سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فرهنگیان با مشقت و رنج روزگار خود را سپری می‌کنند/گزارشی از تجمع سراسری معلمان شاغ...

فرهنگیان با مشقت و رنج روزگار خود را سپری می‌کنند/گزارشی از تجمع سراسری معلمان شاغل و بازنشسته کشور

چکیده :این تجمع که در استان‌های مختلف کشور از جمله تهران، خوزستان، کردستان، خراسان جنوبی، اردبیل، آذربایجان شرقی و چهارمحال بختیاری اتفاق افتاد. در تهران این تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شد. شعار هایی چون؛ «بیمه کارآمد حق مسلم ماست»،‌ «همسان سازی حقوق بازنشستگان خواسته ماست» و «جای معلم کلاس درس است، نه زندان»، «خط فقر ۵ / ۳ – حقوق ما ۵ /۱»، «فقر و تبعیض دیگر بس است»، «پول های اختلاس شده صندوق ذخیره را برگردانید» و «نه مخالفیم، نه معاندیم، تشنه اجرای عدالتیم، بازنشسته را دریابید» از مطالباتی بود که در غالب شعار مطرح شد....


کلمه- گروه خبر:

وضعیت معیشت معلمان مانند بقیه اقشار کشور با مشکلات فراوانی مواجه است، این در حالی است که این قشر از جامعه یکی از سخت ترین و مهم ترین وظایف یعنی تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان را به عهده دارند. روز پنجشنبه صدها معلم شاغل و بازنشسته در سراسر کشور به طور خودجوش و از طریق هماهنگی در شبکه های اجتماعی تجمعاتی اعتراضی برگزار کردند.

این تجمع که در استان‌های مختلف کشور از جمله تهران، خوزستان، کردستان، خراسان جنوبی، اردبیل، آذربایجان شرقی و چهارمحال بختیاری اتفاق افتاد. در تهران این تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شد. شعار هایی چون؛ «بیمه کارآمد حق مسلم ماست»،‌ «همسان سازی حقوق بازنشستگان خواسته ماست» و «جای معلم کلاس درس است، نه زندان»، «خط فقر ۵ / ۳ – حقوق ما ۵ /۱»، «فقر و تبعیض دیگر بس است»، «پول های اختلاس شده صندوق ذخیره را برگردانید» و «نه مخالفیم، نه معاندیم، تشنه اجرای عدالتیم، بازنشسته را دریابید» از مطالباتی بود که در غالب شعار مطرح شد.

بر اساس گزارش ها در تجمع معلمان در مقابل مجلس دست‌کم ۵۰۰ تن شرکت داشتند. تجمع کنندگان خواستار ترمیم و اصلاح دستمزدها به صورت هماهنگ با سایر کارکنان دولت، اصلاح ساختار بیمه معلمان، پرداخت به موقع پاداش پایان خدمت فرهنگیان و نقض احکام قضایی فعالان صنفی معلمان شدند. از دیگر خواسته های تجمع کنندگان یکی تضمین تحصیل رایگان برای کودکان و نوجوانان و دیگری آزادی اسماعیل عبدی، ‌دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران از زندان بود. اسماعیل عبدی که به اتهام های امنیتی به شش سال زندان محکوم شده است، در حال گذراندن دوره حبس خود است. علی اکبر باغانی دیگر عضو ارشد این نهاد صنفی پس از آزادی از زندان٬ تبعید شده است.

محمود بهشتی لنگرودی٬ سخنگوی سابق کانون صنفی معلمان ایران نیز پس از یک اعتصاب غذای اعتراضی در اردیبهشت ماه امسال مرخصی درمانی گرفت و در همان روزها رسول بداقی دیگر عضو ارشد کانون پس از تحمل هفت سال زندان و بدون یک روز مرخصی٬ آزاد شد.

به گزارش کانال تلگرامی کانون صنفی معلمان، تجمع کنندگان در مقابل اداره آموزش و پرورش استان فارس در شیراز با پهن کردن سفره خالی اعتراض خود را به شرایط معیشتی فرهنگیان نشان دادند. این چندمین تجمع اعتراضی و صنفی معلمان ایران است که اخیرا برگزار می شود.

پیش از این نامه ای در اعتراض به بودجه سال آینده وزارت آموزش و پرورش با ۱۴۰ هزار امضا در روز نهم اسفند به نمایندگان کمیسیون آموزش، کمیسیون تلفیق و هیئت رئیسه مجلس تحویل داده شده بود. این امضاها را «کمپین بودجه عادلانه برای افزایش دستمزد معلمان و بهبود کیفیت آموزش در مدارس» جمع آوری کرده بود.

در قطعنامه پایانی تجمع معلمان شاغل و بازنشسته سراسر ایران،‌ با انتقاد از سیاست های دولت های سابق و فعلی و عدم ایفای نقش نظارتی مجلس بر بودجه و قوانین موردنیاز، ‌آمده است: «هدایت تحصیلی اجباری، خصوصی‌سازی کامل پیش‌دبستانی، فروش مدارس با موقعیت تجاری، استاندارد و ایمن نبودن و فرسودگی مدارس، تراکم بالای دانش آموزان در هر کلاس، کاهش ساعات حضور مشاوران در مدارس متوسطه، اختصاص نیافتن سرانه مناسب، خشونت در مدارس، عدم توجه به نیازهای دانش آموزان در مناطق محروم و حاشیه‌ای» از جمله سیاست‌هایی است که «تحصیل رایگان را به محاق برده و برای همگان دشوار کرده است. خیل عظیم ترک تحصیل دانش آموزان و رانده شدن آن‌ها به سمت خیابان و قربانی نمودن کودکی آنان، نتیجه سیاست‌گذاری نادرستی است که مبنایش پولی کردن آموزش است، سیاست‌هایی که برخلاف اصل سی قانون اساسی است. زندگی و زیست شرافتمندانه و منزلت اجتماعی معلمان دچار چالش‌های جدی شده است، وضعیت کنونی موجب شده است که معلمان برای امرار معاش به شغل‌های دوم و سوم روی‌ آورند.»

