. من حدود ۲۱ سال از نزدیک با ایشان آشنا بودم؛ از سال ۱۳۴۰ تا پایان زندگی مبارکشان.

شهید بهشتی صبر را خسته می‌کرد

او با بیان اینکه شهید بهشتی فرد دقیقی در تربیت جوانان برای مدیریت کشور و تربیت طلاب برای مواجه شدن با نیازهای زمان بود، خاطرنشان کرد: از آغاز نهضت اسلامی، ایشان در کنار امام راحل بود. پس از پیروزی انقلاب در کنار انقلاب بود. صبر ایشان به گونه‌ای بود که صبر خسته می‌شد ولی ایشان نه. آن همه اتهام که تمام نمی‌شد.

رییس جمهور ادامه داد: کمتر مظلومی را در تاریخ انقلاب اسلامی مشاهده می‌کنیم. البته ایشان آسیاب به نوبت را هم گفت و نوبت دیگران هم فرارسید. ولی در سال ۵۸ و ۵۹ مظلوم‌ترین فرد بنام انقلاب بود. من آخرین باری که ایشان را زیارت کردم، چهارشنبه قبل از شهادت ایشان بود. یکساعت قبل از نماز، باهم نماز خواندیم، باهم نهار خوردیم و یک ساعت بعد هم با ایشان صحبت کردم.

روحانی با اشاره به آن دیدار ابراز داشت: شهید بهشتی گفت من چند ماه پیش نزد امام رفتم و قصد اعلام استعفا را داشتم. نزد امام بودیم و هزاران نفر برای امام شعار می‌دادند. ایشان گفت قبل از مطرح کردن استعفا، امام گفت آقای بهشتی می‌بینی مردم چه می‌گویند؟ امام گفت اگر همه مردم ایران شعارشان درود بر خمینی باشد یا شعارشان مرگ بر خمینی باشد، برای من فرقی نمی‌کند.

او اضافه کرد: شهید بهشتی به من گفت وقتی امام این حرف را زد از طرح استعفا خجالت کشیدم. روح بلند امام چنین شاگردانی را پرورش می‌داد. در حوادث سال ۵۸ و ۵۹ توهین‌های زیادی به ایشان می‌شد. به یاد دارم توهین‌ها، به جریان طبیعی تبدیل شده بود که بزرگان نظام در کوچه و خیابان و حتی در اجتماعات بزرگ مورد توهین قرار بگیرند ولی شهید بهشتی صبر کرد و از خود سعه صدر نشان داد و به ما آموخت هرچیزی که برای نظام و استحکام نظام و انقلاب به راحتی تحمیل کنیم و بدانیم اگر کسی اخلاص داشت وبرای خدا تلاش کرد، هرچه مشکل‌تر باشد، اجر و مزد بیشتری را به ما عنایت خواهد کرد.

روحانی از جنگ تحمیلی به عنوان دومین معضل در سال‌های ابتدایی انقلاب یاد کرد و گفت: جنگی از طرف همسایه به ظاهر تحمیل شد اما یک دنیا در پشت آن بودند. ۸ سال سخت‌ترین روز‌ها را گذراندیم که برای تهیه یک سلاح ساده کلاشینکف زحمت داشتیم. به خاطر دارم یک هواپیما کلاشینکف که وارد کشور شد کلی خوشحال شدیم.

رسانه ملی زمانی که رشد منفی بود کمتر از رکود می‌گفتند

روحانی با بیان اینکه وقتی رشد منفی شش درصد داشتیم از رسانه ملی و روزنامه کمتر از رکود می‌شنیدیم ولی اکنون که از رکود عبور کرده‌ایم تازه یاد گرفته‌اند کلمه رکود را ادا کنند، گفت: از همه شاخص‌ها عبور کردیم هرچند شرایط خوبی هم نیست. هنوز اشتغال ما با نیاز ما فاصله دارد. هنوز نیازمند رونق بیشتری هستیم. چه کار می‌‌توانیم در این راه کنیم؟

او با بیان اینکه هیچ چیز جز اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی نیست، اظهار داشت: اگر مردم نسبت به دولت یا نظام اعتمادشان کم و سست شود و در تردید قرار بگیرند نمی‌توانیم از مشکلات عبور کنیم. مردم باید به دولت اعتماد داشته باشند. علت اینکه توانستیم در این چهار سال، قیمت ارز را نسبتا متعادل نگه داریم بخاطر اعتماد مردم به دولت است. اگر مردم به صحبت رییس بانک مرکزی اعتماد می‌کنند و به بازار هجوم نمی‌برند بخاطر این اعتماد است. یک روز هم بود که هرچه رییس بانک مرکزی می‌گفت مردم برعکس عمل می‌کردند.

روحانی با بیان اینکه ما در سال ۹۶ هستیم و نشان دادیم به ۴۰ سالگی رسیدیم، خاطرنشان کرد: در این شرایط دوران پساانتخابات، از نو رقابت‌های انتخاباتی را بازخوانی کنیم؟ کدام عقل سلیمی این را به ما می‌گوید؟ مردم با نشاط و آگاهی به صحنه آمدند و کارشان را به خوبی انجام دادند و اکنون نوبت ما مسئولان است. مشکلات امروز، مشکلات دولت دوازدهم نخواهد بود بلکه مشکلات نظام، انقلاب و مردم ماست.

