سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نقش قالیباف در مرگ هفت تماشاچی فوتبال در ورزشگاه آزادی؛ آنجا هم عذرخواهی نکرد...
» بازخوانی یک پرونده پر ابهام

نقش قالیباف در مرگ هفت تماشاچی فوتبال در ورزشگاه آزادی؛ آنجا هم عذرخواهی نکرد

چکیده : هاشمی‌طبا رقیب انتخاباتی محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری در حساب توییتری خود نوشت: «نوروز ۸۴ سوءمدیریت یکی از کاندیداهای فعلی موجب جانباختن ۷ نفر از تماشاگران بازی ایران ژاپن در ورزشگاه آزادی شد. دریغ از ذره ای پاسخگویی.» او به بازی ایران و ژاپن اشاره می‌کند که در پنجم فروردین ۱۳۸۴ برگزار شد. درست در ایام نزدیک به رقابت‌های انتخاباتی سال ۸۴ ریاست جمهوری و از اتفاق باز قالیباف کاندیدا بود و گزارش‌های غیررسمی خبر از آن می‌دادند که هلی‌کوپتر حامل قالیباف باعث این فاجعه شده است...


کلمه – گروه خبر: هاشمی‌طبا رقیب انتخاباتی محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری در حساب توییتری خود نوشت: «نوروز ۸۴ سوءمدیریت یکی از کاندیداهای فعلی موجب جانباختن ۷ نفر از تماشاگران بازی ایران ژاپن در ورزشگاه آزادی شد. دریغ از ذره ای پاسخگویی.»

او به بازی ایران و ژاپن اشاره می‌کند که در پنجم فروردین ۱۳۸۴ برگزار شد. درست در ایام نزدیک به رقابت‌های انتخاباتی سال ۸۴ ریاست جمهوری و از اتفاق باز قالیباف کاندیدا بود. دیداری از سری رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان که ساعت روز جمعه ۵ فروردین‌ماه سال ۱۳۸۴ در ورزشگاه آزادی برگزار شد. اما مرگ هفت نفر از هوادارن آن را به تلخ‌ترین پیروزی تیم ملی فوتبال تبدیل کرد.

حادثه‌ ورزشگاه آزادی هنوز شبهه و زوایای پنهان دارد. سایت تابناک در گزارشی نوشت که یکی از مسائلی که در مورد آن به صورت غیر رسمی در آن روزها بسیار صحبت می‌شد، هلی‌کوپتری بود که در مقابل یکی از رمپ‌های ورزشگاه آزادی فرود آمد. گویا اصلا در این نقطه باندی برای فرود وجود نداشت و تنها به علت کم کردن مسافت در این نقطه قرار داده شده بود. هلی‌کوپتر مربوط به فرمانده وقت نیروی انتظامی یعنی محمد باقر قالیباف بود. گویا به علت فرود هلی‌کوپتر در آن نقطه، سایر خروجی‌های نزدیک به هلی‌کوپتر بسته شده و تماشاچیان مجبور به خروج از رمپ‌های دیگری بودند.

در ادامه بررسی تحقیقات پرونده مدیرکل حراست سازمان تربیت بدنی درباره دخیل بودن استقرار هلی‌کوپتر نیروی انتظامی در حادثه مربوطه عنوان کرد که این مسئله در کمیسیون تحقیق در دست بررسی است اما در نهایت گزارشی رسمی در این باره منتشر نشد.

همان زمان خبری منتشر شد مبنی بر اینکه قالیباف قصد داشته تا در کسوت فرماندهی نیروی انتظامی و در مسابقه‌ای که ایران پیروز میدان هم بود، ژست تبلیغاتی بگیرد. اما اتفاقاتی بعدی و کشته شدن هفت هوادار، حتی مانع از آن شد که زوایای آن به طور کامل بررسی شود.

این پرونده نیز مانند بقیه پرونده‌ها در سکوت و تحت فشار مسکوت ماند و بعد مختومه شد. در نهایت جمال کریمی‌راد سخنگوی وقت قوه قضاییه اعلام کرد که بر اساس بررسی کارشناسان منتخب بازرسی و شورای امنیت کشور، مسئولان ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی و نمایندگان نیروی انتظامی در اتفاق تلخ رخ داده متهم هستند اما در میزان و درصد مسئولیت بین کارشناسان منتخب بازرسی با کارشناسان شورای امنیت ملی کشور تفاوت وجود دارد.

در نهایت هم هر یک از دو متهم اصلی حادثه که مسئولان ورزشگاه آزادی و نمایندگان نیروی انتظامی بودند به میزان مساوی ۵۰ درصد در این اتفاق تلخ، مقصر شناخته شدند.

سخنان قالیباف در مناظره اول کاندیداها و حمله‌های حساب نشده و بی‌هدف او مقابل دیگر کاندیداها به خصوص روحانی و جهانگیری باعث شد پرونده‌های قدیمی دوباره رو بیایند. به خصوص آن جا که از مردم سخن گفت و عذرخواهی.

قالیباف، دکتر سردار خلبان و بازنده دو دوره انتخابات ریاست جمهوری یک بار دیگر زمین رقابتش را بر روی مردابی چیده است که انواع پرونده‌های بی‌کفایتی‌اش او را به نابودی سیاسی می‌کشاند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.