سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

نبرد موصل بار دیگر سرعت گرفت

چکیده : با پایان محاصره حلب و کنترل نیروهای دولتی سوریه بر این شهر حیاتی، حالا مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نبرد این روزهای خاورمیانه، عملیات آزاد‌سازی موصل، دومین شهر بزرگ عراق و آخرین پایگاه داعش در این کشور، است. وقتی عملیات آزادسازی موصل در اواسط ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ آغاز شد، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، امیدوار بود آخر‌‌ همان سال پایان نبرد را با پیروزی نیروهای دولتی عراق اعلام کند، اما امروز این عملیات در حالی سومین ماه خود را سپری می‌کند که هیچ چشم‌انداز کوتاه‌مدتی برای به انتهارسیدن این نبرد در کار نیست...


با پایان محاصره حلب و کنترل نیروهای دولتی سوریه بر این شهر حیاتی، حالا مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نبرد این روزهای خاورمیانه، عملیات آزاد‌سازی موصل، دومین شهر بزرگ عراق و آخرین پایگاه داعش در این کشور، است. وقتی عملیات آزادسازی موصل در اواسط ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ آغاز شد، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، امیدوار بود آخر‌‌ همان سال پایان نبرد را با پیروزی نیروهای دولتی عراق اعلام کند، اما امروز این عملیات در حالی سومین ماه خود را سپری می‌کند که هیچ چشم‌انداز کوتاه‌مدتی برای به انتهارسیدن این نبرد در کار نیست.

در آغاز ماه نوامبر، دو هفته پیشروی سریع، امری امیدوارکننده برای نیروهای عراقی بود اما خوش‌بینی اولیه کم‌کم رخت بربست و جای خود را اگر نگوییم به بن‌بست، دست‌کم به نگاهی حساب‌شده‌تر داد. نزدیک به سه ماه پس از آغاز عملیات، نیروهای عراقی هنوز با چالش‌هایی چشمگیر مواجهند بااین‌حال، نبرد همچنان ادامه دارد و پس از چند هفته پیشروی کند، این نیرو‌ها توانسته‌اند با پیشروی در شرق موصل، بر سرعت خود بیفزایند. براساس تازه‌ترین خبر‌ها، ارتش عراق به پیروزی‌های مهمی در شرق موصل دست یافته‌ و به پلی روی رودخانه دجله رسیده‌ که شهر را به دو قسمت تقسیم می‌کند.

نیروهای عراقی اکنون ۷۰ درصد بخش شرقی موصل را به کنترل خود درآورده‌اند و آن‌طور که سلیم جبوری، رئیس مجلس عراق، گفته، داعش در این بخش در حال فروپاشی است و دفتر مرکزی، آپارتمان‌ها، بیمارستان السلام و بسیاری از مکان‌های استراتژیک را از دست داده است.

هم‌زمان با مبارزه سربازان عراقی برای کنترل دانشگاه موصل در شرق این شهر، جبوری گفت آنها از تاکتیک جنگ شهری استفاده کرده‌اند و با مسدودکردن جاده‌ها، مسیرهای ردوبدل‌کردن تجهیزات را به روی نیروهای داعش بسته‌اند و همچنین تک‌تیراندازهایی را در ساختمان‌های بلند مستقر کرده‌اند. بااین‌حال، به گفته مردمی که از موصل فرار کرده‌اند و ساکنانی که هنوز در این شهر زندگی می‌کنند، حدود دو ‌هزار داعشی به سمت غرب موصل گریخته‌اند؛ جایی که حتی پیش از آغاز حمله ارتش عراق هم آنها برای خود سنگر ساخته بودند. درحالی‌که بسیاری از نیروهای داعش در میان غیرنظامیان حاضر در بیمارستان‌ها، مساجد و مدارس پنهان شده‌اند، جبوری گفت: «عملیات بخش غربی رودخانه به‌زودی آغاز می‌شود».

عبدالغنی الاسدی، فرمانده نیروهای مبارزه با تروریسم عراق، هم به خبرگزاری فرانسه گفت: نیروهای عراقی در چند روز آتی کنترل کامل بخش شرقی شهر موصل را در دست خواهند گرفت. داعش درحال‌حاضر در مرحله فروپاشی است و توازن و قدرت خود را در شرق موصل از دست داده؛ به گفته این مقام عراقی، نیروهای مبارزه با تروریسم عراق در ۱۵۰متری پل چهارم موصل در جنوب بخش شرقی مستقر هستند. داعش دیگر نمی‌تواند برای امدادرسانی از این پل استفاده کند. در قسمت شمالی بخش شرقی نیز یگان‌های عراقی مسافت بسیار اندکی با دانشگاه موصل دارند و در آستانه محاصره این دانشگاه هستند. دانشگاه موصل مساحت وسیعی از شرق این شهر را دربر گرفته است و آزادی آن برای نیروهای عراقی بسیار اهمیت دارد. هم‌زمان با پیشروی نیروهای عراقی، داعش نیز در تاکتیک مرسوم خود، چندین ساختمان دولتی در شمال موصل را منفجر کرد. به گفته مقامات دولتی عراق، نیروهای داعش اداره مرکزی موصل و ساختمان استانداری نینوا را منفجر کرده‌اند و همه اسناد را به سرقت برده‌اند.

با شدت‌گرفتن درگیری‌ها، تلفات انسانی هم افزایش یافته و به گزارش سازمان ملل، بیش از سه‌هزار و ۸۰۰ نفر از ساکنان موصل عمدتا به خاطر زخم گلوله در بیمارستان بستری شده‌اند. دولت عراق از ساکنان موصل خواسته در خانه‌های خود پناه بگیرند اما بسیاری از آنها ذخیره غذا و آب خود را تمام کرده‌اند و چاه‌های آب هم در حال خشک‌شدن است. بر پایه گزارش سازمان ملل، از زمان آغاز عملیات آزادسازی موصل در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶، بیش از ۱۳۵ هزار نفر از ساکنان این شهر آواره شده‌اند و مشخص نیست تعداد این آواره‌ها به چه میزان خواهد رسید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.