سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سلیمی نمین: رفع حصر، پیش شرط آشتی ملی است...

سلیمی نمین: رفع حصر، پیش شرط آشتی ملی است

چکیده : اینکه ما بتوانیم به برخی مسائل پیش آمده بعد از انتخابات سال ۸۸ بنگریم و به آن خاتمه دهیم، کار سختی نیست. تصور نمی‌کنم که درک این مسأله به گونه‌ای دشورا باشد که ما نتوانیم این راه درست را در این زمینه بپیماییم. یا مثلاً حل موضوع حصر که خواسته برخی است، از پیش درآمدهای آشتی ملی است که هر کدام پیش نیاز مسأله دیگر برای رسیدن به آشتی ملی است...


عباس سلیمی نمین، از تئوریسین‌های جریان اصولگرا می‌گوید: «آشتی ملی و تقویت بنیان‌های داخلی یکی از آروزهای همه مردم، اهالی سیاست و مسئولان فعلی و سابق است. گرد هم آمدن توان‌های موجود برابر بدخواهان ملت، می‌تواند تأثیرات گسترده‌ای داشته باشد. اما برای نیل به اتفاق ملی، نیاز به پیش شرط‌هایی است که همه به آن پیابند باشند.»

سلیمی نمین می‌افزاید: «پایبندی به اصول خیلی دشوار نیست. چراکه هر ۲ جریان اصولی دارند که مشترک است و بر سر آن پیابند هستند.»

او معتقد است که برخی پیش شرط‌های شکل گیری آشتی ملی باید در نظر گرفته شود و در همین راستا می‌افزاید: «اینکه ما بتوانیم به برخی مسائل پیش آمده بعد از انتخابات سال ۸۸ بنگریم و به آن خاتمه دهیم، کار سختی نیست. تصور نمی‌کنم که درک این مسأله به گونه‌ای دشورا باشد که ما نتوانیم این راه درست را در این زمینه بپیماییم. یا مثلاً حل موضوع حصر که خواسته برخی است، از پیش درآمدهای آشتی ملی است که هر کدام پیش نیاز مسأله دیگر برای رسیدن به آشتی ملی است.»

او در گفت‌و گو با امید ایرانیان با استقبال از طرح موضوع آشتی ملی می‌گوید: «در عرصه بین الملل اتفاقاتی می‌افتد که حتماً باید در داخل کشور متحد و منسجم باشیم. فشارهای بین المللی زمانی بر ایران در دولت گذشته افزایش پیدا کرد که ما در داخل منسجم نبودیم. یک جامعه متفرق به راحتی تحت فشار قرار می‌گیرد و در این صورت نتایج دلخواهشان کسب می‌شود.»

تئوریسین جریان اصولگرا می‌گوید: «امروز کسانی که با هم اختلاف دیدگاه دارند، با هم مناظره و تبادل نظر می‌کنند و مشکلی ندارند. این‌ها نشانه خوبی برای آشتی ملی است. به این معنا که ما می‌توانیم گفت وگو کنیم و اشتراکاتی کسب کنیم.»

او در پایان می‌گوید: «اینکه گفته شده اختلافی نداریم که بخواهیم آشتی کنیم، نظر شخصی افراد است. اما به نظر من اختلافاتی وجود دارد که باید حل شود و راهکار مشخص هم دارد»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.