سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های تهران: مسامحه در مبارزه با فساد هولناک...

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های تهران: مسامحه در مبارزه با فساد هولناک‌ترین ضربه به اعتماد عموم مردم است

چکیده : مقبولیت و اعتبار همه مسئولین نظام در گرو شفافیت و عمل صادقانه و تلاش در جهت حق و عدالت است. توقع می‌رود روساى قواى سه‌گانه رفتار معصومین (علیهم السلام) را پیرامون نقد پذیرى و شنیدن سخن مخالف و مورد مشورت قرار دادن افراد مختلف؛ الگوی خود قرار داده و در برابر انتقادات، شفاف پاسخگو بودن را جایگزین برخوردهاى قهرگونه و سلبى نمایند و باور کنند که نقد و پرسش با تهمت و افترا متفاوت است...


انجمن اسلامی دانشجویان ۱۳ دانشکده دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی تهران در بیانیه‌ای خواستار تغییر رویه دستگاه قضایی نسبت به منتقدین شدند.

به گزارش کلمه، دانشجویان در این بیانیه درباره عملکرد اخیر قوه قضاییه در سه مورد صدور حکم حجت‌الاسلام احمد منتظری، برخورد با افشاکنندگان فساد و تبعیضی که این قوه بین محکومان و دارندگان پرونده‌های قضایی با یکدیگر می‌گذارد نکاتی را به اختصار متذکر شدند.

در بخشی از این بیانیه از مسوولان قضایی کشور سوال شده است: «صدور حکم زندان حجه‌الاسلام احمد منتظری به جای پاسخ به شبهات و ابهاماتی پیرامون بخشی از تاریخ انقلاب، موجب دلسردی مردم شده است. همچنین چرا برخی دانشجویان، که دغدغه اى به غیر از اعتلا و آبادانى و رشد و سرافرازى این کشور و نظام و خدمت به مردم ندارند و کسانى که خود را پاسدار خون تک تک شهداى این انقلاب و کشور می دانند؛ تنها بواسطه ى بیان نظرات و انتقادات خود (درچهارچوب قانون و تنها بر خلاف سلیقه برخی افراد که میخواهند دانشگاه غیرسیاسی باشد) مورد هجوم و تهمت با عناوینى بى‌انصافانه چون اقدام علیه امنیت ملى و تشویش اذهان عمومى قرار می‌گیرند؟»

متن بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان ۱۳ دانشکده دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی تهران که برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته است به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
من عمل بالعدل حصن الله ملکه
هرکس به عدالت رفتار کند، خداوند حکومتش را حفظ خواهد کرد.
حضرت على (ع)

در ایامی که رحلت عالم گرانقدر و بزرگوار، حضرت آیت‌الله موسوى اردبیلى، یادآور عدالت خواهی و آزادگی اصیل انقلابی است؛ سوالاتی پیرامون قوه قضاییه به وجود آمده که پاسخ‌دهی دقیق و سریع به آن لازمه بهبود فضای اعتماد سازی در جامعه است.

دستگاه قضا همواره به عنوان پاسدار حقوق و مال و جان و امنیت یک ملت شناخته شده است. طبق بند ١۵۶ قانون اساسى “قوه‏ قضائیه‏ قوه‏ ای‏ است‏ مستقل‏ که‏ پشتیبان‏ حقوق ‏فردی‏ و اجتماعی‏ و مسئول‏ تحقق‏ بخشیدن‏ به‏ عدالت”‏ است و رئیس این قوه موظف به احیاى حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی هاى مشروع و نظارت بر حسن اجراى قوانین است.

به فرموده ى مولاى متقیان امام على (ع)
ان الناس یستغنون اذا عدل بینهم و تنزل السما رزقها و تخرج الارض برکتها باذن الله تعالى؛ اگر میان مردم عدالت برقرار شود، همه بى نیاز می‌شوند و به اذن خداى متعال آسمان روزى خود را فرو مى‌فرستد و زمین برکت خویش را بیرون می ریزد.

جامعه‌ی توحیدی و اخلاقی، با غفلت از عدالت از هدف خود دور خواهد شد. اکنون نزدیک به ۴ دهه از عمر این انقلاب می‌گذرد و به برکت خون شهیدان و امام خمینی (ره)؛ نظام جمهورى اسلامى از ثبات کم‌نظیرى برخوردار است و در برابر تهدیدها و زیادى‌خواهى قدرت‌هاى جهانى ذره‌اى عقب ننشسته و بر استیفاى حقوق خود تاکید می‌ورزد. اما ما، پاره‌اى از غفلت‌ها، سوء‌مدیریت‌ها، مصلحت‌اندیشى‌ها و عدم اهتمام کامل به شفافیت و پاسخ گویی را مخل آرمان‌هاى نظام و انقلاب می دانیم و دغدغه هاى خود را در ٣ بند ذکر می نماییم:

١. شفافیت و عدم برخوردهاى قهرى و سلبى: مقبولیت و اعتبار همه مسئولین نظام در گرو شفافیت و عمل صادقانه و تلاش در جهت حق و عدالت است. توقع می‌رود روساى قواى سه‌گانه رفتار معصومین (علیهم السلام) را پیرامون نقد پذیرى و شنیدن سخن مخالف و مورد مشورت قرار دادن افراد مختلف؛ الگوی خود قرار داده و در برابر انتقادات، شفاف پاسخگو بودن را جایگزین برخوردهاى قهرگونه و سلبى نمایند و باور کنند که نقد و پرسش با تهمت و افترا متفاوت است.

