سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه عبدالله نوری به حسن روحانی: رفع محدودیت و حصر می‌تواند گام نخست باشد...

نامه عبدالله نوری به حسن روحانی: رفع محدودیت و حصر می‌تواند گام نخست باشد

چکیده : رفع محدودیت و حصر از حضرات آقایان خاتمی، موسوی، کروبی و سرکار خانم رهنورد که از جایگاه ویژه، استثنایی و بسیار تاثیرگذار نزد ملت ایران برخوردارند و به پاکی و نجابت و صداقت و دلسوزی شهره‌اند، می‌تواند گام نخست این حرکت خیرخواهانه و خداپسندانه باشد. با اطمینان می‌گویم و خدا را برگفته خود گواه می‌گیرم که این عزیزان، هرگز کمترین تحریکی علیه نظام جمهوری اسلامی نخواهند داشت و از اینکه با محدودیت و یا حصر آنها، چنین تصوری به وجود آید خرسند نیستند، گرچه انتقادهای قابل توجه و تاملی نسبت به نوع سلوک و عملکرد حکومت دارند...


عبدالله نوری وزیر کشور دولت اصلاحات در نامه‌ای به رییس جمهور، پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت.

پیام تبریک عبدالله نوری به حجت‌الاسلام حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر گرانقدر جناب آقای دکتر حسن روحانی؛

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

پیروزی غرور آفرین و پرافتخار ملت ایران و انتخاب شایسته جنابعالی به مسئولیت خطیر و سنگین ریاست جمهوری که بی‌مبالغه، خلعت آن، برازنده وجود شماست را تبریک و شادباش عرض می‌کنم و دوام توفیق و بقاء خدمت ارجمندتان را، در استیفای حقوق آحاد مردم از خداوند منان مسئلت دارم.

حماسه پرشکوه ۲۹ اردیبهشت برگی زرین و ماندگار در تاریخ سیاسی ایران رقم زد و افتخاری بزرگ برای ایرانیان برجای نهاد و فرصتی تازه برای برون رفت از دشواری‌ها وبحران های مخاطره آمیز فراهم آورد.

مردم آگاه ایران با درکی درست از شرایط زمانه، خردمندی و آزادی را پاس داشتند و با مشارکت بی‌نظیر در انتخابات، از آزمونی بزرگ، سربلند بیرون آمدند و بلوغ سیاسی خود را برای جهانیان به نمایش گذارده، صداقت، صمیمیت و خدمات بزرگ شما را ارج نهادند و با تقدیم خالصانه رای خویش، صلاحیت و کفایت شما را تایید کردند. بی‌تردید رای قاطع اکثریت مردم به جنابعالی، که برخاسته از آگاهی سیاسی و درک دشواری‌های فرا روی دولت بود، اعتماد آنان به خدمتگزاران خویش را نشان داد و مسئولیتی سنگین بر دوش ایشان نهاد.

انجام درست این مسئولیت، به کوشش پیگیر و بی دریغ دولت محترم نیاز دارد و البته بدون یاری همگان، حتی مخالفان، امکان پذیر نیست. اینک رقابت، با فرازها و فرودهایش پایان یافته و زمان برنامه ریزی بهتر و دقیق تر و کار و تلاش بیشتر در جهت پیشرفت و توسعه ی روزافزون کشور و جامعه است.

امیدوارم جنابعالی با یاری خداوند و در پرتو درایت و تدبیر سیاسی و بهره مندی از پشتیبانی صادقانه و صمیمانه مردم، بتوانید به پیمان خویش وفادار بمانید و توفیق انجام این مسئولیت سنگین و دشوار را بیابید.

برادر ارجمندم جناب آقای دکتر روحانی؛

فرصت را مغتنم دانسته و با اذعان به وقوف و آگاهی بهتر و بیشتر جنابعالی نسبت به آنچه در ادامه بیان می شود، از باب “وَ ذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْرى‏ تَنْفَعُ الْمُؤْمِنینَ”، نکاتی را عرض می کنم:

۱- دولت دوازدهم، همچنان که در شعارهای انتخاباتی طرح شد، دولتی قانون مدار و پاسدار حقوق شهروندان و پشتیبان محرومان است. در این راستا چه نیکوست که توصیه‌های امام علی (ع)، به ویژه آنچه در نامه‌های آن حضرت، به عثمان ابن حنیف و مالک اشتر بیان شده است، مورد توجه و مبنای سنجش عملکرد دولت قرار گیرند و همکاران دولت در مدیریت‌های میانی و استانی هم به مطالعه آن‌ها توصیه شوند و عملکرد خود را در دوره مسئولیت با آن بسنجند.

