سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ناظران بین‌المللی: همه‌پرسی ترکیه در شرایط نابرابر برگزار شد/ اردوغان: حد خود را ب...

ناظران بین‌المللی: همه‌پرسی ترکیه در شرایط نابرابر برگزار شد/ اردوغان: حد خود را بدانید

چکیده : ناظران بین‌المللی از سازمان امنیت و همکاری اروپا و شورای اروپا از دولت ترکیه انتقاد کردند که همه‌پرسی را در شرایط رقابت نابرابر برگزار کرده است. ناظران بین‌المللی از تصمیم هیات انتخاباتی ترکیه در پذیرش و تائید برگه‌های رای فاقد مهر هم انتقاد کردند. به گفته ناظران در رفراندوم ۱۶ آوریل ترکیه "اردوگاه آری" از امکانات و فرصت‌های بیشتری برخوردار بوده است. ناظران همچنین انتقاد کردند که به رای‌دهندگان اطلاعات کافی و لازم داده نشده بود و امکانات رسانه‌ای بیشتر در اختیار موافقان "اصلاح قانون اساسی" گذاشته شده بود ...


کلمه- گروه بین الملل: همه پرسی ترکیه با اعتراض حزب اصلی اپوزیسیون و ناظران بین المللی مواجه شده اما رجب طیب اردوغان هشدار داده که حد و جایگاه خود را بشناسند و وزارت خارجه ترکیه گزارش اخیر ناظران بین‌المللی درباره رفراندوم قانون اساسی ۱۶ آوریل را جانبدارانه و غیر قابل قبول توصیف کرده است.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای با اشاره به گزارش ناظران دفتر سازمان امنیت و همکاری در اروپا (OSCE)، نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر (ODIHR) و مجمع پارلمانی شورای اروپا (PACE) اعلام کرد: یافته‌های اولیه بیانگر یک رویکرد جانبدارانه و متعصبانه است. به گفته وزارت خارجه ترکیه، “غیر قابل قبول” است که سطح برگزاری رفراندوم را پایین‌تر از استانداردهای بین‌المللی دانست.

پیش از برگذاری این انتخابات نیز بسیاری از تحلیلگران اعلام کردند با تغییرات قانون اساسی ترکیه، ساختار نظام  سیاسی این کشور فردی تر شده و از دموکراسی متکثر پارلمانی فرسنگ ها فاصله خواهد گرفت.

ناظران بین‌المللی از سازمان امنیت و همکاری اروپا و شورای اروپا از دولت ترکیه انتقاد کردند که همه‌پرسی را در شرایط رقابت نابرابر برگزار کرده است. ناظران بین‌المللی از تصمیم هیات انتخاباتی ترکیه در پذیرش و تائید برگه‌های رای فاقد مهر هم انتقاد کردند. به گفته ناظران در رفراندوم ۱۶ آوریل ترکیه “اردوگاه آری” از امکانات و فرصت‌های بیشتری برخوردار بوده است. ناظران همچنین انتقاد کردند که به رای‌دهندگان اطلاعات کافی و لازم داده نشده بود و امکانات رسانه‌ای بیشتر در اختیار موافقان “اصلاح قانون اساسی” گذاشته شده بود.

به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه خطاب به ناظران بین‌المللی رفراندوم اخیر این کشور که اعلام کردند این همه‌پرسی بر اساس استانداردهای جهانی برگزار نشده است، گفت: حد و جایگاه خود را بدانید.

اردوغان گفت: ترکیه گزارش‌های هیأت ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا را نه می‌بیند، نه می‌شنود و نه به آن‌ توجه می‌کند. او هم‌چنین مدعی شد که برخی کشورهای اروپایی حتی از اپوزیسیون خود ترکیه نیز با این اصلاحات قانون اساسی مخالف‌تر بوده‌اند.

اردوغان در پی پیروزی کمپین آری در رفراندوم اخیر این کشور که افزایش قدرت ریاست‌جمهوری را به دنبال خواهد داشت، در جمع هواداران خود گفت: همه‌پرسی روز یکشنبه به تمام منازعات درباره تغییر قانون اساسی و ایجاد ریاست‌جمهوری قدرتمندتر پایان داد و اجرای این اصلاحات از اکنون و از قوه‌ قضاییه آغاز می‌شود.

نتایج اولیه از حمایت ۵۱.۴ درصدی رأی‌دهندگان از این اصلاحات خبر می‌دهد.

وضعیت فوق‌العاده در ترکیه تمدید شد

گفتنی است که شورای امنیت ملی ترکیه روز دوشنبه به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه تشکیل جلسه داده و وضعیت فوق‌العاده را سه ماه دیگر تمدید کرد.

به گزارش ایسنا، معاون نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد، وضعیت فوق‌العاده در این کشور سه ماه تمدید شده و اجرای آن از روز چهارشنبه آغاز می‌شود.

این شورا در توجیه این مصوبه خود آورده است، به منظور تضمین ادامه اقدامات حمایت از دموکراسی و اصول کشور قانونمند و نیز آزادی‌ها و حقوق این تصمیم گرفته شد. پیشتر وضعیت فوق‌العاده دو بار در اکتبر و ژانویه بعد از اینکه در ۲۰ ژوئیه یعنی پنج روز بعد از کودتای نافرجام اعلام شد، تمدید شده بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.