سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

همدلیِ زورکی!

چکیده : اگر شرط رفع حصر «توبه» است کسی باید توبه کند که گوش خود را بر همه‌ی این صداها بست و «همدلی زورکی» خواست...


محمدجواد اکبرین

بیستم فروردین‌ماه پارسال وقتی اعتراض‌های دلواپسان به توافق هسته‌ای بالا گرفت آیت‌الله خامنه‌اى از دولت خواست تا برای به نتیجه رساندن توافق با معترضان «همدلى» کند و در توضیحِ این ضرورت گفته بود: «همدلی یک چیز زورکی نیست، یک چیز دستوری نیست که کسی دستور بدهد که مردم همدلی کنید، مردم هم بگویند چشم… یک عدّه‌ای مخالفند، یک عدّه‌ای اعتراض دارند؛ خیلی خب، مسئولین ما یک جمعی از مخالفین را، از آن افرادی را که شاخصند، دعوت کنند، حرفهای آنها را بشنوند؛ اگر نکته‌اى در حرف‌هاى‌شان بود آن را رعایت کنند، اگر چنانچه نکته‌ای هم نبود، آنها را قانع کنند… به نظر من بنشینند، بشنوند، بحث کنند. حالا ممکن است بگویند آقا ما سه ماه بیشتر زمان نداریم؛ خب، حالا سه ماه بشود چهار ماه، آسمان که به زمین نمی‌آید؛ چه اشکالی دارد؟».

از قضا در سال هشتادوهشت هم «یک عدّه‌ای اعتراض» داشتند؛ اما بنا نبود تا مسئولان «اگر نکته‌اى در حرف‌هاى‌شان بود آن را رعایت کنند، اگر چنانچه نکته‌ای هم نبود، آنها را قانع کنند»! آن قدر بر «همدلی زورکی» اصرار و عجله داشتند که رهبرى همان شب اول، «رأى بیست‌وپنج‌میلیونىِ» نامزدِ مورد علاقه‌اش را تبریک گفت و شوراى نگهبان هم در حالى که صدهاهزار معترض در خیابان بودند نتایج را سرِ وقت اعلام کرد؛ مدتی بعد هم به دفتر کمیته‌ى صیانت از آراء ریختند و مدارک اعتراض را غارت کردند و مرتضی الویری (از رؤسای کمیته) را هم بازداشت کردند. آن روزها کسى نگفت: «خب، حالا سه ماه بشود چهار ماه، آسمان که به زمین نمی‌آید؛ چه اشکالی دارد؟»

حالا دقیقا شش‌سال از حصر رهبران جنبش سبز گذشته و نه تنها هیچ‌یک از اعتراضات حل نشده بلکه بزرگان اصولگرا هم به تدریج اعتراف کردند که داور دعوا از اول هم صلاحیت نداشت! در همان سال هشتادوهشت، نخست علی لاریجانی (رییس مجلس) گفت: «کاش برخی اعضای شورای نگهبان به نفع یک کاندیدای خاص وارد میدان نمی‌شدند…بخش عمده‌ای از مردم تصورشان درباره نتیجه انتخابات با نتیجه‌ی رسمی متفاوت است و باید به این تصور احترام گذاشت». (سی‌ویکم خردادماه)

سپس آیت‌الله جوادی آملی (امام‌جمعه‌ی وقتِ قم) پرسید: «ببینیم آن کسی که داور است همان کسی است که مجری است یا نه؟ اینها را باید حل کنیم». (هشتم تیرماه) و سرانجام محسن اسماعیلی (عضو حقوقدان شورای نگهبان) گفت: «برخی اعضای شورای نگهبان از حق خود به عنوان یک داور پا را فراتر گذاشتند».(چهاردهم دی‌ماه نودوسه)

اگر شرط رفع حصر «توبه» است کسی باید توبه کند که گوش خود را بر همه‌ی این صداها بست و «همدلی زورکی» خواست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.