سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

تیغی که قالیباف کشید

چکیده :داوود حشمتی: شب گذشته اولین گفتگوی مستقیم قالیباف با مردم پخش شد. پیش از پخش این برنامه مدیر تبلیغات قالیباف که پیشتر گفته بود: او از حضور در انتخابات منصرف شده (اما معلوم بود دروع می گویند) اعلام کرد: از آنها خواسته شده برای سانسور بخشی از برنامه به صداوسیما بروند. او مدعی بود که...


داوود حشمتی:

شب گذشته اولین گفتگوی مستقیم قالیباف با مردم پخش شد. پیش از پخش این برنامه مدیر تبلیغات قالیباف که پیشتر گفته بود: او از حضور در انتخابات منصرف شده (اما معلوم بود دروع می گویند) اعلام کرد: از آنها خواسته شده برای سانسور بخشی از برنامه به صداوسیما بروند. او مدعی بود که فشار تیم روحانی باعث این کار شده است.

قالیباف در این گفتگو تیغ را مستقیم به روی روحانی کشید. او اگر در سال ۹۲ سعی کرد در هر محفلی حرفی بزند و هر دو طرف را راضی کند، و بعد از اینکه دستش رو شد، در مناظره به روحانی حمله کرد اما ضربه بازگشت برایش سخت بود، این بار تیغ را از ابتدا کشیده تا حمله را شروع کرده باشد.

برخی شنیده ها حاکی از این است که او قرار است در مناظره فردا نیز نقشی شبیه احمدی نژاد سال ۸۸ را ایفا کند. چرا که قالیباف دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد. او دیگر شهردار تهران نخواهد بود. حزب و خواستگاه سیاسی خاصی هم برای ادامه فعالیت سیاسی اش ندارد. اصولگرایان نیز حاضر نیستند برای بار چهارم به او اعتماد کنند. برای همین آمده تا هر چه دارد، و هر چه می تواند بر روی دایره بریزد.

قالیباف یک استراتژی مشخص هم دارد. او به تقلید از انتخابات و فضای سیاسی آمریکا کمپین خود را طرح ریزی کرده است. تکرار واژه چهاردرصدی ها و ۹۶ درصدی ها برگرفته از جنبش وال استریت و ۹۹ درصدی هاست. از سوی دیگر می خواهد از ترامپ تقلید کند. او وعده های مشخص می دهد و حاضر است پای انجام این وعده ها همه منافع کشور را نیز قربانی کند تا حرفش را اثبات کند و دقیقا برای همین است که او نمی تواند یک رئیس جمهور باشد. قالیباف در بالاترین درجه یک مدیر پروژه خوب است. تازه آن هم در شرایطی که پول فراوان در اختیارش باشد.

به لیست کارهایی که مرتبا در کمپین خود به آن اشاره می کند دقت کنید. هیچ کدام از مواردی که مطرح می کند به ۴ سال گذشته باز نمی گردد. تمام اقداماتش به دوره ای بر می گردد که درآمد نفت در این کشور سرازیر می شد. از سال ۹۲ به بعد او هیچ پروژه ای را کلید نزد. تمام آنچه به آن مفتخر است مربوط به گذشته است. چون در چهارسال اخیر حجم بدهی های شهرداری افزایش چشمگیری داشته خروج شورای شهر از یکدستی که قبلابه طور کامل در اختیار اصولگرایان بود، او را از جابه جایی منابع مالی بازداشته است. از طرف دیگر منابع مالی کافی مانند گذشته در اختیار نبود. در شهر ساخت و ساز کم شده بود و تراکم فروشی او به کفاف اداره شهر را هم نمی داد.

قالیباف اما امده تا همچنان همه را راضی نگهدارد. هم از قاسم سلیمانی برای خودش خرج می کند و هم دم از واگذاری فرهنگ و اقتصاد به مردم می زند.

اگر خودش نمی داند، اما آنها که این حرف را در دهانش گذاشتند به خوبی می فهمند واگذاری فرهنگ و اقتصاد به مردم یعنی نظام لیبرالیستی. اما سئوال این است که آیا او به لیبرالیسم واقعا اعتقاد دارد؟ اگر اعتقاد ندارد و از آن نام می برد، دروغ گفته است. اگر اعتقاد دارد و نامش را نمی برد، می توان گفت از نظر او، لیبرالیسم نامش بد اما رسمش خوب است. اما از ترس انتقاد همانها که سعی می کند با خرج کردن از کیسه مدافعان حرم و قاسم سلیمانی رایشان را بخرد، مانع می شود تا بگوید به لیبرالیسم معتقد است.

شهردار دوازده ساله پایتخت در این برنامه نشان داد که آمده تا حمله کند. اگر روزی احمدی نژاد در مناظره های سال ۸۸ گفت: عکس همسر من را در روزنامه منتشر کردند و به او اهانت کردند، او امروز جای خالی اش را پر کرده و می گوید: عکس کسی دیگری را پخش کردند و گفتند عروسی دختر من است. قالیباف این کار را کرد تا مانند احمدی نژاد ترحم بینندگان را بخرد. اگرچه رفتارکسانی که این کار را انجام دادند کاملا مذموم بود. اما گرفتن رای مردم با مظلوم نمایی یکبار توسط احمدی نژاد در این کشور تجربه شده است. امروز وقت ارائه برنامه است.

منبع: خبرخوانی روز


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.