سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیا رییس‌جمهور در سفر به قم به دیدار مراجعی که از وی حمایت صریح کردند می‌رود؟...
» برخلاف چهار سال گذشته؛

آیا رییس‌جمهور در سفر به قم به دیدار مراجعی که از وی حمایت صریح کردند می‌رود؟

چکیده :نفس این دیدارها برای حسن روحانی لازم است و آنگونه که او و دولتش نشان داده اند، به استمرار اینگونه ارتباطات علاقه داشته و در طول ۴ سال گذشته نیز، از تعاملات با مراجع و علما غافل نشده اند ولی در این بین، می توان به نقطه ضعفی مهم نیز اشاره کرد. در طول دوران تبلیغات انتخاباتی اخیر، آنچه به وضوح مشخص شد این بود که به جز سه تن از مراجع که یکی از آنها در شیراز و دو تن دیگر در قم بودند، یعنی آیت‌الله العظمی دستغیب، آیت‌الله العظمی صانعی و آیت‌الله العظمی بیات زنجانی، بزرگان دیگر دفاع روشن و صریح از روحانی و دولت اش نداشتند اگرچه رای غالبشان با وی بود...


حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان، قم را دومین مقصد خود پس از کسب رأی قاطع مردم در انتخابات گذشته قرار داده است. در همین حال گزارش‌ها حاکی از آن است که دیدار با دو مرجع آزاده‌ای که علیرغم نامهربانی‌های دوره اول، در دوران تبلیغات حمایت صریح از روحانی داشته‌اند در برنامه رسمی رییس‌جمهور دیده نشده است.

به گزارش کلمه، سفر به قم از دو جهت حائز اهمیت است. یکی از این جهت که قم به جهت رأی، به رقیب روحانی سمت و سو نشان داده و و دیگری اینکه او در این شهر آنگونه که در برنامه های سفرش اعلام شده، به دیدار جمعی از علما و مراجع نیز خواهد رفت و با آنان دیدار و گفتگوهایی را خواهد داشت.

نفس این دیدارها برای حسن روحانی لازم است و آنگونه که او و دولتش نشان داده اند، به استمرار اینگونه ارتباطات علاقه داشته و در طول ۴ سال گذشته نیز، از تعاملات با مراجع و علما غافل نشده اند ولی در این بین، می توان به نقطه ضعفی مهم نیز اشاره کرد.

در طول دوران تبلیغات انتخاباتی اخیر، آنچه به وضوح مشخص شد این بود که به جز سه تن از مراجع که یکی از آنها در شیراز و دو تن دیگر در قم بودند، یعنی آیت‌الله العظمی دستغیب، آیت‌الله العظمی صانعی و آیت‌الله العظمی بیات زنجانی، بزرگان دیگر دفاع روشن و صریح از روحانی و دولت اش نداشتند اگرچه رای غالبشان با وی بود.

آیات عظام صانعی، بیات زنجانی و دستغیب شیرازی، تنها مراجعی بودند که دفاع از دولت را برای خود فرض دانسته و در این عرصه حضور فعال یافتند و این در حالی است که بیوت هیچ یک از این بزرگان در زمان استقرار دولت، مقصد دیدارهای دولتیان نبوده و این همان نقطه ضعفی است که پیشتر بدان اشاره شد.

امروز دیگر محذورات گذشته معنا ندارد. دولت رأی قاطعی از مردم گرفته است. بنابراین توقع این است که رئیس دولت در سفر پیش رو، جبران مافات کند و بداند که بواسطه فشارهای قابل پیش بینی در طول ۴ سال سخت آینده، فق این حضراتند که بواسطه تجربه ثابت شده، از دولتی که در معرض اتهامات نابجای مختلف بوده و خدماتش را هم منکرند دفاع خواهند کرد و شایسته است زحمات و تلاش های گذشته آنان را ارج نهد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.