سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » همه مردان رئیسی؛ سرنوشتی بدتر از مدیریت پاکدستان...

همه مردان رئیسی؛ سرنوشتی بدتر از مدیریت پاکدستان

چکیده : اطرافیان رئیسی تلفیق نامیمون پایداری‌ها، جریان انحرافی و بی ریشه‌گان اصولگرا بودند. کسانی که پرونده‌های گشوده در سیستم قضایی داشتند و یا به واسطه استانداردهای دوگانه قوه قضاییه تحت پیگرد قانونی نگرفته بودند. نگاهی به یاران او در انتخابات اخیر ریاست جمهوری نشان از آن دارد که خطری به مراتب بزرگتر از تکرار دولت نهم و دهم از سر ملت ایران رد شده است...


کلمه – نرگس نامدار:

سیدمصطفی هاشمی‌طبا یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری در انتخابات اخیر در گفت‌وگویی، وضعیت کشور در صورت پیروزی رئیسی را در یک جمله خلاصه کرده است: « با این اسامی که آقای رئیسی دور خودش جمع کرده بود، اگر رای می‌آورد، تکرار بدتر احمدی‌نژاد می‌شد.»

اطرافیان رئیسی تلفیق نامیمون پایداری‌ها، جریان انحرافی و بی ریشه‌گان اصولگرا بودند. کسانی که پرونده‌های گشوده در سیستم قضایی داشتند و یا به واسطه استانداردهای دوگانه قوه قضاییه تحت پیگرد قانونی قرار نگرفته بودند. نگاهی به یاران او در انتخابات اخیر ریاست جمهوری نشان از آن دارد که خطری به مراتب بزرگتر از تکرار دولت نهم و دهم از سر ملت ایران رد شده است.

این اسامی را مرور کنید: محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، حمید رسایی، صولت مرتضوی، علی نیکزاد، مسعود میرکاظمی، فرهاد رهبر، زاکانی، مهدی چمران، مسعود زریبافان و سعید مرتضوی. البته این فهرست ادامه دارد.

قالیباف؛ رقیب یا معاون اول؟
آخرین خبر از تیم ابراهیم رئیسی، کاندیدایی که آن روزها به شهید مظلوم بهشتی تشبیه‌ش می‌کردند، از کسی بود که به نفع تولیت آستان قدس رضوی کنار رفت و با اوقات تلخ در میتینگ تبلیغاتی او دست رئیسی را بالا گرفت. در آغاز این هفته خبر رسید محمد باقر قالیباف که به شرط کناره‌گیری قول معاونت اولی کابینه رییسی را گرفته بود، تا یک قدمی انفصال از خدمت پیش رفته بوده است.

شجاعی دادستان دیوان محاسبات کل کشور به ایسنا گفته بود پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری شهردار تهران (قالیباف) برای حسابرسی دیوان محاسبات موانعی ایجاد کرده بود و به همین دلیل پرونده‌ای در دادسرای دیوان برای او تشکیل شد. به گفته شجاعی حتی رای اولیه‌ای هم برای قالیباف صادر شد اما از آنجا که پیش از قطعیت این رای، شهردار تهران برای ورود حسابرسان به شهرداری اعلام آمادگی کرد از قطعی شدن حکم او جلوگیری شد.

هفته پیش‌تر از این، خبر دیگری از یاران رییسی در رسانه‌ها منتشر شد. دیوان محاسبات به علت ممانعت صولت مرتضوی شهردار مشهد، از حسابرسی مالی این سازمان، حکم انفصال از خدمت شهردار مشهد را صادر کرد.

براساس قانون اگر هر کسی در روند رسیدگی‌های کارشناسان و حسابرسان دیوان محاسبات مانع ایجاد کند این کار تخلف محسوب می‌شود و دیوان محاسبات می‌تواند رای به مجازات متخلفین دهد که حکم مذکور عبارت است از توبیخ کتبی تا انفصال متخلف از خدمت دولتی، که بر این اساس با توجه به اینکه شهردار مشهد در سال گذشته در خصوص روند رسیدگی‌های دیوان محاسبات مانع ایجاد کرد، علیه ایشان توسط دیوان محاسبات دادخواست مطرح شد و نهایتا با رای صادره این نهاد، شهردار مشهد به انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.

