سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه علی شریعتی از زندان به فراکسیون امید مجلس: تفسیری عادلانه از ماده ۶۱۰ قانون مج...

نامه علی شریعتی از زندان به فراکسیون امید مجلس: تفسیری عادلانه از ماده ۶۱۰ قانون مجازات ارائه دهید

چکیده :علی شریعتی، در نامه‌ای به اعضای فراکسیون امید مجلس از آنان خواسته تا نقش نظارتی خود را بر قوانین و نحوه اجرای آن از سوی قوه قضاییه جدی بگیرند: تفسیری به حق و عادلانه، از ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی ارائه دهید تا یکی چون من تنها به دلیل حضور در مقابل مجلس و به هدف تاکید بر دستگیری جنایتکاران اسیدپاش اصفهان، به ۵ سال حبس ناعادلانه محکوم نشوم در حالی که دلواپسانی که با حمله به سفارت عربستان، به ۶ ماه حبس در مرحله بدوی محکوم شده اند. ...


علی شریعتی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در نامه‌ای به اعضای فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از آنان خواسته است تا نقش نظارتی خود را بر قوانین و نحوه اجرای آن از سوی قوه قضاییه جدی بگیرند.

به گزارش کلمه، این زندانی سبز حامی دولت در بخشی از نامه خود آورده است: برای کمک به قوه قضائیه در اعمال عدالت، تفسیری به حق و عادلانه، از ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی ارائه دهید تا یکی چون من تنها به دلیل حضور در مقابل مجلس و به هدف تاکید بر دستگیری جنایتکاران اسیدپاش اصفهان، به ۵ سال حبس ناعادلانه محکوم نشوم در حالی که دلواپسانی که با حمله به سفارت عربستان عملا علیه امنیت داخلی و خارجی کشور تجمع کردند در بدترین شرایط، به ۶ ماه حبس در مرحله بدوی محکوم شده اند.

امروز کلمه خبر داده بود که علی شریعتی، زندانی سبز محبوس در بند ۸ زندان اوین، پس از ۹ روز، اعتصاب غذای تر خود را به اعتصاب غذای خشک تبدیل کرد.

علی شریعتی «در اعتراض به بازگشت به زندان برای گذراندن حکمی که مصداق قانونی ندارد دست به اعتصاب غذا زده و گفته است تا زمانیکه از این حکم غیرعادلانه و غیرقانونی تبرئه نشود دست از اعتصاب خود برنمی دارد.»

تجمع علیه «اسیدپاشی به زنان» که اکنون علی شریعتی به دلیل شرکت در آن به پنج سال زندان محکوم و زندانی شده، تجمعی بود در اعتراض به اسیدپاشی های سریالی علیه زنان در اصفهان که در فاصله شهریور تا ۲۴ مهرماه سال ۱۳۹۳ در اصفهان رخ داد.

پس از انتشار خبر این اسیدپاشی های سریالی بر زنان، چندین تجمع مردمی در اصفهان، مشهد و تهران در اعتراض به این اسیدپاشی های برگزار شد که تجمع ۳۰ مهر ماه سال ۱۳۹۳ مقابل مجلس شورای اسلامی از جمله این تجمعات بود. مقام های قضایی و فرماندهان نیروی انتظامی و وزارت کشور با گذشت دو سال از آن اسیدپاشی ها اعلام می‌کنند که هنوز قادر به شناسایی عوامل این اقدام نیستند اما معترضان به آن از جمله علی شریعتی بازداشت و زندانی شده اند.

متن این نامه را که برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

به نام خدا

اعضای محترم فراکسیون امید

اینجانب، علی شریعتی سال گذشته با وجود ادامه بازداشت غیرقانونی، با امید و اشتیاق، نه تنها در زندان اوین همراه با سایر زندانیان سیاسی اصلاح‌طلب، در انتخابات دهمین دوره مجلس شواری اسلامی شرکت نمودم، بلکه به اتفاق، به صورت رسمی از مردم شریف ایران اسلامی دعوت کردیم که با رای دادن به 《لیست امید》 مجلسی متفاوت از مجلس نهم تشکیل دهند که در جریان ترمیم کابینه دولت محترم، به درستی شاهد این تغییر بودیم.

نمایندگان محترم ملت!

همه می‌دانیم که نظارت بر حسن انجام امور و قانونگذاری از وظایف مجلسی است که به فرموده امام خمینی (ره) در راس امور است. اما در این میان به نظر می‌رسد که نظارت بر قوه قضاییه و کمک به این نهاد از طریق قانونگذاری مناسب تا حدی مغفول مانده به نحوی که شاهد رفتارهایی هستیم که می‌تواند به عنوان سوءاستفاده‌های فردی و جناحی در این قوه برداشت شود. به عنوان مثال اشارات مسئولان مختلف از جمله وزیر محترم اطلاعات که چندی پیش نگرانی از استفاده ابزاری از عناوین مجرمانه را ذکر کردند یا انتقاد برخی نمایندگان دلسوز و شجاع به برخی احکام از این جمله اند. متاسفانه یکی از راه‌های این گونه سوءاستفاده‌ها، وجود برخی قوانین مبهم و قابل تفسیر است که دست مغرضان را در اعمال سلیقه باز می گذارد.

نمونه ای از این قوانین مبهم و تفسیر پذیر ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی است که به دلیل غیرشفاف و کشدار بودن آن، ضابطین و مقامات قضایی با استفاده از آن می‌توانند حتی مراسم دعای کمیل و تجمعات کاملا قانونی مانند اعتراض به اسیدپاشی‌های اصفهان در مقابل مجلس شورای اسلامی را به عنوان مصداق اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور تفسیر نموده و هر کدام از محکومان آن را به مدت ۵ سال محبوس کنند.

اینجانب به عنوان یکی از اعضای ستاد انتخاباتی دکتر روحانی و از رای دهندگان و حامیان دولت و لیست امید، از شما تقاضا دارم برای کمک به قوه قضائیه در اعمال عدالت، تفسیری به حق و عادلانه، با نظر کارشناسان و حقوق دانان برجسته کشور از قوانین تفسیر پذیر موجود و موردا از ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی ارائه دهید تا یکی چون من تنها به دلیل حضور در مقابل مجلس و نه 《چادر زدن و اطراق نمودن》 و به هدف تاکید بر دستگیری جنایتکاران اسیدپاش اصفهان و نه بر علیه برجام مورد تایید رهبری، به ۵ سال حبس ناعادلانه محکوم نشوم در حالی که دلواپسانی که با حمله به سفارت عربستان عملا علیه امنیت داخلی و خارجی کشور تجمع کردند در بدترین شرایط، به ۶ ماه حبس در مرحله بدوی محکوم شده اند.

با تشکر

علی شریعتی

عضو ستاد دکتر روحانی در انتخابات ۹۲ و از رای دهندگان به لیست امید در انتخابات ۹۴


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.