سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » گزارش حمله به مسجد قبای شیراز؛ متهمان بیسیم به دستی که ترفیع مقام گرفتند...

گزارش حمله به مسجد قبای شیراز؛ متهمان بیسیم به دستی که ترفیع مقام گرفتند

چکیده : ابوالقاسم علیزاده در جمع مهاجمان، ‌آیت‌الله دستغیب را که نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان بود، مصداق شجره خبیثه نامید و او را مرتیکه و مزدور خطاب کرد. ‏او بعدها توانست در سمت‌های مختلفی مثل رئیس بسیج طلاب، معاون شورای هماهنگی ائمه‌جمعه کشورو نماینده ولی فقیه در قرارگاه ثارالله به فعالیتش ادامه دهد. ‏محمدباقرولدان رئیس شورای سیاستگزاری ائمه جمعه استان فارس هم مهاجمان را در روز قدس همراهی می‌کرد ...


کلمه – گروه خبر: محمدعلی کامفیروزی نماینده مدیران مسئول نشریات دانشجویی در گزارشی در صفحه توییتر خود با یادآوری حمله عده‌ای موسوم به بسیجی در روز قدس سال ۸۹ به مسجد قبای شیراز، از علیزاده نماینده وقت ولی فقیه در سپاه فجر شیراز، ولدان رئیس شورای سیاستگزاری ائمه جمعه استان فارس و غیب‌پرور فرمانده سپاه فجر استان فارس در آن سال‌ها و سرنوشت این افراد پس از این خوش‌خدمتی نوشته است.

به گزارش کلمه،‌ روز جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۸۹ و بعد از راهپیمایی روز قدس حدود ۱۵۰ نفر از نیروهای لباس شخصی و بسیجی در مقابل مسجد قبا تجمع کردند.

حمله به مسجد قبا، به دلیل سخنرانی‌های آیت‌الله العظمی دستغیب پس از سرکوب مردم در سال ۸۸ سابقه داشت حمله ها اما این بار شدیدتر بوده و خسارت های جدی به مسجد وارد شده و تعدادی از نمازگزاران حاضر و طلبه هایی که در این مسجد سکونت داشتند، شدیدا مجروح شدند.

بر اساس گزارش‌ها در همان زمان، در هنگام تجمع مخالفان نیروهای شورای تامین به آنها اجازه دادند از حصار عبور کرده و به مسجد حمله کنند.

چند ماه بعد، دادگاه ویژه روحانیت محمدباقر ولدان، روحانی هدایت‌کننده‌ی لباس شخصی‌ها در این حمله را به جرم ایجاد اغتشاش و غصب غیر قانونی مسجد قبا، به ۷۴ ضربه شلاق، ۵ ماه زندان و سه سال تبعید از فارس محکوم کرد، اما یک ماه پس از آن با تغییر احکام صادره به جرایم نقدی، رافت بیشری را نسبت به عامل اصلی اغتشاشات مسجد قبا اعمال کرد.

کامفیروزی، فعال دانشجویی و رسانه‌ای در گزارش خود با اشاره به این خبر نوشته که هر چند خبری از صدور حکم محکومیتی درباره وی منتشر شد، ‏اما ولدان نیز پس از آن توانست در مناصبی همچون رئیس شورای سیاستگزاری ائمه جمعه قم، مدیرآموزش سیاستگزاری ائمه جمعه کشور و… فعالیت کند.

متن گزارش کامفیروزی را با هم می‌خوانیم:

روز قدس ۱۳۸۹، عده ای موسوم به بسیجی در ‌شیراز دوباره به ‌مسجد قبا‌‌‌ ‌حمله ‌‌ کردند. ‏این حملات در پی سخنرانی‌های‌‌‌ ‌آیت‌الله دستغیب درباره ‌انتخابات ۸۸ بود.

‏نماینده وقت ولی فقیه در سپاه فجر فارس در جمع مهاجمان گفت: آمدیم این مسجد را ازاین وضعیت انحرافی نجات دهیم.

‏همزمان مهاجمان به درب‌های مسجد می‌کوبیدند.

‏ابوالقاسم علیزاده در جمع مهاجمان، ‌آیت‌الله دستغیب را که نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان بود، مصداق شجره خبیثه نامید و او را مرتیکه و مزدور خطاب کرد.

‏او بعدها توانست در سمت‌های مختلفی مثل رئیس بسیج طلاب، معاون شورای هماهنگی ائمه‌جمعه کشورو نماینده ولی فقیه در قرارگاه ثارالله به فعالیتش ادامه دهد.

‏محمدباقرولدان رئیس شورای سیاستگزاری ائمه جمعه استان فارس هم مهاجمان را در روز قدس همراهی می‌کرد.

‏بعدا خبری از صدور حکم محکومیتی درباره وی منتشر شد.

‏اما ولدان نیز پس از آن توانست در مناصبی همچون رئیس شورای سیاستگزاری ائمه جمعه قم، مدیرآموزش سیاستگزاری ائمه جمعه کشور و… فعالیت کند.

‏چهره و هویت تشکیلاتی برخی عاملان حملات به‌‌‌ ‌مسجد قبا ‌‌معلوم و بعضا منتشر شد.

‏در حمله روز قدس ۸۹، برخی وسایل بجامانده ازمهاجمان، برچسب اموال سپاه داشت.

‏فرمانده سپاه فجر استان فارس در آن سال‌ها، سردارغلامحسین غیب پرور بود که بعدها طی حکمی رئیس سازمان بسیج و جانشین فرمانده کل سپاه در امور بسیج شد.

‏خبر رسمی مبنی بر تشکیل پرونده و یا صدور حکم محکومیت برای ولدان منتشرنشد و اخبارمنتشره بیشتراز مراجع رسانه ای غیررسمی بودند که قابل تایید یا رد نیستند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.