صولت مرتضوی کیست؟
سید صولت مرتضوی باباحیدری فعلا شهردار مشهد است چراکه توانست اجرای حکم دیوان محاسبات را مبنی بر انفصال از خدمت متوقف کند. او پیش از این مسئول بسیج باباحیدر، بخشدار مرکزی فارسان، فرماندار بیرجند، مدیر کل اقدامات تأمینی سازمان زندان‌ها، مدیرکل امور اداری و مالی سازمان زندان‌ها، استاندار خراسان جنوبی و معاون سیاسی وزارت کشور ایران بوده است.

مرتضوی در سال ۱۳۸۸ از سوی مصطفی محمد نجار به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور منصوب شد و تا پایان دورهٔ ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در این سمت بود و سپس در مهر ۱۳۹۲ و پس از کش و قوس‌های فراوان برای تعیین شهردار مشهد، از سوی شورای اسلامی شهر مشهد، به عنوان شهردار انتخاب شد.

او خدماتش را از یک رییس‌ جمهور به کاندیدای ریاست جمهوری دیگر منتقل کرد. صولت مرتضوی در زمانی که زلزله چند ریشتری در خراسان آمده و همه کشور آماده باش برای کمک‌رسانی به مصدومان زلزله‌زده بودند به نمایندگی از ابراهیم رییسی در تهران و در کنگره جمنا حضور داشت تا منافع فرد مورد نظرش را با رایزنی و گفت‌وگوهای پشت پرده تامین کند.

او در آخرین سمتش رییس ستاد استانی ستاد رییسی شد و همچنان در تلاش است صندوق‌های رای شورای شهر را لیست امید برنده آن است، ابطال کند.

یاران دیروز احمدی‌نژاد و امروز رییسی
نام علی نیکزاد با نهضت عظیم مسکن‌سازی در کشور یعنی “طرح مسکن مهر” گره خورده است. بسیاری بر این باورند که بانیان مسکن مهر را به خاطر صرف بودجه کلان و بی حاصل از بیت المال باید محاکمه و زندانی کرد.

علی نیکزاد وزیر راه و مسکن دولت احمدی نژاد جزو حلقه اول یاران ابراهیم رییسی بود. او یکی از نام‌های گوناگونی که بود که برای تصدی این پست رسانه‌ای شد. در کمتر از ۲۴ ساعت ۴ نفر به عنوان رییس ستاد او معرفی شد. این وضعیت ناظران سیاسی را به حیرت انداخت که در ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی چه خبر است؟

عزت الله ضرغامی، مسعود میرکاظمی و فرهاد رهبر سه نام دیگری بودند که برای این مقام اسم‌شان بر سر زبان‌ها افتاد. رییس صداوسیمای سابق و وزیرنفت دولت پاکدست و رییس سابق دانشگاه تهران.

فرهاد رهبر که از نامش با امنیتی کردن دانشگاه تهران در زمان احمدی‌نژاد یاد می‌شود، یکی از اقدامات جنجال‌برانگیز او در دانشگاه تهران ایجاد گیت‌های امنیتی و مطرح کردن احتمال تعیین یونیفرم برای دانشجویان دانشگاه بود.

مسعود میرکاظمی حکایت دیگری دارد. وزیر نفت احمدی‌نژاد که اگر سیستم قضایی بر محور عدالت بود او باید امروز به دلیل ضرر و زیانش و سواستفاده از مقامش در زندان می‌بود.

