سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اختصاص بودجه ٣۵ میلیاردى وزارت ارشاد برای تولید فیلم فاخر...

اختصاص بودجه ٣۵ میلیاردى وزارت ارشاد برای تولید فیلم فاخر

چکیده : تنها نتیجه تولید فیلم فاخر، ایجاد شرایط نابرابر رقابت میان سینمای دولتی و مستقل، بالا بردن دستمزدها، افزایش هزینه های تولید و پخش، ساخت فیلم هایی فرمایشی، بدون مخاطب یا کم مخاطب و از نقطه نظر صنعتی و اقتصادی زیان ده است ...


اصغر نعیمى

اعلام اختصاص ٣۵ میلیارد تومان اعتبار برای تولید آثار فاخر از سوی وزیر ارشاد، خبر خوشی برای ویژه خواران و وابستگان به بودجه های دولتی و خبر تلخی است برای جریان مستقل سینمای ایران.

در سینمای ایران که بزرگ ترین معضل آن کثرت تولید و محدودیت ظرفیت اکران و تعداد سالن های نمایش است و در شرایطی که نود درصد از دست اندرکاران این سینما گرفتار مشکلات معیشتی هستند و متاسفانه بسیاری از آن ها زیر خط فقر قرار دارند، چرا دولت به جای توسعه زیر ساخت های سینما، توسعه و تجهیز سالن های سینما و رسیدگی به امور رفاهی، معیشتی سینماگران، همچنان بودجه ها میلیاردی را صرف تولید فیلم می کند؟

ای کاش وزیر محترم ارشاد و مدیران سازمان سینمایی متوجه این نکته می شدند که ایده تولید فیلم فاخر محصول جاه طلبی و خودنمایی مدیرانی در دولت دهم بود که مثمر ثمر بودن را تنها در تولید آثاری فرمایشی میدانستند و تنها نتیجه اش ایجاد رانت برای گروهی نورچشمی ، ساخت آثاری فرمایشی و مخاطب گریز و گسترش بی عدالتی در عرصه سینما بود. حال توقع نمی رود مدیران فعلی به جای درس گرفتن از آن تجربه ناموفق و توجه به مسایل زیرساختی سینما و نیازهای ضروری دست اندرکاران آن، باز هم بودجه های گزاف را صرف تداوم و تکرار یک تجربه شکست خورده و امری پیشاپیش محتوم کنند.

باید متوجه بود که تنها نتیجه تولید فیلم فاخر، ایجاد شرایط نابرابر رقابت میان سینمای دولتی و مستقل، بالا بردن دستمزدها، افزایش هزینه های تولید و پخش، ساخت فیلم هایی فرمایشی، بدون مخاطب یا کم مخاطب و از نقطه نظر صنعتی و اقتصادی زیان ده است.

تولید فیلم فاخر فقط تولیدکنندگان این قبیل آثار را فربه تر و ثروتمندتر میکند و سینمای مستقل را نحیف تر و در نهایت نابود خواهد کرد.

منبع: سینما دیلی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.