سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشدار نسبت به تبدیل اعتراضات مردمی سپرده‌گذاران به بحران امنیتی...

هشدار نسبت به تبدیل اعتراضات مردمی سپرده‌گذاران به بحران امنیتی

چکیده : اینکه چرا نظارت کمی شده یا چرا مجوز تعاونی صادر شده یا اینکه برخی صندوق ها و موسسات خلاف عمل کردند و خود را از نظارت مبرا دانستند و یک عده سودجو به اسم موسسه و صندوق پول مردم را جمع کردند و برای خود حریم امن ایجاد کردند مواردی است که باید در یک محیط آرام به دقت بررسی شود و از منظر آسیب شناسی اقداماتی انجام شود که شاهد بروز چنین مشکلاتی نباشیم ...


محمد رضا تابش از اعضای ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار نسبت به تبدیل اعتراضات مردمی سپرده گذاران موسسات اعتباری به بحران امنیتی هشدار داده و خواستار ورود شورای عالی امنیت ملی برای حل این مشکل شده است.

خبرگزاری ایسنا به تقل از تابش نوشت: در مورد نظارت بر صندوق های قرض الحسنه و موسسات اعتباری قدری خلاءهای قانونی وجود داشت که در برنامه ششم با اعمال اصلاحاتی این خلاءها و ضعف ها برطرف شد.

وی گفته که  در مواردی اتکاء این موسسات و صندوق ها به افراد و نهادهایی که خود را از حوزه نظارت مبرا می دانستند باعث ضعف در نظارت بود.

تابش با بیان اینکه موضوع مربوط به موسسات مالی و اعتباری بارها در شورای پول و اعتبار مطرح شده و اعضای شورا خواستار احقاق حق مردم بوده اند، هشدار داده اگر برای رفع مشکلات معضلات سیستم بانکی چاره اندیشی نکنیم همانند ساختمان پلاسکو اقتصاد کشور را با خود به پایین می کشد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: موضوع مربوط به موسسات مالی و اعتباری و صندوق ها در مرحله ای نیست که بگوییم چه کسی مقصر است، بلکه این مسئله اقتصادی اکنون به یک بحران اجتماعی تبدیل شده و اگر تمهیدات لازم برای آن اندیشیده نشود عن‌قریب به بحران امنیتی تبدیل خواهد شد.

نماینده مردم اردکان در مجلس با بیان اینکه بالای ۹۰ درصد از سپرده گذاران کاسپین سپرده ای زیر ۱۰ میلیون تومان دارند، ادامه داد: اگر خیلی از ‌آن‌ها ثبات را احساس کنند پولهایشان را بیرون نمی کشند و حاکمیت باید این تصمیم را بگیرد که شبکه بانکی را سرپا نگه دارد. البته اینکه چرا نظارت کمی شده یا چرا مجوز تعاونی صادر شده یا اینکه برخی صندوق ها و موسسات خلاف عمل کردند و خود را از نظارت مبرا دانستند و یک عده سودجو به اسم موسسه و صندوق پول مردم را جمع کردند و برای خود حریم امن ایجاد کردند مواردی است که باید در یک محیط آرام به دقت بررسی شود و از منظر آسیب شناسی اقداماتی انجام شود که شاهد بروز چنین مشکلاتی نباشیم.

تابش همچنین یادآور شد: ما باید قبل از اینکه این موضوع به مرحله امنیتی برسد تدبیر کنیم، راه حل پیدا کنیم و اطمینان مردم را به سیستم بانکی برگردانیم و از سرمایه مردم خصوصا طبقات پایین صیانت کنیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.