سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اسلام اموی و وعده مالی برای پیروزی سیاسی...

اسلام اموی و وعده مالی برای پیروزی سیاسی

چکیده : آنچه دراسلام ناب نیست و از عناصر "اسلام اموی" میباشد این است که یک حاکم و مسئول، وعده گزاف و فریب کارانه‌ای بدون راهکارهای قانونی و شرعی بدهد و تازه این اعطاء خود را ، در قبال "رای" به خویشتن، طلب کند.! ...


هادی سروش

۱) “اسلام” وقتی به دست امیال معاویه قرار گیرد و یا(به تعبیر نهج البلاغه) در اسارت معاویه قرار میگیرد آن اسلام میشود ؛ “اسلام اموی”.
“اسلام اموی یا اسلام بنی امیه ” اصطلاحی است مانند اصطلاح “اسلام آمریکایی” که از ادبیات رایج و آموزه های حضرت امام بود . و به معنای اسلام ممزوج شده با نیت ها و رفتار سوءی میباشد که با روح اسلام واقعی در تضاد است .

۲) یکی از ابزارهای کاربردیِ مشتاقانِ ورود به مدیریت ها، وعده های مالی و تطمیع های اقتصادی است .

این جمله را بخوانید:

منِ معاویه ؛ تعهد میکنم (درصورتی که در نبرد بصره با علی با من همساز شوید) هرسال به شما دو برابر یارانه دهم و شما را از مالیات برای همیشه معاف میدارم …پس بصورت سریع و جدی به ما بپیوندید.
[اعطیکم فی السنه عطائین و لااحتمل من فیئکم ابدا …..فسارعوا ما الی تدعون الیه ] . (الغارات ۲/۳۸۵)

۳)آنچه دراسلام ناب نیست و از عناصر “اسلام اموی” میباشد این است که یک حاکم و مسئول، وعده گزاف و فریب کارانه ای بدون راهکارهای قانونی و شرعی بدهد و تازه این اعطاء خود را ، در قبال “رای” به خویشتن ، طلب کند.!
البته واضح است که مصداق روشن این انحراف مدیریتی، در “انتخابات” بیشتر خود را نشان میدهد ، ولی محدود به آن نبوده و در هر ورود ، به هر عرصه مدیریتی ، با هر وعده گزاف مالی، در ردیف “اسلام اموی” میباشد .

۴) صدالبته که حاکمیت یک نظام اسلامی مسئولیت برآورده ساختن حوائج و نیازهای مادی یک به یک شهروندان کشور خود را دارا میباشد ، و این مطلب ، مطلب تازه ای نیست ، چنانچه حکیم ملاصدرا در بحث مسئولیت انبیاء “رسیدگی به معاش مردمان را هم سنگ رسیدگی به معاد آنان ذکر نموده” ، اما این، غیر از وعده های گزاف و فریبنده ای می باشد که خواهانان این نوع مسئولیت ها ، به مردم میدهند .

۵)اگر بنا به فتوا و فرمایش فقیه بزرگ جناب سید یزدی ؛ احترام به حاکم (به نیت بهرمندی از کراماتش) “رشوه” حساب میشود ، پس “رای” به افراد فریب کاری که (خدای نکرده) وعده به پول و وام و امکانات (بدون حساب و کتاب در قبال رای و حمایت ) میدهند ، همان حکم خطرناک فقهی و معرفتی را خواهد داشت .

باید به خدا پناه برد ….


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.