سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ساخت مجدد ساختمان پلاسکو خلاف ضوابط میراث‌فرهنگی‌ است...

ساخت مجدد ساختمان پلاسکو خلاف ضوابط میراث‌فرهنگی‌ است

چکیده : ساختمان پلاسکو در مرکز تاریخی تهران قرار داشت، در طرح تفصیلی آمده که این قسمت در حصار ناصری است و بر اساس ضوابط نمی‌توان ساختمان بلندتر از ۱۲ متر در آنجا ساخت، از همین رو ممکن نیست که دوباره ساختمانی مانند پلاسکو ساخته شود...


کارشناس ارشد اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ساخت مجدد ساختمان پلاسکو را خلاف ضوابط میراث فرهنگی‌ عنوان کرد.

مهدی معمارزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: ساختمان پلاسکو در مرکز تاریخی تهران قرار داشت، در طرح تفصیلی آمده که این قسمت در حصار ناصری است و بر اساس ضوابط نمی‌توان ساختمان بلندتر از ۱۲ متر در آنجا ساخت، از همین رو ممکن نیست که دوباره ساختمانی مانند پلاسکو ساخته شود.

وی ادامه داد: همچنین این ساختمان در حریم مجتمع بانک ملی است که در فهرست میراث قرار دارد و آن محوطه میدان مشق اولیه نیز محسوب می‌شود، علاوه بر این در حریم مدرسه ژاندارک نیز است و به طور کل آن قسمت حصار قاجاری است.

این کارشناس ارشد میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: اگر به هویت و تاریخ شهر حرمت بگذارند، نباید در این محدوده ساختمان بلندمرتبه بسازند.

معمارزاده با اشاره به حادثه پلاسکو اظهار کرد: جانباختن انسان‌های ایثارگر در این ساختمان عواطف و احساسات همه مردم را تحت تاثیر قرار داده است، بنابراین بهترین فرصت برای انجام یک کارفرهنگی در فضای به جامانده از این ساختمان است، به طور مثال من پیشنهاد می‌دهم برای حفظ خاطره پلاسکو آن بخشی از ساختمان که آبنما داشت و هنوز پا برجاست را مرمت کنند و دوباره راه بیاندازند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.