او اضافه کرد: اگر مشکلات زیست محیطی داشتیم، گردو غبار و هوای آلوده مردم را با تهدید روبه‌رو کرد، مشکل آب داشتیم و فقر و بیکاری زندگی مردم را تهدید کرد، این‌ها مشکلات دولت است یا مشکلات مردم و نظام؟ البته دشمنان ما نمی‌خواهند ما موفق باشیم و از هر کاهی کوه می‌سازنند. چه زمانی آن‌ها خواسته‌اند ما موفق باشیم؟

استقلال قوا به معنای دیوار کشیدن میان آنها نیست

او با بیان اینکه اگر سه قوه کشور تحت فرامین رهبری قرار بگیرد و پشت هم باشیم، مسائل حل می‌شوند، عنوان کرد: در چهار سال گذشته ممکن است حداکثر استفاده از انرژی نشده است ولی قوا به دنبال تخریب هم نبودند. البته قوا مستقل هستند ولی مستقل بودند به معنای دیوار کشیدن میان قوا نیست. مستقل بودن به معنای عدم کمک کردن به هم و تعامل با یکدیگر نیست. نمی‌توان توجه نداشت که چگونه مسائل را حل و فصل کنیم.

حق نداریم بدون ادله کسی را احضار کنیم

روحانی افزود: حتی در مسئله حقوق بشر می‌شود قدم به قدم بهانه‌ها را کم کرد. لااقل قانون و اسلام خودمان را اجرا کنیم. اسلام به ما اجازه نمی‌دهد اگر مجرمی جرمی انجام داده، بیش از اندازه تحت فشار باشد. حق نداریم آبروی افراد را بریزیم و حق نداریم بدون ادله کافی فرد را احضار و جلب کنیم. باید ادله کافی باشد تا فرد را احضار کنیم ولی فرد را احضار می‌کنیم تا ادله به دست آوریم که نوع جدیدی است.

ترسیدم به قوه‌قضاییه بروم

او با بیان اینکه براساس قانون اساسی ضابط باید ضابط باشد ونه بیش از آن، گفت: نباید بگذاریم در قوه قضاییه بزرگ بخاطر نقص کوچک زحمات همه افراد بر باد برود. من هم در قبل از انقلاب و هم بعد انقلاب پیشنهاد داشتم که برای کار به قوه‌قضاییه بروم اما ترسیدم. چرا که کار قاضی کار سختی است. بار سنگینی بر دوش قاضی قرار دارد. نباید کسی فکرکند که حکم برای قاضی نفع دارد. حکم محکومیت و برائت برای قاضی باید یکسان باشد وحتی باید به برائت برسد.

برخی می‌خواهند بیل به کمر حکم برائت بخورد

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه افرادی به دنبال آن هستند که حکم برائت بیل به کمرش بخورد، اظهار داشت: اگر زمانی به دلیل قومیت، مذهب و تمایلات سیاسی برای قاضی محاکمه فرق بکند، آن قضاوت محل تردید است. قاضی باید بی‌طرف باشد. اصلاح ‌طلب و اصولگرا نداریم. ترک و کرد و… نداریم. شیعه و سنی نداریم. همه افراد براساس قانون مساوی هستند.

قاضی و ضابط نباید بخاطر حزب یا جناح منتفع شوند

روحانی اضافه کرد: ما ضابط حزبی نداریم چون امام در وصیتنامه‌شان گفتند افراد نظامی حق ورود به مسائل حزبی و دسته بندی‌های جناحی را ندارند. اگر ضابط ما در یک پرونده منتفع شود، آنگاه افکارعمومی بی‌طرفی را با تردید نگاه می‌کنند. ضابطین پرونده را درست می‌کنند و کار‌شناسان بخشی از پرونده را تشکیل می‌دهند. مهم است هم قاضی و هم ضابط بخاطر حزب یا جناح منتفع نشود.

امیدوارم در دولت دوازدهم بتوانیم از قوه‌قضاییه استفاده بیشتری کنیم

رییس دولت یازدهم تاکید کرد: همه دستگاه‌ها و همه ما باید در برابر مردم با شفافیت عمل کنیم و پاسخگو باشیم و چرا قوه قضاییه این کار را نکند؟ من امیدوارم در دولت دوازدهم بتوانیم از قوه قضاییه استفاده بیشتری کنیم. در راس قوه قضاییه، آیت الله املی لاریجانی اندیشمندی است که هم به فقه مسلط است و هم مقتضیات زمان. با اجتهاد پویا و در نظر گرفتن زمان و مکان، لوایح بهتری تهیه کنیم و در کنار آن، اعتماد بیشتری را جلب کنیم و میزان پرونده‌ها را کم کنیم.

روحانی یادآور شد: در رسانه‌ها می‌خواندم در یکی از کشورها به ناچار دادگاه ها یکی دو روز تعطیل هستند. می‌شود در کشور ما هم چنین اتفاقی رخ بدهد. وزیر دادگستری در این باره نقش ویژه ای خواهند داشت. روسای قوا می‌توانند جلسات بیشتری داشتند. باید کاری کنیم تا کشور در مسیر پیشرفت و آبادانی در سایه همراهی و همکاری و همافزایی قرار بگیرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.