در این قطعنامه همچنین اعلام شد که «مشارکت عمومی در نظام آموزشی امروز به معنای پرداخت پول به اشکال مختلف به دولت است و این رویکرد نامیمون ناشی از نگاهی در بین مدیران است که آموزش‌وپرورش را فاقد خروجی می‌داند.»

نویسندگان قطعنامه با انتقاد از نگاه مسئولان که به دنبال «سوددهی در آموزش» است،‌ نوشته اند: «نگاه غالب در سازمان برنامه‌ و بودجه بر همین اساس شکل‌ گرفته است. غافل از این که پایه و اساس یک تحول و توسعه پویا و درون‌زا، خروجی مناسب نیروی انسانی از طریق آموزش‌وپرورش است.»

در بخش دیگری از قطعنامه از برخورد با تشکل ها و فعالان حقوق معلمان انتقاد شده و گفته شده است که تلاش می شود صدای منتقد «خاموش» شود و از شکل‌گیری نهادهای مدنی «جلوگیری» کند.

این قطعنامه چنین برخوردهایی، یعنی «ایجاد موانع متعدد بر سر تشکل یابی مستقل و سراسری و امنیتی کردن فضای کار صنفی»‌ را ناشی از «نگاه و رویکرد اقتدارگرا»‌ دانسته و نوشته است: «تشکل یابی مستقل و سراسری را یک حق قانونی و پایه‌ای برای احقاق حقوق معلمان می‌دانیم و از کانون‌های صنفی موجود که بر اساس اصل استقلال و صنفی بودن حول مطالبات صنفی و آموزشی حرکت می‌کنند حمایت می‌کنیم.»

نویسندگان قطعنامه همچنین خواسته هایی را مطرح کرده اند؛‌ از جمله اینکه خواستار «ترمیم و اصلاح حقوق و دستمزد تمامی معلمان و نیروهای خدماتی و اداری (هماهنگ با سایر کارکنان دولت از ابتدای سال ۱۳۹۶) شده اند و تاکید کرده اند که دستمزدها نباید زیر خط فقر باشد.

«نظارت بیشتر و حسابرسی دقیق‌تر بر صندوق ذخیره فرهنگیان و بازگرداندن پول‌های اختلاس شده و تجدیدنظر در میزان بازدهی سرمایه‌گذاری فرهنگیان در این صندوق همراه با گزارش شفافیت به‌صورت عمومی و علنی به‌گونه‌ای که امکان نظارت نمایندگانی از معلمان بر عملکرد صندوق ذخیره وجود داشته باشد»‌ دیگر خواسته تجمع کنندگان بوده است.

اختصاص بودجه لازم برای تأمین و استانداردسازی محیط‌های آموزشی مطابق با استانداردهای بین‌المللی، تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی، حق‌التدریسی و پیمانی به رسمی و تأمین امنیت شغلی آنان، تأمین امنیت شغلی مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای آموزشی شاغل در بخش خصوصی، ‌لغو هر نوع محکومیت فعالان صنفی فرهنگیان،‌ جبران خسارت وارد شده به آنان و کنار گذاشتن نگاه امنیتی به تلاش‌های صنفی از دیگر خواسته های مطرح شده در قطعنامه روز پنجشنبه بوده است.

در این قطعنامه همچنین بر لزوم «پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان به‌ طور کامل و بلافاصله بعد از بازنشستگی، پرداخت حقوق پیشکسوتان هماهنگ با سایر کارکنان لشگری و کشوری، عدم حذف رتبه شغلی آنها، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان قدیم با بازنشستگان سال ۹۵ و‌ تخصیص بیمه‌ای کارآمد و گسترده متناسب با نیازهای پزشکی و بهداشتی عموم فرهنگیان» تاکید شده است.

رسول بداقی در جمع معلمان معترض مقابل مجلس

نشستن فرهنگیان شیرازی دور سفره خالی در تجمع اعتراض آمیز فرهنگیان این شهر همزمان با سراسر کشور علیه تبعیض و عدم رسیدگی به حقوق شان.

تجمع سراسری فرهنگیان در خرم آباد ۱۹ اسفند ۹۵

نان معلم در تجمع اعتراضی فرهنگیان مریوان

فرهنگیان مریوان در تجمع اعتراصی ۱۹ اسفند

تجمع معلمان دیواندره ۱۹ اسفند ۱۳۹۵

تجمع و گردهمایی معلمان جزیره خارک ۱۹ اسفند در حمایت از تجمع سراسری معلمان کشور

تجمع فرهنگیان کوهدشت مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان کوهدشت

حضور خبرنگار ایرنا و تهیه گزارش از تحصن فرهنگیان خوزستان

حضور همکاران شهرستان دیواندره در تجمع سراسری فرهنگیان در روز پنجشنبه نوزدهم اسفند ۹۵

تجمع سراسری فرهنگیان شاهرود

حضور همکاران شهرستان لامرد در تجمع سراسری فرهنگیان

تجمع پرشور معلمان الیگودرز

تجمع اعتراصی معلمان مریوان

تجمع پرشور معلمان سنندج

تجمع پرشور معلمان سنندج

متاسفانه در شهر رشت همکاران اجازه گرفتن عکس از تجمع نداشتند. فقط بطور خیلی پنهانی چند تا عکس گرفته شد و حتی بین حراست و یکی از همکارانی که در حال عکس گرفتن بود درگیری ایجاد شد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.