سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » امید امام جمعه‌ی تهران به «همت عالیِ» ترامپ!...

امید امام جمعه‌ی تهران به «همت عالیِ» ترامپ!

چکیده : ادبیات رهبری و نماینده‌اش درباره‌ی ترامپ بی‌سابقه است. از سال هشتادویکِ میلادی که رونالد ریگان رییس‌جمهور آمریکا شد تا امروز، آمریکا شش رییس‌جمهور به خود دیده و آقای خامنه‌ای صدها سخنرانی علیه رؤسای جمهور آمریکا کرده و حتی کلمه‌ای مثبت درباره‌ی هیچ‌کدام‌شان نگفته؛ تنها کسی که برایش تعبیرات مثبت مثل «حقیقت و صراحت» را به کار برده ترامپ است؛ هیچ یک از نزدیکان رهبری هم تا به حال از رئیس جمهور آمریکا توقع «همت عالی» نداشته و نگفته‌اند «با همت بلند، هر کار به‌ظاهر محالی، ممکن می‌شود»...


محمدجواد اکبرین

پیش‌تر در یادداشتی با اشاره به دو جمله‌ی مشخص از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، نوشتم اتفاقی نیست که ایشان تعبیراتی مثل «گفتن حقایق» و «صراحت» را برای ترامپ به کار برده؛ پس از بازنشر آن یادداشت در وبسایت‌‌های مختلف، برخی مخاطبانِ دلواپس (با ادبیاتی معروف در حد لیاقت‌شان) نوشتند که این برداشت غلط است؛ امروز امام جمعه‌ی منصوبِ رهبری (که سالها نمایندگی ولی فقیه در سپاه را نیز در کارنامه‌اش دارد) سوءتفاهم‌ها را برطرف کرده و خطاب به پرزیدنت گفته: «آقای ترامپ… مبادا خناسان عزم شما را تغییر دهند؛ بدانید عمل به این وعده‌ها در متن دین مقدس اسلام است… البته کار خیلی سختی است؛ تغییر خوی استکبار و زورگویی مسئولان قبلی آمریکا کار آسانی نیست، اما با همت بلند، هر کار به‌ظاهر محالی، ممکن می‌شود».

آیت‌الله موحدی کرمانی چنان نگران است که «مبادا خنّاسان عزم ترامپ را تغییر دهند» که گویا او حداکثر مثل مرحوم هاشمی رفسنجانی است که به قول آقای خامنه‌ای «وسوسه‌ی خنّاسانی که در سالهای اخیر با شدّت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوتهای نظری بودند» ممکن است نظرش را تغییر دهد!

ادبیات رهبری و نماینده‌اش درباره‌ی ترامپ بی‌سابقه است. از سال هشتادویکِ میلادی که رونالد ریگان رییس‌جمهور آمریکا شد (و آقای خامنه‌ای هم همان سال رییس‌جمهور ایران شد) تا امروز، آمریکا شش رییس‌جمهور و دهها نامزد ریاست‌جمهوری به خود دیده و آقای خامنه‌ای صدها سخنرانی علیه رؤسای جمهور آمریکا و نامزدها و اعضای دولت‌ها کرده و کلمه‌ای (حتی کلمه‌ای) مثبت درباره‌ی هیچ‌کدام‌شان نگفته؛ تنها کسی که برایش تعبیرات مثبت مثل «حقیقت و صراحت» را به کار برده ترامپ است؛ هیچ یک از نزدیکان رهبری هم تا به حال از رئیس جمهور آمریکا توقع «همت عالی» نداشته و نگفته‌اند «با همت بلند، هر کار به‌ظاهر محالی، ممکن می‌شود».

وقتی این تعبیرات «فقط» درباره‌ی کسی به کار برده می‌شود که در همین نخستین روزهای قدرتش، درباره‌ی ساده‌ترین مسائل، بزرگترین دروغ‌ها را می‌گوید و کسانی چشم به همت عالیِ او دوخته‌اند که در کشور خودشان هم نظرشان به نظر دروغ‌گوترین رییس دولت نزدیک بوده و به همت عالیِ او امید بسته بودند اتفاقی است؟

منبع: کانال نویسنده


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.