سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رای منفی نمایندگان به تحقیق و تفحص از شهرداری تهران؛ اولین لکه ننگ بر پیشانی مجلس د...

رای منفی نمایندگان به تحقیق و تفحص از شهرداری تهران؛ اولین لکه ننگ بر پیشانی مجلس دهم

چکیده :«وقتی برادر عضو کمیسیون عمران مجلس ۱۰ میلیارد تومان تراکم از شهرداری می‌گیرد انتظار بیشتری نباید داشته باشیم. این رد تحقیق و تفحص نشان می‌دهد که لابی‌های شهرداری در این مدت برای رد این تحقیق و تفحص اثرگذار و موفق بوده...


کلمه- گروه خبر: «وقتی برادر عضو کمیسیون عمران مجلس ۱۰ میلیارد تومان تراکم از شهرداری می‌گیرد انتظار بیشتری نباید داشته باشیم. این رد تحقیق و تفحص نشان می‌دهد که لابی‌های شهرداری در این مدت برای رد این تحقیق و تفحص اثرگذار و موفق بوده است.»

این جمله حافظی عضو شورای شهر تهران، عصاره آن چیزی است که این روزها در پشت پرده سیاست روی می‌دهد. چشم‌هایی که بنا بر منافع شخصی، سیاسی و جناحی بسته می‌شود تا راه را برای اگر نگوییم غارت ولی حیف و میل بیت‌المال باز کند.

با وجود همه اسناد و مدارک ارایه شده توسط برخی اعضای شورای شهر تهران و نمود مشهود بی کفایتی شهردار تهران در حل معضلات شهری، صبح امروز مجلس شورای اسلامی به طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رای منفی داد.

حافظی صبح امروز پیش از شروع آخرین جلسه شورای شهر تهران در سال ۹۵ با اشاره به رد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مجلس شورای اسلامی به ایسنا گفت: «برای مجلس که طرح تحقیق و تفحص از شهرداری را رد کرده متاسفم و به عنوان نماینده مردم از مردم عذرخواهی می‌کنم و به شهردار تهران بابت اثرگذار بودن لابی‌هایش تبریک می‌گویم.»

قالیباف مرد ناکام در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری اما در شهرداری تهران کامروا بوده است.  چرا که میلیاردها تومان از بیت‌المالی که در دستان اوست، این قدذرت را به او می‌دهد که اهداف جناحی و سیاسی خود را پیش ببرد. برای همین پروژه‌هایی را کلید می‌زند که هیچ نفع عمومی ندارد و فقط خرج است و بی‌فایده ولی برای او وجه سیاسی و برای رفقای سابقش در سپاه قراردادهای نجومی به ارمغان می‌آرود.

او سه دوره با خیال راحت بر پایتخت حکومت کرد و آنقدر تراکم به دوستان فروخته تا خیالش راحت باشد که نه استیضاحی در کار باشد و نه تحقیق و تفحصی.

اما  محمود صادقی نماینده تهران در جلسه علنی صبح امروز و در جریان بررسی گزارش کمیسیون عمران مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری تهران گفت: «این تحقیق و تفحص سه محور دارد یکی مربوط به چگونگی تملک املاک واقع در طرح‌ها و واگذاری آنهاست، دیگری در خصوص چگونگی اجرای پروژه های مشارکتی تهران و سومین محور در خصوص نحوه تغییر کاربری‌هاست.»

وی افزود: «شهرداری از ابتدای این طرح تحقیق و تفحص واکنش غیر متعارفی از خود نشان داد و لابی ها و مذاکراتی را با همکاران آغاز کرد که همین امر، عزم ما را برای دنبال کردن تحقیق و تفحص راسخ تر کرد زیرا اگر مساله ای وجود نداشت شهرداری باید از این شفافیت استقبال می کرد.»

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه رویکرد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران سیاسی نیست، ادامه داد: «ما به علت وکالتی که از مردم تهران داریم بر خود وظیفه دانستیم عملکرد شهرداری را شفاف سازی کنیم همچنان که در موضوع واگذاری املاک، شاهد انکار شهرداری بودیم و بعد از تهدید قوه قضائیه و دادستانی شهرداری بر اکثر موارد آن صحه گذاشت.»

صادقی همچنین گفت: «شهرداری تهران به عنوان نهاد مدیریت کننده کلان شهر تهران دارای حجم گسترده عملیات مالی، درآمد و هزینه است. اخبار متعددی درباره وجود تخلفات مالی احتمالی در حوزه‌های مختلف رسیده و این امر ضرورت اعمال دقیق‌تر نسبت به شهرداری تهران را نشان می‌دهد.»

وی با اشاره به تصویری از برخی مناطق شهر تهران که پیش از این فضای سبز بوده و اکنون تبدیل به ساختمان و برج شده گفت: «تغییر کاربری‌ها در شهر تهران به گونه‌ای است که تنفس در شهر غیر ممکن شده و بسیاری از فضاهای سبز به ساختمان تبدیل شده‌اند. در همین راستا درآمد شهرداری از محل فروش تراکم و تغییر کاربری‌ها ۵۰ درصد افزایش یافته است.»

صادقی گفت: «مجموعه اقدامات صورت گرفته نتوانست به سوالات ما ۲۱ نماینده متقاضی تحقیق و تفحص پاسخ دهد، لذا ما در سه محور مطرح شده ابهام داریم و از نمایندگان می‌خواهیم همچنان که به چهار تحقیق و تفحص مجلس بدون حاشیه رای دادند به این تفحص هم رای بدهند.»

اما این رد درخواست تحقیق و تفحص از شهرداری تهران توسط نمایندگان لکه ننگی بر پیشانی مجلس دهم خواهد نشاند، در حالی که هنوز ایران داغدار آتشنشان‌هایی که است کمبود امکانات داشتند، هنوز زخم خورده از ضرب‌و شتم ماموران شهرداری بر پیکر دستفروشان است و هنوز ریزش‌های مکرر دیواره‌های مترو بدن‌های کارگران را در خود مدفون می‌کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.