سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

دو سناریو برای دلار

چکیده : یک تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل معتقد است که دلار به احتمال بسیار زیاد در سال ٢٠١٧ هنوز یک پول قدرتمند باقى خواهد ماند و ارزهاى مقابل آن ضعیف‌تر خواهند شد...


یک تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل معتقد است که « دلار به احتمال بسیار زیاد در سال ٢٠١٧ هنوز یک پول قدرتمند باقى خواهد ماند و ارزهاى مقابل آن ضعیف‌تر خواهند شد.»

مرتضی ایمانی‌راد در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به این پرسش که در شرایطی کنونی که دونالد ترامپ سر کار آمده است، به نظر شما چه اتفاقی برای دلار آمریکا می‌افتد و این اثر بر روی اونس جهانی طلا چگونه خواهد بود؟ اظهار داشت: «موقعى که آمارهاى انتخاباتى بیرون می‌آمد، من لحظه‌اى نتایج را نگاه می‌کردم و همزمان متغیرهاى مالى – اقتصادى را هم زیر نظر داشتم. هر چه نتایج انتخاباتى به سود ترامپ اعلام می‌شد، هم شاخص بورس و هم شاخص دلار آمریکا به شدت سقوط می‌کردند؛ به طوری که در مدت زمان کمى، شاخص دلار به میزان قابل توجهى کاهش یافت.»

وی افزود: «همه هم همین انتظار را داشتند. فرداى همان روز ترامپ سخنرانى آرام و به دور از هیجانى داشت و در میان صحبت‌هاى خود، از سیاست‌هاى محرک مالى سخن به میان آورد که به مذاق بازار خوش آمد.»

این تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل تصریح کرد: «از طرف دیگر، فدرال رزرو آمریکا وعده افزایش نرخ بهره را براى دسامبر داده است و بنابراین بازار‌هاى مالى با این دوخبر تغییر جهت داده و تا روز جمعه، ۱۱ نوامبر به طور مستمر بالا رفت. این حرکت از نظر بازار‌هاى مالى و سرمایه‌گذاران کمى عجیب بود.»

ایمانی‌راد متذکر شد: «حال ما با دو سناریو روبه‌رو هستیم. سناریوى اول، بالا رفتن قیمت شاخص دلار، همان‌طور که از روز انتخابات تا روز جمعه اتفاق افتاده است و سناریوى دوم، انتخابى بود که سرمایه‌گذاران بعد از انتخاب ترامپ کردند و دلار ریزش قابل توجهى داشت.»

وی ادامه داد: «به نظر من، این دو واکنش در جاى خود با واقعیت منطبق است. ترامپ آدم غیرسیستمى، زیرک، و غیرقابل پیش‌بینى است و بنابراین با هر حرکت خود می‌تواند بازارهاى مالى و در پى آن بازارهاى واقعى را به هم بریزد. در نتیجه به نظر من، هر دو سناریو زنده است و در هر زمانى یکى از آنها شروع به کار می‌کند.»

این تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل متذکر شد: «اگر بخواهیم یک مسیر براى آینده دلار در بازارهاى جهانى تصویر کنیم، به نظرم آینده شاخص دلار نوسانى و با نوسان‌هاى بالا خواهد بود و اگر بخواهیم یک روند براى آن پیش‌بینى کنیم، فکر می‌کنم در سال ٢٠١۶ رو به افزایش و در سال ٢٠١٧ کمى تمایل به کاهش داشته باشد. بیش از این نمی‌توان وارد جزییات شد. چون این بازار بسیار پرنوسان و غیرقابل پیش‌بینی است. و تنها می‌توان یک روند را براساس داده‌هاى موجود تشخیص داد.»

ایمانی‌راد گفت: «ولى نکته دیگر این‌که دلار به احتمال بسیار زیاد در سال ٢٠١٧ هنوز یک پول قدرتمند باقى خواهد ماند و ارزهاى مقابل آن ضعیف‌تر خواهند شد. در این میان یورو بیشترین ضربه را خواهد خورد و احتمال این‌که در سال ٢٠١٧ به parity یعنى یک دلار در برابر یک یورو برسد، خیلى زیاد است.»

وی خاطرنشان کرد: «یک نکته را نباید فراموش کنیم که تغییرات دلار نتیجه تصمیمات فدرال رزرو است و خیلى به سیاست‌هاى مالى واکنش نشان نمی‌دهد. حداقل در چند سال گذشته چنین بوده است. هر چند که اعمال نفوذ ترامپ روى تغییر ژانت یلن زیاد است، ولى تغییر او همراه با اعتراضات جدى خواهد بود و براى ترامپ بهتر این است که سیاست‌هاى فدرال رزرو را بپذیرد تا سال ٢٠١٨ سال تغییر ژانت یلن برسد.»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.