سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » قالیباف لزوما بی‌صداقت نیست شاید از ریاضی چیزی نمی‌داند...

قالیباف لزوما بی‌صداقت نیست شاید از ریاضی چیزی نمی‌داند

چکیده : وعده آقای قالیباف برای ۲.۵ برابر شدن درآمد کشور در عرض ۴ سال به لحاظ عددی به این معنی است که رشد اقتصادی ایران سالانه بیش از ۲۵ درصد (دقیقا: ۲۵.۷ درصد) رشد کند. یعنی تقریبا ۴ برابر رشد اقتصادی سال گذشته چین بشود که ۶.۷ درصد بوده ...


حسین باستانی:

محمدباقر قالیباف وعده ای داده که معنی ریاضیش این است که اگر رئیس جمهور شود رشد اقتصادی ایران را چهار برابر رشد اقتصادی چین می کند.

محمد باقر قالیباف موقع ثبت نام برای انتخابات با انتقاد شدید از «بی صداقتی» بقیه در دادن وعده های غیرواقعی و ناآگاهی حسن روحانی از «واقعیت های ملموس» گفت: «امروز ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ من محمدباقر قالیباف متعهد می شوم با توکل به خدا و پشتوانه شما دولت مردم را تشکیل دهم و در یک دوره ۴ ساله با انقلابی اقتصادی درآمد کشور را به ۲ و نیم برابر افزایش دهم.»

وعده آقای قالیباف برای ۲.۵ برابر شدن درآمد کشور در عرض ۴ سال به لحاظ عددی به این معنی است که رشد اقتصادی ایران سالانه بیش از ۲۵ درصد (دقیقا: ۲۵.۷ درصد) رشد کند. یعنی تقریبا ۴ برابر رشد اقتصادی سال گذشته چین بشود که ۶.۷ درصد بوده. حتی اگر بالاترین دوره رشد اقتصادی پایدار در دهه های اخیر را هم در نظر بگیریم -که طی آن چین به مدت سه دهه نزدیک ۱۰ درصد رشد سالانه داشت- باز این رقم با وعده محمد باقر قالیباف فاصله نجومی دارد: آقای قالیباف دارد وعده می دهد که اگر رئیس جمهور شود رشد اقتصادی ایران ۲.۵ برابر یا ۲۵۰ درصد «رکورد رشد اقتصادی ۳۰ ساله چین» (در سه دهه منتهی به ۲۰۱۵) می شود.

البته این وعده صد درصد غیرعملی را لزوما نباید به حساب بی صداقتی گوینده آن گذاشت و احتمالا دلیل اصلیش این است که سردار قالیباف یا تنظیم کنندگان برنامه اقتصادیشان از محاسبات عددی و ریاضیات سر درنمی آورند که خیلی هم عجیب نیست چون اغلب سیاستمداران دیگرهم این طور هستند.

برای دوستانی که ممکن است علاقه مند باشند بدانند محاسبه بالا از کجا آمده یادآوری می شود که محاسبه رشد اقتصادی کشور در دوره ۴ ساله با فرمولی مشابه فرمول «بهره مرکب» به دست می آید. در نتیجه اگر قرار باشد رشد اقتصادی در ۴ سال ۲.۵ برابر شود محاسبه زیر را خواهیم داشت (عذر می‌خواهم که کیبوردم ترکیب حروف و ارقام فارسی و انگلیسی در کنار همدیگر را به هم می‌ریزد و مجبورم محاسبه زیر را با حروف لاتین بنویسم):


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.