سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عفت مرعشی: تخریب کنندگان به آقای هاشمی حسادت داشتند...

عفت مرعشی: تخریب کنندگان به آقای هاشمی حسادت داشتند

چکیده :کلمه-گروه خبر: عفت مرعشی، همسر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفتگویی که سالنامه روزنامه ایران منتشر کرده است در پاسخ به صبوری و سکوت وی در برابر تهمت‌ها گفته است: صبر ایشان در مقابل تهمت‌ها به فرزندان و خودش به دلیل حفظ نظام و انقلاب بود. ایشان خوب می دانست که اینها دروغ است و...


کلمه-گروه خبر: عفت مرعشی، همسر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفتگویی که سالنامه روزنامه ایران منتشر کرده است در پاسخ به صبوری و سکوت وی در برابر تهمت‌ها گفته است:

صبر ایشان در مقابل تهمت‌ها به فرزندان و خودش به دلیل حفظ نظام و انقلاب بود. ایشان خوب می دانست که اینها دروغ است و با چه هدفی است و اعتقاد داشت که بالاخره ماه زیر ابر نمی ماند، و دیدید که نماند

خانم مرعشی در بخش دیگری اشاره می کند که همسرش مخالفتی با حضور فرزندان در مسایل سیاسی نداشت و از کارهای آنان حمایت هم می کرد و می گوید: به بچه ها توصیه می کنم که همگی وظیفه دارند راه پدر را ادامه دهند

او همچنین درباره انگیزه تخریب کنندگان همسرش آن را ناشی از تاثیرگذاری ایشان، افکار نو و مترقی ایشان، و حسادت آنان می داند.

به گزارش کلمه، پرسش و پاسخ زیر از زندگی خصوصی تا  تحولات سیاسی کشور با اوست که با هم می خوانیم:

 

-شما چه مقدار در مسایل خانوادگی و غیرخانوادگی طرف مشورت مرحوم آیت الله هاشمی بودید؟

در مسایل خانوادگی همراه بودیم و در سایر مسایل گاه مستقیم و بیشتر غیرمستقیم از طریق بیان نظرات خود، نظرات مردم و افراد متفاوتی که خواستار انتقال مطالب و نظراتشان به ایشان بودند و همچنین در بحث هایی که می کردیم تاثیراتی داشتم.

–  آیت الله هاشمی چقدر مسایل کشوری را با شما در میان می گذاشتند؟

هر شب بعد از کار روزانه که ایشان به منزل می آمدند، جریانات، ملاقات ها و دیدارها، صحبت ها و برنامه های در طول روز را تعریف می کرد، گاهی صحبت های او به دنبال سوالات من بود و گاهی نیز خودش صحبت می کرد، بنابراین تقریبا در جریان مسایل قرار می گرفتم.

-به عنوان همسر آیت الله، مهمترین ویژگی ایشان در زندگی خانوادگی و زندگی سیاسی را چه می دانید؟

در خانواده ایشان خوش اخلاق، خوشرو، آرام و خونسرد بود و در حوزه سیاسی و مسایل کشوری مومن، معتقد به انقلاب و نظام و آرمانهایش، مردم باور، صبور، با سعه صدر، پرتلاش و پرکار و خستگی ناپذیر و پرانرژی بود.

-چند توصیه محوری که آیت الله همواره به فرزندان داشتند، چه بود؟

معمولا توصیه مستقیم نداشت، بلکه با عمل خود راه را نشان می داد. از جمله : آرام بودن، رعایت اسلام و اخلاق و قانون، با مردم خوب بودن و با مردم همراه بودن.

-نظر آیت الله در مورد حضور فرزندان در سیاست چه بوده و توصیه شما به فرزندانتان برای ترویج مکتب آیت الله چیست؟

مخالفتی با حضور فرزندان در مسایل سیاسی نداشت و از کارهای آنان حمایت هم می کرد. به بچه ها توصیه می کنم که همگی وظیفه دارند راه پدر را ادامه دهند.

-آقای علی یونسی گفته اند که منبع ثروت آقای هاشمی دارایی های شما بوده است که با طیب خاطر در راه انقلاب و کمک به مبارزان انقلابی هزینه شده است. شما این روایت را درست می دانید؟

از زمان ازدواج بین من و ایشان جدایی در هیچ چیز از جمله در اموال نبود، همه چیز ما یکی بود

-چرا آیت الله تشخیص دادند برخی از خاطراتشان محرمانه باشد و منتشر نشود؟ این خاطرات بیشتر چه حوزه ها و زمینه هایی را شامل می شود؟

دو دسته مطالب بود: دسته اول اسرار نظام بود که زمان را برای انتشار آن مناسب نمی دیدند و دوم مربوط به افراد که با مشکلاتی ممکن بود مواجه شوند

-انگیزه تخریب کنندگان آیت الله را در چه می دانید؟

تاثیرگذاری ایشان، افکار نو و مترقی ایشان، و حسادت

-تهمت های زیادی علیه فرزندان آیت الله هاشمی مطرح شد، ایشان چطور در برابر این هجمه ها صبوری کردند؟

صبر ایشان در مقابل تهمت ها به فرزندان و خودش به دلیل حفظ نظام و انقلاب بود. ایشان خوب می دانست که اینها دروغ است و با چه هدفی است و اعتقاد داشت که بالاخره ماه زیر ابر نمی ماند، و دیدید که نماند.

-واکنش آیت الله بعد از ردصلاحیت در انتخابات ۹۲ ریاست جمهوری در منزل چگونه بود؟

آرام و شاد، اعتقاد داشت که وظیفه خود را انجام داده در حین این که مسئولیت سنگین ریاست جمهوری بعد از تخریب های فاجعه بار بجامانده از دولت قبل را نیز از دوشش برداشته اند.

-دغدغه آیت الله هاشمی برای حفظ انقلاب و جایگاه مردم و روابط بین المللی و دیپلماسی چه بود؟

تمام زندگی اش ، خانواده اش، فرزندانش را وقف این آرمانها کرده بود

-از شما به عنوان قدرتمندترین زنان ایران نام برده شده. آیا قصد ورود به سیاست را دارید و یا در این زمینه پیشنهادی به فرزندانتان برای ورود به عرصه سیاست دارید؟

از زمان ازدواج با آقای هاشمی سیاست جزئی طبیعی از زندگی مشترک ما بود و از این به بعد نیز نمی دانم سیاست دست از ما بر می دارد یا نه. سیاست عالم پاکی نیست و دوست ندارم فرزندانم آن را ادامه دهند

-تلخترین و شیرین ترین خاطره زندگی با آیت الله هاشمی چیست؟

رفتن او به زندان در دوران شاه زندگی ما را تلخ کرد و آزادی او از زندان زندگی را شیرین می کرد

-قصد تاریخ نگاری از زندگی با آیت الله هاشمی را دارید؟ یا این امر انجام شده است؟

سالهاست که هر روز خاطراتم را می نویسم، تا سال پیروزی انقلاب نیز به چاپ رسیده است، بعد از انقلاب هم در حال چاپ است

-روز ارتحال آیت الله در دفتر خاطرات تان چه مطلبی نوشتید؟

نوشتم: مگر با هم ۵۷ سال زندگی نکردیم؟ مگر عهد نبستیم با هم برویم؟ چرا بی عهدی کردی؟ چرا تنها رفتی؟ چرا تنهایم گذاشتی؟

 

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.