سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حضرتی: حق ضایع شده زندانیان در اعتصاب‌غذا را جبران کنید‬...
» در نامه‌ای به آملی لاریجانی درباره دو زندانی سیاسی مطرح کرد:

حضرتی: حق ضایع شده زندانیان در اعتصاب‌غذا را جبران کنید‬

چکیده : همچنان که مطلعید قانون جرم سیاسی بسیار دیرهنگام به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و متاسفانه هنوز درباره هیچ کسی هم اجرایی نشده است. نتیجه چنین عملکردی این است که اکنون کسانی که در واقع مجرم سیاسی محسوب می‌شوند به عنوان متهم امنیتی محاکمه شده و در زندان به سر می‌برند. این افراد مطابق قانون اساسی از حقوق مسلم خودشان محروم شده‌اند و اکنون در شرایطی در زندان به سر می‌برند که حق آنان ضایع شده است. برای جبران این حق ضایع شده مناسب است که محاکمات آنان تجدید شده و در مجازات آنان تخفیف اعمال شود...


کلمه – گروه خبر: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار رسیدگی به مطالبات دو تن از زندانیان سیاسی و دستور سریع برای جلوگیری از به خطر افتادن جان آنها به خاطر اعتصاب غذا شد.

به گزارش کلمه، آرش صادقی و علی شریعتی دو زندانی سیاسی هستند که بیش از ۶۹ و ۶۰ روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برند. حال هر دو آنان وخیم گزارش شده اما هر دو اعلام کرده‌اند تا عملی شدن درخواست‌شان دست از اعتصاب غذا نخواهند کشید.

این زندانیان سیاسی بارها اعتراض خود را اعلام کرده بودند اما وقتی با سکوت مسوولان مواجه شدند دست به اعتصاب غذا زدند. روز گذشته کاربران شبکه‌ اجتماعی توییتر از صبح دیروز با به راه انداختن طوفانی توییتری با هشتگ saveArash توجه کاربران این شبکه اجتماعی را به وضعیت خطرناک سلامتی این زندانی سیاسی جلب کردند.

پس از این طوفان توییتری برخی نمایندگان مردم در مجلس و شورای شهر واکنش‌هایی نشان دادند. حافظی عضو اصولگرای شورای شهر تهران نیز در توییتی نوشت که چندین بار سعی کردم با دادستان تهران تماس بگیرم تا بتوانم مجوز عیادت از آرش صادقی را بعنوان یک پزشک بگیرم، امیدوارم این امر محقق شود.

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در توییتر خود نوشت درحال پیگیری و کمک به زندانیان فعال مدنی، به ویژه آرش صادقی و علی شریعتی هست.

صبح امروز الیاس حضرتی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در نامه خطاب به آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه از دستگاه قضایی خواست برای جبران حق ضایع شده این زندانیان قدمی بردارد. او در این نامه تاکید کرده است: «همچنان که مطلعید قانون جرم سیاسی بسیار دیرهنگام به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و متاسفانه هنوز درباره هیچ کسی هم اجرایی نشده است. نتیجه چنین عملکردی این است که اکنون کسانی که در واقع مجرم سیاسی محسوب می‌شوند به عنوان متهم امنیتی محاکمه شده و در زندان به سر می‌برند. این افراد مطابق قانون اساسی از حقوق مسلم خودشان محروم شده‌اند و اکنون در شرایطی در زندان به سر می‌برند که حق آنان ضایع شده است. برای جبران این حق ضایع شده مناسب است که محاکمات آنان تجدید شده و در مجازات آنان تخفیف اعمال شود.»

متن نامه الیاس حضرتی به آملی لاریجانی را در زیر می خوانید:

«ریاست محترم قوه قضاییه
جناب آیت الله آملی لاریجانی

با سلام و احترام

همچنان که مطلعید قانون جرم سیاسی بسیار دیرهنگام به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و متاسفانه هنوز درباره هیچ کسی هم اجرایی نشده است. نتیجه چنین عملکردی این است که اکنون کسانی که در واقع مجرم سیاسی محسوب می‌شوند به عنوان متهم امنیتی محاکمه شده و در زندان به سر می‌برند. این افراد مطابق قانون اساسی از حقوق مسلم خودشان محروم شده‌اند و اکنون در شرایطی در زندان به سر می‌برند که حق آنان ضایع شده است. برای جبران این حق ضایع شده مناسب است که محاکمات آنان تجدید شده و در مجازات آنان تخفیف اعمال شود.

متاسفانه بی‌توجهی به مطالبات قانونی این زندانیان منجر به این شده است که برخی از آنان دست به اعتصاب غذا بزنند تا درخواست آنان شنیده شود؛ یعنی با به خطر انداختن جان و سلامتی خود به وضعیت موجود اعتراض کرده‌اند.

از آنجا که قوه قضاییه و مسئولان زندان ضامن حفظ سلامتی زندانیان هستند بجاست دستور مقتضی برای رسیدگی به مطالبات دو تن از زندانیان سیاسی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند (آقایان آرش صادقی و علی شریعتی) صادر شود تا آسیبی به آنان وارد نشود و اگر حقی از آنان ضایع شده، اعاده گردد.

طبعا برای جمهوری اسلامی شایسته نیست که به خاطر تعداد انگشت شمار زندانی سیاسی، در سطح جهانی متهم به نقض حقوق بشر و حقوق زندانیان شده و تصویر نامناسبی از آن برای جهانیان ترسیم شود.

اینجانب به عنوان نماینده مردم شریف در مجلس شورای اسلامی وظیفه خود دانستم این امر را به حضرتعالی متذکر شوم تا با دستور صریح و سریع شما در این زمینه اقدام مناسب صورت بگیرد و جان دو تن از زندانیان به خاطر اعتصاب غذای ناچاری آنان به خطر نیفتد.

خداوند مفاسد امور مسلمین را اصلاح کند و خادمان به اسلام و مردم و نظام اسلامی را محفوظ بدارد.

الیاس حضرتی»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.