۲- امروز مردم ایران، دفاع از اندیشه اصلاحات و حقوق شهروندی، به ویژه شهروندان در حصر و زندانی را، در سیمای مصمم و اراده مستحکم شما می‌جویند. اعتنا به اصل آزادی مطبوعات و گردش آزاد اطلاعات و رسانه ها و مطبوعات آزاد، می‌تواند مانع بروز بسیاری از مفاسد و ناهنجاری‌ها گردد. اختلاس‌های نجومی، رواج رشوه خواری و رانت خواری بر اثر عدم وجود رسانه‌های آزاد بوجود می‌آید. از این رو انتظار می‌رود دولت دوازدهم حق آزادی اطلاع رسانی و نظارت دقیق و کامل رسانه‌ها بر عملکرد هر سه قوه و سایر نهادها و دستگاه‌ها را با جدیتی بیشتر پیگیری کند.

۳- هنر مردان بزرگ و دوران ساز اینست که افق‌های دور دست را در چشم‌انداز دید و تصمیمات و تدابیر خویش قرار می‌دهند و از سکوی واقعیت‌های امروز به فردا و آینده‌های دور می‌اندیشند. شایسته است جنابعالی به تداوم سیره و سنت حکمرانی خویش در سال “۱۴۰۰” و پس از آن بیندیشید و با دور اندیشی و تدبیر و مجاهدت شبانه روزی، شرایطی را فراهم سازید تا زمینه استمرار اندیشه اصلاحی و مشی اعتدالی فراهم گردد و راه صلاح و اعتدال و خدمت به محرومان و اعتلای کشور ادامه یابد.

۴- زنان و جوانان که از توانمندی‌های زیادی در زمینه‌های گوناگون برخوردارند، برای تحقق آرمان‌های بلند خود، چشم امید به شما دوخته‌اند، از این رو تقویت امید به آینده‌ای روشن و اطمینان بخش برای زنان و نسل جوان مسئولیتی است که بر دوش دولت سنگینی می‌کند.

۵- امروز جامعه ما با افول ارزش‌های اخلاقی و رواج بداخلاقی‌ها روبروست و قدرت طلبی در شکلی مبتذل، پایبندی به اصول اخلاقی را در تنگنا قرار داده است. کینه ورزی و نفرت، راه را بر گفتگو بسته و خشونت و تندی به جای “ادْعُ إِلى‏ سَبیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَهِ وَ الْمَوْعِظَهِ الْحَسَنَهِ وَ جادِلْهُمْ بِالَّتی‏ هِیَ أَحْسَنُ” نشسته است.

ایران اسلامی، شایسته آن بود که به جای ریاکاری، دورویی و دروغ گویی، عوامفریبی، نفرت پراکنی، خشونت طلبی، اتهام زنی و رفتارهای غیر اخلاقی، راستی، محبت، رحمت و صداقت در آن موج بزند و با رشد و تعالی در جهات معنوی و اخلاقی برای دیگران اسوه باشد. از جنابعالی به عنوان شخصیتی روحانی انتظار می‌رود که در راستای بهبود وضعیت اخلاقی جامعه گامی بردارید و از کارشناسان مجرب و فرهیختگان جامعه شناس و نخبگان اخلاق مدار و متخصصان شایسته در امور تربیتی و روانی برای بهبود وضعیت اخلاقی جامعه کمک بگیرید.

۶- شرایط امروز کشور و حل دشواری‌ها و بحران‌های فرارو، نیازمند اجماع نخبگان و تعامل میان نیروهای سیاسی است. دستیابی به این هدف از راه گفتگو و تفاهمی ملی میان دولتمردان و مسئولین عالی رتبه نظام و دیگر جریان‌ها و شخصیت‌های مهم و موثر و مورد احترام ملت، که مرجعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و سنتی دارند، امکان پذیر است. این شخصیت‌های حقیقی و حقوقی پل ارتباطی نیرومندی هستند که پیوند همیشگی دولتمردان با قاعده هرم قدرت یعنی توده‌های مردم را برقرار می‌سازند. کوشش و اقدام جنابعالی در این راستا، می‌تواند با اعتماد آفرینی، به تقویت سرمایه اجتماعی بیانجامد و به تعبیر قرآنی از فتنه و فساد جلوگیری کند.

