سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شنبه که شنبه است؛ صحبت از کرامت انسانیست...

شنبه که شنبه است؛ صحبت از کرامت انسانیست

چکیده : تفاوت دو صبح شنبه از روزهای پیش از آن قابل‌مشاهده است. شب جمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶ ساختمان ستاد هیچ کاندیدایی با هجوم نیروهای امنیتی مواجه نشد اما شب پیش از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ برخی از ستادهای کاندیدای اصلاح‌طلب با تخریب اموال و ضبط تجهیزات و بازداشت اعضا روبرو شدند. راه ارتباطی ازجمله اینترنت و اس ام اس در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶ برقرار بود و بدون اختلال در حال خدمات‌رسانی اما از روز انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ اس ام اس قطع و اینترنت با اختلال مواجه شد و تا چهل روز ادامه داشت ...


دو صبح شنبه. صبح شنبه ۲۳ خرداد ۸۸ و صبح شنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۶، دو روز مشابه‌اند. دو صبح بهاری، صبح پس از انتخابات ریاست جمهوری.

در هردو صبح نتایج انتخابات روز گذشته مشخص نشده بود. در هردو انتخابات هنرمندان، ورزشکاران، فعالین مدنی و سیاسی بسیاری از یکی از کاندیداها حمایت کردند. مشارکت در هر دو انتخابات بسیار بالابود. تفاوت این دو روز خیلی بیشتر از ۲۹۰۰ روزی بود که میان آنها گذشت. این تفاوت تنها میان این دو روز نیست. میان دو استراتژیست. میان دو روش است. میان اقتدارگرایی و تکثر گراییست.

در سابقه شش انتخابات ریاست جمهوری گذشته از خرداد ۷۶ به این‌سو، تحلیل میزان آراء اصولگرا و اصلاح‌طلب با توجه به میزان مشارکت، حدودی از آزا در هر انتخابات پرشور و با مشارکت بالا را به نمایش می‌گذارد. میزان توان رأی اوری کاندیداهای اصولگرا بین ۱۰ تا حداکثر ۱۶ میلیون که شامل آرای سنتی و دائمی و آرای ارگانی و حکومتی می‌شود، این میزان برای کاندیداهای اصلاح‌طلب بین ۱۷ تا ۲۶ میلیون و شامل آرای سنتی و دائمی و آرای خاکستری و مردد که درنهایت به سبد آنها سرازیر می‌شود است. این حدود در همه انتخابات ریاست جمهوری جاری است جز انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ که این اعداد برعکس شد. در حالی که در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶ همان میزان همیشگی کاملاً منطقی اتفاق افتاد.

تفاوت دو صبح شنبه از روزهای پیش از آن قابل‌مشاهده است. شب جمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶ ساختمان ستاد هیچ کاندیدایی با هجوم نیروهای امنیتی مواجه نشد اما شب پیش از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ برخی از ستادهای کاندیدای اصلاح‌طلب با تخریب اموال و ضبط تجهیزات و بازداشت اعضا روبرو شدند. راه ارتباطی ازجمله اینترنت و اس ام اس در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶ برقرار بود و بدون اختلال در حال خدمات‌رسانی اما از روز انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ اس ام اس قطع و اینترنت با اختلال مواجه شد و تا چهل روز ادامه داشت.

عصر جمعه ۲۲ خرداد ۸۸ خبرگزاری فارس درحالی‌که ساعت‌ها به‌پایان رأی‌گیری باقی بود پیروزی کاندیدای اصولگرا را با درصد آرایی که درنهایت نیز همان عدد بود اعلام کرد اما نتیجه انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶ تا ظهر روز بعد مشخص نبود.

ساختمان وزارت کشور در انتخابات ۸۸ روزهایی به خود دید و اتفاقاتی را تجربه کرد که نه در انتخابات ۹۶ بلکه در هیچ‌یک از انتخابات پیش و پس‌ازآن تجربه نکرد.

اینکه کاندیدای مغلوب انتخابات ۹۶ که ادعای تقلب داشت طرفداران خود را به خیابان نخواند از نجابت او نبود، به دلیل مسلح بودن نیمی از رأی‌دهندگانش بود و اینکه اگر آنان به‌عنوان معترض به خیابان می‌آمدند دیگر نیروی امنیتی نبود که امنیت شهر را حفظ کند.

اگر در انتخابات ۸۸ اعضای ستادهای کاندیدای ((ظاهراً مغلوب)) بازداشت شدند در انتخابات ۹۶ اعضای ستاد کاندیدای پیروز به زندان افتادند. وجه اشتراک این افراد اصلاح‌طلب بودن آنها بود.

معترضین به نتایج انتخابات ۸۸ به مهندسی‌ای اعتراض داشتند که نمودار آرای کاندیداهای اصولگرا و اصلاح‌طلب را همچون خروجی دستگاه لرزه‌نگار در هنگام زلزله به تشنج وا داشت.

کاندیدای معترض انتخابات ۸۸ نگران انحراف انقلاب بود اما رشد مناصب کاندیدای معترض انتخابات ۹۶ پس از انحراف انقلاب آغاز شد. کاندیدای محصور انتخابات ۸۸ فرزند انقلاب و امام است و کاندیدای مغلوب انتخابات ۹۶ فرزند انحراف انقلاب و تحریف امام.

هنوز یک ماه از انتخابات ریاست جمهوری سپری نشده اما دیگر نامی از کاندیدای مغلوب-سید خراسانی- در میان نیست اما هشت سال پس از انتخابت ۸۸ و ۲۳۰۹ روز حصر؛ نام و شال سبز و تکیه‌کلام و جای سبز سید آذری در جای‌جای کشور دیده و شنیده می‌شود چراکه او کاندیدای غالب است.

او بر دل‌های مردم حکومت می‌کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.