سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دلیل دفاع تمام‌قد آیت الله هاشمی از حسن روحانی چیست...

دلیل دفاع تمام‌قد آیت الله هاشمی از حسن روحانی چیست

چکیده :به نظر می‌رسد تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده هاشمی تمام سخنان خود را به حمایت از روحانی و یادآوری دوران احمدی‌نژاد سپری خواهد کرد....


به نظر می‌رسد تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده هاشمی تمام سخنان خود را به حمایت از روحانی و یادآوری دوران احمدی‌نژاد سپری خواهد کرد.

به گزارش عصر ایران، کمتر از ۶ ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری باقی است و حسن روحانی روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد. مخالفان دولت یازدهم تصمیم گرفته‌اند به هر شکل ممکن روحانی را تبدیل به اولین رییس‌جمهور چهار ساله ایران کنند. در این میان برجام مهم‌ترین دستاویز مخالفان برای تخریب روحانی است. آنها می‌خواهند از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و ملغی شدن احتمالی برجام استفاده کنند و نامزد مورد نظر خود را راهی نهاد ریاست‌جمهوری کنند.

همین تلاش مخالفان دولت باعث شده است تا مهم‌ترین حامی دولت روحانی یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی وارد صحنه شود و به صورت تمام‌قد از حسن روحانی و عملکرد او دفاع کند. شاه‌بیت سخنرانی‌های هاشمی در هفته‌‍‌ای که گذشت دفاع از روحانی و یادآوری دوران محمود احمدی‌نژاد بود.

به جرات می‌توان گفت هاشمی از اولین سیاستمدارانی بود که خطر احمدی‌نژاد برای کشور را متذکر شده بود. خود احمدی‌نژادی‌ها هم هاشمی را مخالف شماره یک خود می‎‌دانستند. کار حتی به جایی رسیده بود که احمدی‌نژاد در جریان مناظره با میرحسین موسوی در انتخابات سال ۸۸ در مورد هاشمی گفت: «در اوائل کار دولت، آقای هاشمی به پادشاه یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت که کار این دولت شش ماهه تمام است.»

هاشمی به خاطر این که تفکر احمدی‌نژاد را برای کشور خطرناک می‌دانست، تمام تلاش خود را انجام داد تا خرداد ۹۲ نقطه پایانی باشد بر عصر احمدی‌نژاد و احمدی‌نژادی‌ها. هاشمی حتی خود وارد عرصه انتخابات شد؛ ورودی که با رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان آغاز نشده به پایان رسید. هاشمی از روحانی حمایت کرد و باعث شد تا روحانی به عرصه قدرت برسد. آیت‌الله در این سه سال و اندی که از عمر دولت روحانی گذشته است، از برنامه‌های دولت حمایت و در ماه اخیر این حمایت را به صورت ویژه تکرار کرد.

آیت‌الله در مورد مخالفان روحانی و برجام می‌گوید: «اینها که می‌گویند برجام اثری نداشته، ناحقی می‌کنند و نمی‌دانم چگونه می‌خواهند پاسخ خدا را بدهند.»

او در جایی دیگر می‌گوید: «تحریم ها را کاغذ پاره می‌دانستند ولی تحریم اگر ادامه پیدا کرده بود، کشور از دست می‌رفت.»

سیدمحمود میرلوحی در گفت‌وگویی عنوان کرده بود که روحانی از حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری دل‌چرکین شده است. این فعال اصلاح‌طلب گفته بود: «شرایط به گونه‌ای پیش رفت که آقای روحانی به‌ شدت از این وضعیت و حضور در انتخابات آینده دل‌چرکین شدند. از سوی دیگر آقای روحانی قصد داشتند در اصلاح کابینه تغییرات جدی‌تر و بیشتری صورت بدهند که با مشاهده این هجمه‌ها از تغییرات بیشتر پرهیز و تنها به تغییر سه وزیر اکتفا کردند.»

هاشمی رفسنجانی به مطرح شدن چنین سخنانی واکنش نشان داد و گفت: «خود آقای روحانی مصمم است که بیاید. به‌ تازگی با ایشان صحبت کردم. به‌ هر حال ایشان در دور اول هم به عنوان وظیفه آمدند و حتی آن‌ موقع که آمدند، وضعی نبود که آدم خودش را پیش‌قدم کند.»

به نظر می‌رسد تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده هاشمی تمام سخنان خود را به حمایت از روحانی و یادآوری دوران احمدی‌نژاد سپری خواهد کرد. هاشمی دوست ندارد دوران احمدی‌نژاد در کشور تکرار شود. به خاطر همین تلاش می‌کند در سال ۹۶ روحانی دوباره به قدرت برسد و تفکر روحانی در انتخابات سال ۱۴۰۰ هم تداوم داشته باشد. شاید بتوان گفت آیت‌الله تمام تجربه سیاسی خود را به کار خواهد بست تا اصول‌گرایان به قدرت نرسند؛ به ویژه اصول‌گرایانی که تفکری شبیه احمدی‌نژاد دارند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.