سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آخرین وضعیت قرارداد خرید از ایرباس و بویینگ...

آخرین وضعیت قرارداد خرید از ایرباس و بویینگ

چکیده : شرکت‌های واجد شرایط ایرانی با تایید ایرباس می‌توانند قطعات و خدمات خود را در سطح جهانی تولید کنند. قرار گرفتن در زنجیره تدارک ایرباس کمک می‌کند تا تولیدات داخلی هدفمند و با کیفیت باشد. البته قرار است همین روند هم در مورد شرکت بویینگ اجرایی شود ...


قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: بعد از مدت‌ها مذاکره و بررسی‌های تخصصی، امضای قرارداد با ایرباس و بویینگ به مرحله آخر رسیده و به زودی متن توافق شده، امضا می‌شود. اصغر فخریه‌کاشان با اشاره به این نکته که شرکت‌های داخلی می‌توانند در لیست زنجیره تامین قطعات هواپیماهای ایرباس قرار بگیرند، گفت: بعد از مدت‌ها مذاکره و بررسی‌های تخصصی امضای قرارداد با ایرباس و بویینگ به مرحله آخر رسید و به زودی متن توافق شده امضا می‌شود.

به گزارش اعتماد، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل و تامین مالی گفت: بعد از مدت‌ها مذاکره و بررسی‌های تخصصی امضای قرارداد با ایرباس و بویینگ به مرحله آخر رسید و به زودی متن توافق شده امضا می‌شود. خرید ۱۱۱ فروند هواپیما از ایرباس با اعتبار کمتر از ۱۰ میلیارد دلار و خرید ۱۰۸هواپیما از بویینگ به مرحله پایانی خود نزدیک شده است. فخریه‌کاشان با بیان اینکه مثل هر کشور دیگری ایرباس و بویینگ باید رفتار مساوی و یکسانی با ما داشته باشند، به ایران گفت: طبیعی است که آنها هم نقطه نظرات و نگرانی‌های خودشان را دارند. ما هم چیزی را می‌خواهیم امضا کنیم که منافع مملکت را در پی داشته باشد، لذا این بخش عمده‌ای است که باقی مانده است. آخرین پیش‌بینی این است که تا پایان سال شمسی (مارس ۲۰۱۷)، ما قطعا تعدادی از این هواپیماها را خواهیم دید و هم ایرباس و هم بویینگ وارد ایران می‌شوند. وی در پاسخ به این سوال که واگذاری امتیاز ساخت قطعات هواپیما به ایران از سوی بویینگ و ایرباس داده شده است توضیح داد: چنین عبارتی درست نیست و واگذاری امتیاز صورت نگرفته است. وقتی پیش‌نویس همکاری در ماه ژانویه در پاریس امضا شد، تفاهم کردیم که شرکت‌های داخلی که معاونت فناوری و تحقیقات علمی رییس‌جمهوری مشخص می‌کند قطعات (سخت افزار- نرم افزار) برای هواپیماهای ایرباس بسازند. بر این اساس شرکت‌های داخلی می‌توانند در لیست زنجیره تامین قطعات هواپیماهای ایرباس قرار گیرند.

وی افزود: طبق پیش‌نویس، قرار شده نمایندگان ایرباس به ایران بیایند و بررسی‌های لازم را انجام دهند. تاکنون آمد و شدهای زیادی صورت گرفته است. لذا کمیته اجرایی شکل گرفته است تا بررسی‌های تخصصی صورت گیرد. شرکت‌های واجد شرایط ایرانی با تایید ایرباس می‌توانند قطعات و خدمات خود را در سطح جهانی تولید کنند. قرار گرفتن در زنجیره تدارک ایرباس کمک می‌کند تا تولیدات داخلی هدفمند و با کیفیت باشد. البته قرار است همین روند هم در مورد شرکت بویینگ اجرایی شود. پیش از این وزیر راه و شهرسازی خبر داده بود که امتیاز ساخت و نگهداری قطعات هواپیما از سوی دو شرکت ایرباس و بویینگ به ایران داده شده است. درهمین ارتباط، سخنگوی وزارت خزانه‌داری امریکا که امتیازهای جدید فروش هواپیما به ایران را بررسی می‌کند، به وبگاه فری بیکن گفت: شرایطی برای حصول اطمینان از اینکه این هواپیماها صرفا کاربرد تجاری دارند، وجود دارد و مانعی برای فروش هواپیما به ایران نمی‌بینیم. امتیاز اخیر به شرکت‌های بویینگ و ایرباس شامل شرایط سفت و سخت برای کسب اطمینان از این است که هواپیماهای یاد شده صرفا برای مسافربری تجاری استفاده می‌شوند و آنها باز فروش نمی‌شوند یا به نهاد مشخصی انتقال داده نخواهند شد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.