سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دستان آلوده؛ سه سال از مسکوت گذاشتن پرونده فساد کلان در بنیاد شهید گذشت...

دستان آلوده؛ سه سال از مسکوت گذاشتن پرونده فساد کلان در بنیاد شهید گذشت

چکیده :این دست‌ها قدرت نمی‌گیرند مگر اینکه سیستم قضایی و نظارتی را با خود همراه داشته باشند. وجود همان ۷۰ اسم خاص در پرونده بنیاد شهید و سکوت در قبال آنان بزرگترین مصداق همان سیاست کش ندهید است. همان سیاستی که بررسی و پیگیری پرونده‌ سه هزار بورسیه غیرقانونی را ظلم به بورس شونده‌ها می‌داند....


کلمه- نرگس نامدار: سومین سال مسکوت گذاشتن گزارش تحقیق و تفحص از بنیادشهید در مجلس، روزهای پایانی را می‌گذراند. مجلس دهم نیز تا امروز نتوانست بر لابی‌های سیاسی پشت پرده فائق آید و گزارش را به صحن مجلس بکشاند.

اما در این سیاست‌بازی‌ها، هفته گذشته زن یکی از جانبازان جنگ تحمیلی مقابل ساختمان بنیادشهید خودسوزی کرد. این اتفاق درست بعد از تجمع صنفی جانبازان و ایثارگران مقابل این نهاد رخ داد. تجمعی اعتراضی به بی‌توجهی مسوولان به وضعیت زندگی و معیشت جانبازان، ایثارگران و خانواده آنها.

بنیادشهید یکی از آن هزارتوهایی است که میلیاردها تومان پول در گردش است و هیچ کس نمی‌داند این پول ها کجا و چطور خرج می‌شود. چون تنها با مروری بر وضعیت معیشت بسیاری از خانواده‌های شهدا و جانبازان می‌توان فهمید آنان سهمی از پول‌های بنیاد شهید ندارند.

با این وجود دستان آلوده پشت پرده اختلاس‌های بنیادشهید همچنان مقابل قرائت گزارش تحقیق و تفحص از بنیاد شهید ایستاده و آن را مسکوت گذاشته است.

آخرین اخباری که از گزارش تحقیق و تفحص از بنیادشهید منتشر شد به نزدیک شش ماه قبل برمی‌گردد که رئیس کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس نهم از «صاحبان نفوذ در پرونده» خواست که در این پرونده «دخالت نکنند.» او این حرف‌ها را در شرایطی زد که بعد از مدت‌ها از گشوده شدن این پرونده در بهارستان، با اقدام قوه قضائیه خبرهای جدیدی از آن به گوش می‌رسید.

امیر خجسته به خبرگزاری مهر گفت: «پرونده تکمیل شده و گزارش آن در حال حاضر در مراجع قضایی تحت بررسی است؛ افرادی نیز طی مدت اخیر دستگیر شده‌اند.»

اما مسأله این است که قفل پرونده در مجلس هنوز محکم به نظر می‌رسد. پرونده‌ای که در مجلس نهم تشکیل شد اما هیچگاه به سرانجام نرسید. حتی بعد از چندین ماه اظهار نظر نمایندگان پیگیر این پرونده، رئیس مجلس در اظهار نظری گفت: «ما ندانستیم سرنوشت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید چه شد.»

جعفرزاده دیگر عضو کمیته تحقیق و تفحص از بنیادشهید هم گفته بود: «بالاخره اسامی خاص حدود ۷۰ نفر در این پرونده هست که برخی از آنها هم دارای جایگاه و حتی شهرت هستند. من خودم حتی پیشنهاد دادم که برای مسائلی اسامی را به اختصار در گزارش بنویسیم. اما روی این اسامی و وجود رد پای آنها هم در پرونده بنیاد شهید نگرانی‌هایی بود. یکی از دلایل مهمی که پرونده در کمیسیون اجتماعی مجلس قبل گیر کرد و متوقف شد، وجود همین اسامی بود که نمی‌خواستند پرونده جلوتر برود. ما فقط امیدواریم که پرونده به جایی برسد. به هر حال وقتی قوه قضائیه در مواردی مانند بانک دی وارد شده و حتی افرادی بازداشت شده‌اند، یعنی اینکه مسائلی هست که تخلف بوده و نیاز به رسیدگی دارند.»

از آن تاریخ شش ماه گذشته است و خبری از قرائت گزارش در صحن علنی مجلس نیست. این در حالی است که تیم احمدی‌نژاد که زریبافان یار نزدیک او در دولت قبل ریاست وقت بنیادشهید را داشت، این روزها خود را برای بازگشت به عرصه سیاسی آماده می‌کنند.

زریبافان کسی که در حلقه اول یاران رییس دولت به اصطلاح پاکدست نهم و دهم است و یکی از بزرگترین فسادهای مالی دولت قبل در زمان ریاست او روی داد. پرونده‌ای سنگین‌تر از اختلاس سازمان تامین‌اجتماعی.

آنچه در بنیادشهید در زمان ریاست زریبافان روی داد چنان است که حتی از تصور نمایندگان هم خارج بود. آنان بارها در طول پنج سالی که از تحقیق و تفحص از این بنیاد گذشته، گفته‌اند که دست‌هایی بیرون از مجلس از رسیدگی و قرائت این گزارش جلوگیری می‌کنند.

این دست‌ها قدرت نمی‌گیرند مگر اینکه سیستم قضایی و نظارتی را با خود همراه داشته باشند. وجود همان ۷۰ اسم خاص در پرونده بنیاد شهید و سکوت در قبال آنان بزرگترین مصداق همان سیاست کش ندهید است.

همان سیاستی که بررسی و پیگیری پرونده‌ سه هزار بورسیه غیرقانونی را ظلم به بورس شونده‌ها می‌داند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.