سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تداوم حصر انشقاق و قطبی شدن جامعه را در پی دارد/ حکومت پیشقدم شود...
» عذرخواهی عبدالله نوری از خانواده محصوران

تداوم حصر انشقاق و قطبی شدن جامعه را در پی دارد/ حکومت پیشقدم شود

چکیده : همه دیدند و شنیدند که آزادی و رفع حصر، از شعارهای اصلی مردمی ‏بود که برای ‏عزت ‏و عظمت ایران عزیز و مخالفت با ‏بدخواهان، در انتخابات شرکت می ‏کردند. در این ‏انتخابات افراد فراوانی حضور داشتند که در سال ۸۸، زیر سن قانونی برای رأی دادن بودند ‏ولی امسال که در ‏انتخابات شرکت می کردند، هنوز و پس از گذشت سال ها، حل این ‏موضوع از دغدغه های اصلی آنان ‏بود ...


کلمه – گروه خبر: عبدالله نوری تداوم حصر رهبران جنبش ساز و خانم رهنورد را عامل انشقاق و قطبی شدن جامعه خوانده و با اشاره به نگرانی رهبری از قطبی شدن جامعه و تاکید او به ضرور همبستگی با وجود تکثر دیدگاهها، خواسته است که حکومت برای رفع حصر پیشقدم شود.

به گزارش کلمه، وزیر کشور دولت اصلاحات با گوشزد کردن این موضوع که تداوم محدودیت برای محصوران که به شخصیتهای تاثیرگذار جامعه تبدیل شدند به جدایی ملت و حکومت دامن می زند و انشقاق و قطبی شدن جامعه را ‏در ‏پی دارد‎، بر رفع حصر برای انسجام هر چه بیشتر در جامعه تاکید کرده است.

او گفته است: با وجود اختلاف نظر بین جناح های سیاسی و مسئولان نظام، ایجاد همبستگی ملی، ‏‏خواست مشترک همه آن هاست. مقام رهبری هم با توجه به ضرورت همبستگی و ‏با ‏وجود پذیرش تکثر در دیدگاه ها، همواره نگرانی خود را از قطبی شدن جامعه، به ‏معنای ‏تبدیل اختلاف ها به ستیز و تخاصم ‏جریان های سیاسی اعلام داشته اند‎.

او این مساله را با یادآوری رفع حصر به عنوان خواست درونی جمع گسترده ای از ملت ایران اعلام کرده و گفت: با توجه به این که رفع حصر، به خواست درونی جمع گسترده ای از ملت ایران بدل گردیده ‏است و ‏به شیوه های مختلفی ابراز می شود و نیز با توجه به نقشی که این اقدام، در ‏ایجاد ‏همبستگی و گسترش وحدت و انسجام ملی دارد، این حکومت است که برای ‏انجام آن ‏باید پیش قدم شود.

این فعال اصلاح طلب در این زمینه ابراز احساسات ‏پرشور اقشار مختلف ‏مردم در ‏تجمعات انتخاباتی نسبت به محصورین در ‏شهرهای مختلف ایران را مورد یادآوری قرار داده و افزوده «پس از گذشت ۷ سال، رفع حصر از این عزیزان، از اولویت های قشر ‏‏وسیعی از مردم و ‏‏یکی از مسایل حاد درونی ‏جامعه است که حل آن می تواند در آرامش ‏و انسجام جامعه، بسیار تأثیر گذار باشد، از این رو، وظیفه خود دانستم ‏از مسئولین ‏محترم درخواست کنم تا برای انسجام هر چه بیشتر ‏جامعه در راستای ‏حل آن گام بردارند.‏»

نوری با اشاره به مطالبه رفع حصر در ایام انتخابات ریاست جمهوری از سوی مردم، افزود: «همه دیدند و شنیدند که آزادی و رفع حصر، از شعارهای اصلی مردمی ‏بود که برای ‏عزت ‏و عظمت ایران عزیز و مخالفت با ‏بدخواهان، در انتخابات شرکت می ‏کردند. در این ‏انتخابات افراد فراوانی حضور داشتند که در سال ۸۸، زیر سن قانونی برای رأی دادن بودند ‏ولی امسال که در ‏انتخابات شرکت می کردند، هنوز و پس از گذشت سال ها، حل این ‏موضوع از دغدغه های اصلی آنان ‏بود‎«.‎

وی علاقه مردم به آقایان خاتمی، موسوی، کروبی و خانم رهنورد را واقعیتی غبرقابل انکار خوانده و خاطرنشان کرد: انتخابات های گذشته به خوبی نشان داد که “آقایان خاتمی، موسوی، ‏کروبی و خانم ‏‏‏رهنورد” از محبوبیت بالایی نزد قشر وسیعی از جامعه برخوردارند و هر چه زمان بگذرد نه ‏تنها به فراموشی سپرده نمی شوند که ‏علاقه ی عمومی به آنها ‏عمیق تر می شود.
نوری با بیان اینکه آنان در پرتو ‏ این محبوبیت به شخصیت هایی تأثیر گذار در جامعه تبدیل شده اند و ‏‏سرمایه های ارزشمندی هستند که می توانند در همبستگی و انسجام جامعه نقش ‏‏مهمی ایفا کنند، گوشزد کرده است.

وزیر کشور دولت اصلاحات در ادامه افزوده «نمی ‏‏خواهم به ‏محتوای اختلافات و اینکه چه کسی حق و یا باطل است ‏چه مطلق و چه نسبی ‏‏بپردازم، بلکه معتقد ‏هستم برای ایجاد روحیه تفاهم و همگرایی ‏باید با عبور از ‏گذشته به آینده بیاندیشیم.‏با اطمینان می گویم که چنانچه کشور با خطری مواجه شود، بسیاری از کسانی که به ‏‏دلایل گوناگون در ‏سالیان گذشته از یکدیگر کدورت پیدا کرده اند، در کنار هم، از ایران دفاع ‏‏خواهند کرد و معتقدم ‏امروز کشور ما در چنین وضعیتی قرار دارد.

آقای نوری این توضیحات را در پاسخ به منتقدان تند خود که او را در مورد چرایی حمایتش از محصوران پرسیده مطرح کرده و توضیح داده که مدتی بود دراین باره سکوت کرده بودم و متأسفانه با ‏پوزش، زمان زیادی است ‏که ‏با ‏خانواده ی محترم عزیزان در حصر دیدار نداشته ام.‏علت هم این بود که نمی خواستم کوچکترین شبهه ای ‏پیش آید که در جهت تقابل با ‏‏حکومت، از عزیزان ‏در حصر سخن می گویم و یا با خانواده ی این بزرگوارن دیدار می کنم. ‏‏افزون بر این احتمال می دادم دولت جناب ‏آقای روحانی در فضایی آرام، بتواند جهت رفع ‏حصر ‏قدم هایی بردارد.‏


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.