سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تفحص از صندوق فرهنگیان و چالش‌های جدید؛ تهدید مدیرعامل بانک سرمایه از سوی کارشناس...

تفحص از صندوق فرهنگیان و چالش‌های جدید؛ تهدید مدیرعامل بانک سرمایه از سوی کارشناسان جعلی

چکیده : تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان از مجلس هشتم مطرح شده بود اما به شکل‌های مختلف و با مداخله عناصر قدرتمند درون این صندوق این تحقیق و تفحص به نتیجه نرسیده بود ...


تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان که با بیش از ٢٠٠ رای نمایندگان حدود دو ماه پیش کلید خورد گویا حالا با چالش‌های تازه‌ای مواجه شده است. دو روز قبل محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب تهران و عضو کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان از تهدید مدیرعامل بانک سرمایه توسط کارشناس جعلی کمیته تحقیق و تفحص خبر داده بود.
او به خانه ملت گفته خبرهایی مبنی بر حضور افرادی باعنوان جعلی کارشناس این کمیته در بانک‌ها و شرکت‌های مرتبط با صندوق و دخالت در کار کمیته به گوش می‌رسد آن هم درحالی که کمیته هنوز رسما آغاز به کار نکرده و کارشناسان آن هم مشخص نشده‌اند. آن‌طور که صادقی گفته این افراد با حضور در «بانک سرمایه» کارمندان و مدیرعامل آن را باعنوان کارشناس کمیته یا افرادی از ارگان‌های نظارتی تهدید کرده‌اند؛ به خاطر همین تحرکات پیرامون تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان صادقی هشدار داده که اگر از ادامه این روند جلوگیری نشود، مسیر تحقیق و تفحص به بیراهه خواهد رفت. از آنجایی که ممکن است یکی از دلایل این اتفاق طولانی شدن روند تشکیل کارگروه‌ها و تقسیم وظایف میان اعضای کمیته باشد، صادقی خواسته تا هرچه زودتر این موضوع تعیین تکلیف شود.

گلایه‌های رییس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق فرهنگیان

اما از سوی دیگر جبار کوچکی‌نژاد، رییس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق هم در گفت‌وگو با «اعتماد» از اظهارنظرها و مصاحبه‌هایی گله‌مند شده که بر روند انجام تحقیق و تفحص اثر می‌گذارند و آن را از مسیر خودش منحرف می‌کنند. او بر همین اساس گفت که چند روز پیش با تیم ١۵ نفره تحقیق و تفحص جلسه داشتیم و تاکید ما این بود که فعلا هیچ کدام از اعضا درباره جزییات روند کار اظهارنظری نکنند چون این نوع اسناد بیرون دادن خود تحقیق و تفحص را منحرف می‌کند. تاکید او بر این بود که اعضای تحقیق و تفحص می‌خواهند وضعیت این صندوق را از سال ٧٢ تا امروز بدون گرایشات سیاسی به‌طور دقیق مورد تحقیق و تفحص قرار بدهند و هر کس تخلفی کرده به‌سزای اعمالش برسد و در نهایت پول فرهنگیان به صندوق برگردد.

کوچکی‌نژاد یک پیشنهاد هم برای بهبود روند کار صندوق دارد. اینکه اساسنامه آن باید تغییر کند. آن‌طور که او گفته قرار است بعد از انجام تحقیق و تفحص پیشنهاد تغییر این اساسنامه را به مجلس بدهد تا برای اداره این صندوق شورایی از متن معلمین شکل بگیرد و این انحرافات دوباره ایجاد نشود. به اعتقاد او اگر دولتی‌ها همچنان بر صندوق حاکم باشند هر طور می‌خواهند به صندوق جهت دهی می‌دهند و قطعا باز هم شاهد ایجاد تخلفات مالی در آن خواهیم بود. آن‌طور که کوچکی‌نژاد گفت آنها در جلسه هفته گذشته‌شان با لاریجانی، رییس مجلس هم دستاوردهای خوبی داشته‌اند. از جمله اینکه لاریجانی در رابطه با پشتیبانی و ارایه امکانات به آنها قول‌هایی داده و دستورهای ویژه‌ای هم برای همکاری دیوان محاسبات با تیم تحقیق و تفحص داشته است. لاریجانی هم در این جلسه تاکید کرده بود که جهت‌گیری‌های اعضای تحقیق و تفحص سیاسی نباشد و اطلاعات آن در حین تحقیق و تفحص به بیرون درز نکند و آبروی افرادی که متهم نیستند حفظ شود. صندوق ذخیره فرهنگیان بیش از صد شرکت بزرگ دارد و این شرکت‌ها از پتروشیمی‌های بزرگ تا ماشین‌سازی اراک، بیمه معلم، شرکت پتروپارس، شرکت‌های ساختمان‌سازی و شرکت‌های بزرگ اقتصادی را شامل می‌شود.

به گفته کوچکی‌نژاد اگرچه بانک سرمایه الان نقطه اتهام است که مدیریت آن به گل نشسته و از نظر مالی وضعیت بحرانی دارد اما همه شرکت‌های زیرمجموعه این صندوق در صف بررسی کمیته تحقیق و تفحص قرار دارند. درخواست تحقیق و تفحص از این صندوق از مجلس هشتم مطرح شده بود اما بنا به گفته کوچکی‌نژاد به شکل‌های مختلف و با مداخله عناصر قدرتمند درون این صندوق این تحقیق و تفحص به نتیجه نرسیده بود. با این حال مجلس دهم توانست جواز ورود نمایندگان به پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان را صادر کند. باید دید اعضای ١۵ نفره این کمیته می‌توانند بر تلاش‌هایی که برای انحراف کار این کمیته انجام می‌شود غلبه کنند یا سرنوشت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان هم به سرنوشت تحقیق و تفحص‌هایی نظیر بنیاد شهید یا شرکت ملی مس دچار خواهد شد.

منبع: اعتماد


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.