سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

چهره‌ سال

چکیده :محمدجواد اکبرین دو سال پیش در چنین روزهایی که مطبوعات دنبال «چهره‌ى سال» مى‌گشتند در یادداشتی نوشتم: «در سالى که گذشت ایران “چهره” نداشت. چهره‌اش را با اسید از میان بردند و هیچکس نتوانست اسیدپاش را پیدا کند». ماجرا از این قرار بود که در نخستین ماه پاییز ٩٣، تعدادى از زنان جوان اصفهان که...


محمدجواد اکبرین
دو سال پیش در چنین روزهایی که مطبوعات دنبال «چهره‌ى سال» مى‌گشتند در یادداشتی نوشتم: «در سالى که گذشت ایران “چهره” نداشت. چهره‌اش را با اسید از میان بردند و هیچکس نتوانست اسیدپاش را پیدا کند».

ماجرا از این قرار بود که در نخستین ماه پاییز ٩٣، تعدادى از زنان جوان اصفهان که از حجاب مطلوبِ جمهورى اسلامى بى‌بهره بودند مورد حمله‌ى اسیدپاشان قرار گرفتند؛ اندکى بعد و در واکنش به موج اعتراض‌ها در جامعه، تمام مسئولان عالیرتبه‌ى قضایى و امنیتى آن را محکوم کردند، با اینهمه اما نگاهى به سیر پرونده و ادعاهاى متناقضِ مطرح در آن نشان داد که دستگاه انتظامى و قضایى جمهورى اسلامى به هر علتى نخواست یا نتوانست اسیدپاش را بازداشت کند.

چند روز بعد تجمعاتى در تهران و اصفهان در اعتراض به اسیدپاشى برگزار شد اما خبرگزاری ایسنا نوشت دغدغه‌ى احمدى مقدم، فرمانده وقت نیروى انتظامى کشور چیز دیگرى‌ست: “تاکنون انگیزه عامل اسیدپاشی مشخص نشده است، ولی بعضا رسانه‌های خارجی و مغرضین سعی دارند این موضوع را به حجاب و عفاف ربط دهند، که این واقعیت ندارد”.

هفته‌ى بعد وقتى اعتراض‌ها بیشتر شد خبرگزارى مهر به نقل از صادق لاریجانى نوشت: “چنانچه کسانی بخواهند به بهانه این امر، امنیّت و آرامش جامعه را برهم زنند، باید توسط نیروهای امنیتی و انتظامی شناسایی و توسط دادستان حوزه قضایی مربوط تحت تعقیب قرار گیرند”. سردار نقدى (فرمانده وقتِ بسیج) هم ترجیح داد بیش از آنکه نگران اسیدپاشى باشد نگران «تداوم فتنه‌ى ٨٨» باشد: «اتفاقات روی ‌داده‌ى روزهای اخیر در اصفهان در پی واقعه اسیدپاشی و جریان‌سازی رسانه‌های بیگانه و فتنه ٨٨ یکسان است». (خبرگزارى رسا)

سرانجام در آخرین روزهاى سال (٢۴ اسفندماه) محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس آگاهی ایران از مردم خواست تا “اگر کسی اطلاعاتی در این خصوص دارد، آن را به ما بدهد.” (ایسنا)

این یعنى “هیچ” اتفاقى نیفتاد و همین که توانستند با تهدید و بخشنامه، خطر اتهام را از سر مروّجانِ “حجاب اجبارى” دور کنند آسوده‌خاطر شدند؛ به جایش دهها خبرنگار مزاحم، که سراغ فسادها و پرونده‌های بزرگان را گرفتند زندانی شدند و بعضی از آنها حتی دقیقا معلوم نیست چرا بازداشت شدند و کجا نگهداری می‌شوند…

سالی دیگر سپری می‌شود و بر کرامت و عزت ما هر روز اسید می‌پاشند در سرزمینی که صدها پرونده مشمول مرور زمان و نسیان می‌شوند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.