سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » درآمد ۶/۵ هزار میلیارد تومانی شهرداری‌ها از مالیات بر مصرف...

درآمد ۶/۵ هزار میلیارد تومانی شهرداری‌ها از مالیات بر مصرف

چکیده : شهرداری‌ها ٣ درصد از ٩ درصد مالیات بر ارزش افزوده را سهم‌گیری می‌کنند. یعنی بیش از ٣٣ درصد از مالیاتی که مصرف‌کنندگان برای کالاهای مصرفی خود پرداخت می‌کنند به شهرداری‌ها می‌رسد. سال قبل در مجموع ١٩ هزار و ٧۴١ میلیارد تومان از مردم بابت مصرف‌شان مالیات گرفته شد ...


بیش از ٣٣ درصد از مالیاتی که مصرف‌کنندگان برای کالاهای مصرفی خود پرداخت می‌کنند به شهرداری‌ها می‌رسد.

شهرداری‌ها ٣ درصد از ٩ درصد مالیات بر ارزش افزوده را سهم‌گیری می‌کنند. یعنی بیش از ٣٣ درصد از مالیاتی که مصرف‌کنندگان برای کالاهای مصرفی خود پرداخت می‌کنند به شهرداری‌ها می‌رسد. سال قبل در مجموع ١٩ هزار و ٧۴١ میلیارد تومان از مردم بابت مصرف‌شان مالیات گرفته شد. به این ترتیب شهرداری‌ها، ۶ هزار و ۵٧٣ میلیارد تومان از این محل درآمد داشته‌اند و مابقی مالیات‌ها به خزانه واریز شده است. اما از درآمد نوشته شده روی کاغذ برای شهرداری‌ها تنها بخشی پرداخت شده و سازمان امور مالیاتی در دادن سهم شهرداری‌ها تعلل کرده است.

تعللی که زمینه حضور طیب‌نیا در مجلس برای پاسخگویی شده است. غلامرضا کاتب، عضو هیات رییسه مجلس با اشاره به سهم ٣ درصدی شهرداری‌ها از ٩ درصد مالیات بر ارزش افزوده، به «اعتماد» گفت: عدم پرداخت این سهم در شهر نماینده پرسشگر یعنی لنگرود علت قرائت پرسش از وزیر اقتصاد است. شهرداری‌ها که عمدتا وظیفه خدمات رسانی به مردم و تولید کالاها و خدمات عمومی مورد نیاز شهر را بر عهده دارند، برای تامین مخارج خود متکی به منابع درآمدی هستند که عمدتا به صورت عوارض از شهروندان اخذ می‌شود. منابع درآمدی شهرداری‌ها را عمدتا می‌توان به دو دسته کلی درآمدهای پایدار و درآمدهای ناپایدار تقسیم‌بندی کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ٨٠ درصد درآمد شهرداری‌ها به ویژه کلانشهرها از محل درآمدهای ناپایدار تامین می‌شود. تامین مالی از این طریق مشکلات زیادی را در نوسانات اقتصادی برای تامین مالی اجرای پروژه‌های عمرانی به وجود می‌آورد. با ابلاغ قانون مالیات بـر ارزش افـزوده بـه وزارت امـور اقتصاد و دارایی در اول تیرماه ١٣٨٧، اخذ مالیات از مصرف‌کنندگان آغاز شد. این مالیات از مهر سـال ٨٧ با همان نرخ ٣ درصد جایگزین قانون تجمیع عوارض شد.

بـا اجـرای قـانون مالیـات بـر ارزش افـزوده، دو درصد نرخ تجمیع عوارض که به حساب شهرداری و یک درصد که بـه حسـاب سـازمان امـور مالیـاتی واریـز می‌شد، حذف و ۵/١ درصد از نرخ مالیات بر ارزش افزوده به حساب شـهردار ی و ۵/١ درصـد دیگـر بـه حساب خزانه دولت واریز شد.

البته این نرخ در سال ٩٠ به ٨/١ درصد برای شهرداری‌ها افزایش یافت. لازم بـه ذکـر است که سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده به عنوان عوارض به شهرداری‌ها پرداخت می‌شد.

سال به سال میزان مالیات پرداختی مردم تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده بالا رفت تا به ٩ درصد در دو سال گذشته رسید. اما به‌ازای این رشد، سهم شهرداری‌ها متناسب با آن افزایش نیافت.

به گفته غلامرضا کاتب، عضو هیات رییسه مجلس در حال حاضر از ٩درصد مالیات بر ارزش افزوده، ٣ درصد سهم شهرداری‌هاست. این عدد به مفهوم آن است که شهرداری‌ها از درآمد ١٩ هزار و ٧۴١ میلیارد تومانی سال گذشته از محل مالیات بر ارزش افزوده، ۶ هزار و ۵٧٣ میلیارد تومان سهم‌گیری کرده‌اند.

بخشی از سهم شهرها از مالیات مصرف به روستاها تخصیص یافت

کمیسیون تلفیق مجلس روزهای شلوغی دارد. بند به بند لایحه برنامه ششم را باید بررسی و تصویب کنند. یکی از موارد مورد بررسی کمیسیون در روزهای گذشته نیز سهم شهرها و روستاها از مالیات بر ارزش افزوده است. علی عسگر ظاهری عبدوند، عضو کمیسیون تلفیق و کمیسیون انرژی در گفت‌وگو با «اعتماد» در خصوص جزییات مصوبه کمیسیون تلفیق گفت: طبق مصوبه نمایندگان درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده خدمات و معاملات بند «الف» ماده ٣٨، ‌به نسبت ٧٠ درصد شهرها و ٣٠ درصد روستاها و مناطق عشایری تخصیص می‌یابد. همچنین درآمد حاصله از بند «ب» یعنی سیگار و بند «د» مربوط به سوخت به صورت ١٢ درصد کلانشهرها، ۵٣ درصد شهرها و ٣۵ درصد روستاها اختصاص می‌یابد. بند «ج» ماده ٣٨ نیز که مربوط به آلایندگی‌هاست در صورتی که این آلایندگی تنها به یک شهر مربوط شود مالیات آن واحد تولیدی نیز به همان شهر اختصاص می‌یابد.

اگر این آلایندگی بین دو شهر باشد درآمد مالیاتی آن نیز بین دو شهر مزبور تقسیم شده و در صورتی که بین دو شهر دو استان مختلف باشد، درآمد به دست آمده از مالیات آن واحد بین این دو شهر دو استان مزبور تقسیم می‌شود. ظاهری عبدوند توضیح داد: در لایحه دولت سهم کلانشهرها ٢٠ درصد ذکر شده بود که در کمیسیون به ١٢ درصد کاهش یافت و سهم ٨٠ درصدی شهرها مربوط به بند «الف» به ٧٠ درصد تغییر کرد. همچنین سهم ٢٠ درصدی روستاها به ٣٠ درصد افزایش پیدا کرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.