سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

روز اعتراض به غصب!

چکیده : با اعلام نتیجه انتخابات ٨٨ مردم در تجمعات اعتراضی از منتخبان‌شان مى‌خواستند که رأى‌شان را پس بگیرند؛ این بدان معنا بود که حاکمیت سیاسى، نتیجه انتخاب آنها را غصب کرده است. به سرعت، «آیت‌الله‌های مردم» هم به آنها پیوستند. از جمله مهمترین مرجع تقلید وقت، دولتِ برآمده از آن انتخابات را مصداق "غصب" دانست. آیت‌الله منتظرى به صراحت فتوا داد که تغییر در آرای مردم موجب عدم مشروعیت و غصب و خیانت در‏ ‏امانت و استبداد می‎شود ...


محمدجواد اکبرین:

آخرین باری را که روز قدس، روز فلسطین بود دیگر کسی به یاد نمی‌آورد.
حتی «سپاه قدس» که برای آزادی فلسطین تاسیس و هر سال پردامنه‌تر شده نیز سالهاست با تنها جایی که کاری ندارد قدس است و سرگرم دیگر سرزمین‌هاست؛ از یمن و سوریه تا عراق و نیجریه.
حداقل اروپایی‌ها با تحریم اجناس اسرائیلی و مذاکره با شرکت‌های بزرگ آمریکایی، اقتصاد اسرائیل را به چالش کشیدند تا اِشغال را مهار کنند؛ اما ما رابطه‌ای با آمریکا و اسراییل هم نداریم تا بخواهیم یا بتوانیم تهدیدی کنیم یا تاثیری بگذاریم.

واژه «غصب» در زادگاهش یعنى دائره المعارفِ عربى به معناى برداشتنِ قهرى، جبرى و ظالمانه است؛ این واژه را هم براى تملّک جبرىِ سرزمین و اموال به کار برده‌اند هم برای حقوق انسان و حتی حیوان.

با اعلام نتیجه انتخابات ٨٨ مردم در تجمعات اعتراضی از منتخبان‌شان مى‌خواستند که رأى‌شان را پس بگیرند؛ این بدان معنا بود که حاکمیت سیاسى، نتیجه انتخاب آنها را غصب کرده است. به سرعت، «آیت‌الله‌های مردم» هم به آنها پیوستند. از جمله مهمترین مرجع تقلید وقت، دولتِ برآمده از آن انتخابات را مصداق “غصب” دانست. آیت‌الله منتظرى به صراحت فتوا داد که تغییر در آرای مردم موجب عدم مشروعیت و غصب و خیانت در‏ ‏امانت و استبداد می‎شود. پس از او، آیت‌الله صانعی، طاهری اصفهانى، بیات زنجانی و دستغیب شیرازی نیز به «جنبش علیه غصب» پیوستند. البته غاصبان رأى مردم، در برخى نقاط کشور به «غصب زمین» هم روى آوردند! آنها پس از تداوم اعتراضِ امام جماعت و نمازگزاران “مسجد آتشى‌هاى شیراز” به حوادثِ پس از انتخابات ٨٨، به آن مسجد حمله و آن را تصرف کردند و نام آن را نیز به “مسجد امام خامنه‌اى” تغییر دادند…

بگذریم! حتی روز قدسِ سال ۸۸ هم برای مدعیان، روز «اعتراض به فتنه» بود اما برای مردم روز «اعتراض به غصب» بود و حتی برخی شعارها مانند «نه غزه، نه لبنان» زیرکانه می‌گفتند وقتی حق ما را غصب می‌کنید حق ندارید از غصب حق فلسطینی‌ها شاکی باشید!
نه آن سالها که گذشت و نه امسال، هرگز روز قدس برای مدعیان، روز فلسطین نبود. امسال هم روز حمله‌شان به منتخبان مردم بود؛ اصلا راستش فلسطین هیچوقت «روز» نداشت؛ همیشه «روزی‌رسان» بود برای تاجران قدس؛ از عرب تا عجم!


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.