سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آغاز اعتصاب غذای مهدی و حسین رجبیان در زندان اوین در اعتراض به کوتاهی در رسیدگی پزش...

آغاز اعتصاب غذای مهدی و حسین رجبیان در زندان اوین در اعتراض به کوتاهی در رسیدگی پزشکی

چکیده :مهدی و حسین رجبیان، دو برادر هنرمندی که در زندان اوین بیمار هستند در اعتراض به کوتاهی در رسیدگی درمانی و نداشتن حق مرخصی از روز هفتم آبان ماه دست به اعتصاب غذا زده اند و همچنین در ادامه اعتراض با خانواده و وکیل خود نیز ملاقاتی نخواهند داشت. حسین رجبیان دچار عفونت ریه و مهدی رجبیان مشکوک به بیماری ام اس است....


مهدی و حسین رجبیان، دو برادر هنرمندی که در زندان اوین بیمار هستند در اعتراض به کوتاهی در رسیدگی درمانی و نداشتن حق مرخصی از روز هفتم آبان ماه دست به اعتصاب غذا زده اند و همچنین در ادامه اعتراض با خانواده و وکیل خود نیز ملاقاتی نخواهند داشت. حسین رجبیان دچار عفونت ریه و مهدی رجبیان مشکوک به بیماری ام اس است.

این دو برادر همچنین در نامه ای که نسخه ای از آن در اختیار کمپین قرار گرفته خطاب به مسوولان قضایی نوشته اند آنها بارها به صورت کتبی و شفاهی از مسوولان زندان اوین خواسته اند تا برای درمان بیماری شان در خارج از زندان و استفاده از حق مرخصیش برای این منظور همکاری کنند اما نه تنها اتفاقی نیفتاده بلکه پس از اعتراض مستقیم مهدی رجبیان به ماموران زندان، او از بند هفت به بند هشت زندان اوین برای تنبیه منتقل شده است.

این دو برادر در نامه خود با اشاره به اعتصاب قبلی خود نوشته اند «پس از دیدار رسمی فرستاده مخصوص دادستانی» با آنها و قول مساعدش برای بازگرداندن دو برادر در یک بند و رسیدگی پزشکی مناسب دست از اعتصاب برداشته اند اما پس از دو ماه هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است. آنها نوشته اند: «به نظر می رسد آن مقام ما را فریب داد تا به نوعی سرپوشی بر این اعتصاب غذا گذاشته شود.»

مهدی رجبیان پیش از رفتن به زندان مشکوک به ابتلا به بیماری ام اس بود. یک منبع نزدیک به این دو زندانی پیش از رفتن آنها به داخل زندان اوین، در گفتگویی با کمپین در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۵ درباره مشکوک بودن مهدی رجبیان به بیماری ام اس گفته بود: «این بیماری حاصل دوران بازجویی و بازداشت او است. او زیر فشارها و نگرانی های عصبی دچار بیماری شده که پزشک او می گوید مشکوک به بیماری ام اس است. او هر ماه باید ام. آر. آی شود و مرتب آمپول بزند. خانواده او از این بابت هم بسیار نگرانند که در زندان وضعیت سلامت و ادامه درمان او چگونه خواهد شد.»

مهدی و حسین رجبیان پیش از این در تاریخ ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۵ در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و همچنین در اعتراض به جدا شدنشان از یکدیگر و انتقال مهدی رجبیان به بند هشت دست به اعتصاب غذا زدند که پس از ۹ روز به عفونت ریه حسین رجبیان و انتقال او به بیمارستان امام خمینی ختم شد. حسین رجبیان یک هفته در بیمارستان برای بهبود وضعیتش بستری بود و مجددا به اوین منتقل شد.

این دو برادر هنرمند در بخش دیگری از نامه شان خواستار حمایت هنرمندان جهان شده اند و خواسته اند آنها را فراموش نکنند: «اکنون با وصف حال‌مان توسط این نامه، از همه‌ی هنرمندان سر تا سر جهان خواهشمندیم که نسبت به این نوع برخوردها واکنشی مسالت آمیز در شأن هنر نشان داده و آن را مورد نکوهش قرار دهند و ما را در این تنگنا تنها نگذاشته و هم‌چون همیشه یادآور احوال‌مان باشند و قرار را به فراموشی نگذارند که فراموش شدن بزرگترین درد برای انسانهاست»

مهدی رجبیان، آهنگساز و نوازنده سه تار و حسین رجبیان فیلم ساز به همراه یوسف عمادی، آهنگ ساز و نوازنده سه تار در تاریخ ۱۳ مهرماه ۱۳۹۲ در دفتر کارشان بازداشت شدند و بیش از دو ماه در سلول انفرادی بند دو– الف سپاه پاسداران تحت بازجویی بودند. در زمان بازداشت استودیوی شخصی آقای رجبیان به همراه تمام هاردهای محتوی صداهای ضبط شده و حاصل کارشان توقیف شد. هر کدام از آنها به قید وثیقه تا زمان صدور رای از زندان آزاد شدند.

هر سه هنرمند در اردبیهشت ماه ۱۳۹۴ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام به شش سال زندان و پرداخت جریمه نقدی ۲۰ میلیون تومانی محکوم شدند. این حکم در اسفند ماه ۱۳۹۴ در دادگاه تجدید نظر در شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی تغییر کرد و جریمه نقدی عینا تایید شد. آنها نزدیک به سه ماه پس از صدور حکم دادگاه تجدید نظر برای اجرای حکم به زندان فراخوانده شدند. مهدی و حسین رجبیان پس از دریافت احضاریه ای برای اجرای حکم، روز ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۵ خود را به زندان اوین معرفی کردند.

یک منبع مطلع به وضعیت این سه هنرمند پس از برگزاری دادگاه بدوی آنها به کمپین گفته بود که دادگاه آنها فقط ۴۵ دقیقه طول کشیده است و طی آن گفته شده که وب سایت برگ موزیک «منبع فساد بوده است» و با انتشار موسیقی جامعه را «فاسد» می کرده است.

همچنین این منبع پس از برگزاری دادگاه تجدید نظر نیز به کمپین گفته بود قاضی دادگاه تجدید نظر به مهدی رجبیان، موسس برگ موزیک گفته است که با آگاهی از مجوز نداشتن خواننده‌های موسیقی آن‌ها را منتشر کرده و همچنین صدا و کارهای خواننده‌های زن نیز در وب سایت موجود بوده است. قاضی همچنین ادعا کرده است که این وب سایت با آنچه «خواننده‌های سیاسی و ضد انقلاب» خوانده، رابطه داشته است.

یکی از افراد نزدیک به این سه هنرمند هم در آذرماه سال ۹۲ و پس از دستگیری مدیران برگ موزیک به کمپین گفته بود این وب سایت فقط در حوزه موسیقی زیرزمینی فعالیت می‌کرد و کاملا غیر سیاسی بوده است: «برگ موزیک به عنوان یک رسانه برای پخش موسیقی بار‌ها تقاضای مجوز از مسؤلین و حتی از پلیس فتا تقاضای رفع فیلتر شدن کرده بود.»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.