در دوران تصدی میرکاظمی به‌عنوان وزیر نفت، تصفیه مدیران ارشد صنعت نفت ایران انجام شد، که طی مدت کمتر از یک سال، بیش از ۲۵۰ مدیر ارشد و کارشناس نفتی خانه‌نشین شدند. میرکاظمی در جایگاه وزیر نفت، به دلیل عدم تجربه، تخصص و آگاهی لازم، زنجیره‌ای از اشتباهات ریز و درشت را مرتکب شد، که در نهایت به برکناری وی از وزارت نفت انجامید. تصمیمات نادرست میرکاظمی، در حوزه‌هایی چون توقف سوآپ نفت،کاهش تولید نفت، تولید بنزین آلوده، برکناری مدیران عملیاتی، توقف پروژه های توسعه میادین و کاهش تولید گاز ضررهای جبران ناپذیری را بر صنایع نفت و گاز و اقتصاد ایران وارد کرد.

سعید مرتضوی؛ حاشیه‌ای پررنگ‌تر از متن
پس از حضور رییسی در مسجد بزرگ روضه محمدیه یزد برای سخنرانی انتخاباتی، عکس‌های سعید مرتضوی که در این مراسم حضور داشت در فضای مجازی منتشر شد.

ستاد انتخاباتی رییسی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد برخی با منتسب کردن برخی چهره‌های خاص به این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، درصدد حاشیه تراشی برآمده‌اند.

این واکنش سریع شاید برای آن بود که سعید مرتضوی بدنام‌تر از آن بود که بخواهد نامش برای رییسی رای جمع کند. برای همین اعلام برائت ستاد رییسی واکنشی بود برای جلوگیری از تخریب‌ها که از هر دو طرف شروع شده بود. اما حمایت صریح سعید مرتضوی دیگر سد را شکست. او در مصاحبه‌اش با روزنامه شرق گفت: «به رییسی رای می‌دهم و آرزو دارم سربازی لایق و مدیری باسابقه، توانمند، شجاع، کارآمد و پیرو خط ولایت و رهبری عزیز مانند آیت‌الله سید‌ابراهیم رئیسی بتواند سکان حل مشکلات کشور را در دست بگیرد.»

و این چنین نام قاتل کهریزک با ابراهیم رییسی پیوند خورد. تلاش کمرنگ ستاد انتخاباتی رییسی هم نتوانست این لکه را پاک کند. چراکه همه مردان احمدی‌نژاد در رکاب رییسی بودند چرا باید سعید مرتضوی در حاشیه می‌ماند.

سعید جلیلی؛ مردی با کابینه در سایه!
سعید جلیلی اصول‌گرایی که علیرغم حمایت مصباح یزدی و نزدیکی به تفکر احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نامزد شد و با کسب بیش از چهار میلیون رأی سوم شد. شعار او در انتخابات «حیات طیبه» بود اما مردم پاسخ او را به بهترین وجه دادند. برای مردمی که هشت سال سخت را در دولت نهم و دهم گذرانده بودند، ادامه همان سیاست‌ها طاقت فرسا بود.

نام او با مذاکرات هسته‌ای که البته بیشتر بن‌بست هسته‌ای بود گره خورده است. بعد از برکناری او مذاکرات جدی شد و به سرانجام رسید.
جلیلی مرد در سایه ابراهیم رییسی است. یکی از جدی‌ترین حامیانش و کسی که شکست را قبول نکرد و درصدد تشکیل دولت در سایه است.

نام شکست خوردگان از مردم در این فهرست است
نام‌ها تمامی ندارند. همه آنان که در انتخابات‌های مختلف از مردم پاسخ نه گرفتند پشت رییسی ایستاده‌اند. شاید بر این باور بودند که یک بار دیگر حمایت رهبری و سپاه نام مورد نظرشان از صندوق بیرون می‌آید و آنان دوباره به صحنه سیاسی کشور برمی‌گردند.

نام شکست‌خوردگان انتخابات مجلس دهم، شورای شهر و ریاست جمهوری در این فهرست هست.

در این نوشتار از امیر تتلو و منصور ارضی و سعید حدادیان و …. گذشتیم که آنان هم یاران صدیقی برای ابراهیم رییسی تولیت آستان رضوی بودند!


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.