ما دانشجویان، برخورد با سوال به حق نماینده‌ى محترم مجلس شورای اسلامی آقاى دکتر محمود صادقى را خلاف اخلاق و انصاف می‌دانیم و خواهان تغییر رویه آن دستگاه نسبت به ایشان و سایر منتقدین هستیم. احضار ایشان خود به قدر کافی سوال برانگیز بود و حکم جلب ایشان بیش از پیش باعث شک و بی اعتمادی شد. طبق اصول ٨۴ و ٨۶ قانون اساسى نمایندگان مجلس حق اظهار نظر درباره تمامى زمینه‌ها را دارند و نمی‌توان ایشان را به سبب اظهار نظرى که داشته‌اند تعقیب یا توقیف کرد.

صدور حکم زندان حجه‌الاسلام احمد منتظری به جای پاسخ به شبهات و ابهاماتی پیرامون بخشی از تاریخ انقلاب، موجب دلسردی مردم شده است.
همچنین چرا برخی دانشجویان، که دغدغه اى به غیر از اعتلا و آبادانى و رشد و سرافرازى این کشور و نظام و خدمت به مردم ندارند و کسانى که خود را پاسدار خون تک تک شهداى این انقلاب و کشور می دانند؛ تنها بواسطه ى بیان نظرات و انتقادات خود (درچهارچوب قانون و تنها بر خلاف سلیقه برخی افراد که میخواهند دانشگاه غیرسیاسی باشد) مورد هجوم و تهمت با عناوینى بى‌انصافانه چون اقدام علیه امنیت ملى و تشویش اذهان عمومى قرار می‌گیرند؟

٢. مبارزه با فساد: از مهمترین مطالبات پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مبارزه با فساد است و اهمیت این مبارزه در قوه‌ی قضاییه بیشتر نمایان است. برقراری عدالت و مبارزه با فساد در تمام سطوح و به خصوص در قوه قضاییه از مطالبات اصلى دانشجویان است و سهل انگارى و مسامحه در این باب هولناک‌ترین ضربه به اعتماد عموم مردم خواهد بود.

٣. عدم تبعیض بین افراد مختلف و طبقات متفاوت جامعه: از قوه قضاییه به عنوان قوه اى کاملاً مستقل، امین و عادل توقع می رود که با تمام افراد، اعم از غنى و فقیر، صاحب منصب و عام، دولتى و غیر دولتى؛ بر مبناى حق رفتار کند و در رسیدگى به پرونده ها و همچنین اجراى احکام بدون توجه به سبقه سیاسى ایشان به حق و عدالت رفتار کند. امروزه در ذهن مردم سوالات بسیاری بى جواب مانده است. از جمله آن سوالات می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: سفر اخیر یکی از محکومین قضایی به خارج از کشور؛ برخورد با افشا کننده املاک نجومی به جای دارندگان این املاک؛ احضار کسی که با پرسشگری تقاضای شفافیت در دستگاه قضا داشته است.

در پایان انتظار می‌رود که با اهتمام عملی به دغدغه‌هاى اینجانبان موجبات تعالى و پیشرفت بیش از پیش این نظام و انقلاب فراهم آید و اعتماد ملت به قوه قضاییه تحکیم شود.

انجمن اسلامى دانشجویان دانشکده پزشکى دانشگاه علوم پزشکى تهران
انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده دندانپزشکى دانشگاه علوم پزشکى تهران
انجمن اسلامى دانشجویان دانشکده پیراپزشکى دانشگاه علوم پزشکى تهران
انجمن اسلامى دانشکده پرستارى دانشگاه علوم پزشکى تهران
انجمن اسلامى دانشکده توانبخشى دانشگاه علوم پزشکى تهران
انجمن اسلامى دانشکده الهیات دانشگاه تهران
انجمن اسلامى دانشکده زبان ها و ادبیات خارجى دانشگاه تهران
انجمن اسلامى دانشجویان پردیس فارابى دانشگاه تهران
انجمن اسلامى دانشجویان پردیس هنرهاى زیبا دانشگاه تهران
انجمن اسلامى دانشجویان پردیس علوم دانشگاه تهران
انجمن اسلامى دانشجویان پردیس ابوریحان دانشگاه تهران
انجمن اسلامى دانشجویان دانشکده روانشناسى دانشگاه تهران
انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.