سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مخاطب سخنان تند اخیر رهبری کیست؟ /بخش اول...

مخاطب سخنان تند اخیر رهبری کیست؟ /بخش اول

چکیده : یکی از عجیب ترین حرف های رهبری در همه عمرش، این بود که رای مردم به روحانی، رای به فردی در میان افراد و نه رای به راهی در میان راه ها و برنامه‌های دیگر است و بر این اساس اصلا موافق و مخالف معنی ندارد!...


کلمه – علی بردبار:

مدتی است که بگومگوی مقام رهبری با رئیس‌جمهور که از تریبون‌های عمومی مطرح می‌شود، نقل محافل و محل بحث و تحلیل‌شده است. گفته می‌شود که اگر رهبری تا این حد با روحانی مخالف است، چرا پشت تصمیم اکثریت شورای نگهبان منصوب خود نایستاد تا او را رد صلاحیت کنند؟ چرا خصومت‌ها را به عرصه عمومی می‌کشاند و اختلافاتشان را علنی می‌کند؟ تبعات این اختلاف چیست؟ آیا بنی صدریزاسیون، پروژه جدی اوست؟

پاسخ‌ها و تحلیل‌های متعددی در برابر این پرسش‌ها قرار دارد که یکی از آنها در اینجا مطرح می‌شود. آقای خامنه‌ای از رأی متعدد مردم به آنچه خود نمی‌پسندد عصبانی است و با روحانی به‌عنوان نماد مطالبات اکثریت مردم است که تندی می‌کند.

یکی از عجیب ترین حرف های رهبری در همه عمرش، این بود که رای مردم به روحانی، رای به فردی در میان افراد و نه رای به راهی در میان راه ها و برنامه‌های دیگر است و بر این اساس اصلا موافق و مخالف معنی ندارد! رهبری متوجه نیست که این حرف سبک و عوامانه به معنی بی معنایی انتخابات در ایران است. خود آقای خامنه‌ای بارها از کاندیداها خواسته که برنامه ارائه دهند و مردم به برنامه‌ها رای دهند. در انتخابات اخیر هم همین اتفاق افتاد. برنامه و گفتمان روحانی به کلی با حرف‌ها و برنامه ‌ها و بهتر بگوییم، بی‌برنامگی‌های رئیسی تفاوت داشت. اتفاقا در این انتخابات هر آنچه رای گرفتن از رای عمامه و چهره و امثالهم شدنی بود خرج رئیسی کردند که رای بیاورد. ولی او رای نیاورد چون حرف و برنامه‌اش در اقلیت رای دهندگان قرار داشت. آقای خامنه‌ای هم از فرط فراوانی مواضع ریز و درشتی که می‌گیرد، جای تردیدی باقی نمی‌گذاشت که نظرش به نظر آنکه مردم نخواستند، نزدیک‌تر است. در انتخابات ۹۴ مجلس هم همین طور بود. نظر آقای خامنه‌ای در آن انتخابات در تهران ۳۰ بر صفر باخت. در انتخابات ۹۲ نیز گفتمان اکثریت رای دهندگان در مقابل گفتمان و شعارهای رهبری بود. نهایتا این نتایج به هم ریختن تمام آمال و آرزوهای انتخاباتی آقای خامنه‌ای را به همراه داشته و او را عصبی کرده است، چون نمی‌خواهد رهبری با ارتفاع بالا از جزییات اداره کشور باشد. او هم نهادهای انتصابی و هم انتخابی را تمام و کمال می‌خواهد. در حال حاضر هم روحانی نماد مطالبات و شعارهای متفاوت اکثریت مردمی است که تبلیغات وسیع صداوسیما و نمازهای جمعه و سازمان تبلیغات و حوزه ها و سپاه و بسیج و … و بگیر و ببندها و شغل دادن به همراهان و بیکار کردن مخالفان رهبری و غیره نتوانسته نظرشان را عوض کند. آقای خامنه‌ای مشغول تندی و بگومگو با مردمی است که این گونه رای می‌دهند. مردمی که به مدد خون شهدا و انقلاب و تاسیس نظام جمهوری اسلامی از حداقل قدرتی برخوردارند که اجازه بازگشت به سلسله‌های پادشاهی سابق را ندهند و با هر کیفیت ممکن، تا حدی نظر خود را بر نظر حاکم تحمیل کنند و برای باز کردن این حد خود همچنان تلاش کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.