ما همچنان که می‌توانیم و باید برای منافع ایران با دنیا تعامل کنیم، در درون کشور نیز به گفتگو و تعامل سازنده نیازمندیم. چگونه است که می‌توانیم با کسانی که فرسنگ‌ها اختلاف در جهات گوناگون داریم، تعامل کنیم ولی نمی‌توانیم با کسانی که در داخل یک کشور زندگی می‌کنیم و در جهات گوناگون، منافع مشترکی داریم، تعامل و گفتگو کنیم و خصومت‌ها را در حد توان برطرف کنیم؟ آیا احتمال نمی‌دهیم دست‌هایی پنهان در جهت گسترش جدایی‌ها و شکاف نیروها کوشش می‌کنند؟ حرکت‌های افراطی و رفتارهای غیراخلاقی می‌تواند روزی خطر آفرین باشد و همه درگیری‌ها و کشتارها از اختلافات کوچک شروع می‌شود و به مرور زاویه‌ها بازتر شده، به کدورت و خصومت و کشتار میانجامد.

با همه احزاب و گروه‌ها، با گرایش‌های گوناگون و متفاوت و اقوام و مذاهب و اقلیت‌های دینی، دوستانه‌تر رفتار کنیم و به خواست‌های آنها، در چهارچوب استیفای حقوق شهروندی توجه کنیم. همه ایرانیان را خودی بدانیم و برای انسجام بیشتر ملت، گام‌های دوستانه، همراه با گذشت و مدارا و محبت برداریم. به فرموده قرآن “وَ مَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِّمَّن دَعَا إِلىَ اللَّهِ وَ عَمِلَ صَلِحًا وَ قَالَ إِنَّنىِ مِنَ الْمُسْلِمِینَ – وَ لَا تَسْتَوِى الحَْسَنَهُ وَ لَا السَّیِّئَهُ ادْفَعْ بِالَّتىِ هِىَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِى بَیْنَکَ وَ بَیْنَهُ عَدَاوَهٌ کَأَنَّهُ وَلىِ‏ٌّ حَمِیمٌ”.

رفع محدودیت و حصر از حضرات آقایان خاتمی، موسوی، کروبی و سرکار خانم رهنورد که از جایگاه ویژه، استثنایی و بسیار تاثیرگذار نزد ملت ایران برخوردارند و به پاکی و نجابت و صداقت و دلسوزی شهره‌اند، می‌تواند گام نخست این حرکت خیرخواهانه و خداپسندانه باشد. با اطمینان می‌گویم و خدا را برگفته خود گواه می‌گیرم که این عزیزان، هرگز کمترین تحریکی علیه نظام جمهوری اسلامی نخواهند داشت و از اینکه با محدودیت و یا حصر آنها، چنین تصوری به وجود آید خرسند نیستند، گرچه انتقادهای قابل توجه و تاملی نسبت به نوع سلوک و عملکرد حکومت دارند.

۷- بر اساس جمعبندی کارشناسان، کشور در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی با خواست‌ها، نیازها و چالش‌های متعدد و گوناگونی روبروست.

شایسته است افرادی توانمند، پرتلاش و اخلاق مدار برای تامین این نیازها و مقابله با این چالش‌ها، اداره امور ستادی، بخشی و منطقه‌ای شما را به عهده گیرند. به تعبیر قرآن کریم انسان‌های توانمند و امانت دار و نگاهبانان متخصص و آگاه را به کار گمارید، که آن کس که از علم و آگاهی کافی برخوردار نباشد، نگاهبان خوبی نیز نخواهد بود.

از درگاه ایزد منان، برای شما و کابینه همراهتان، توفیق روزافزون در خدمت به مردم و کسب رضایت آنان و رضایت خداوند متعال را مسئلت دارم.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
پنجم خردادماه ۱۳۹۶
عبدالله نوری


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.