سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت‌الله موسوی تبریزی: آنها که رای مردم را زینتی می‌دانند و با عناوین مقدس بالا آم...

آیت‌الله موسوی تبریزی: آنها که رای مردم را زینتی می‌دانند و با عناوین مقدس بالا آمده‌اند، بعد از امام تازه صدایشان در آمد

چکیده :آیت‌الله موسوی تبریزی با بیان اینکه امام در بهشت زهرا گفت «من به نمایندگی از ملت دولت تشکیل میدهم و چون مردم من را انتخاب کرده اند و در تظاهرات نظرشان را گفتند، من حق تشکیل دولت دارم»، دولتی که او تشکیل داد موقت بود. او خواست هرچه سریع‌تر مجلس تشکیل شود و نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور تعیین شوند. آنهایی که می‌خواستند بدون رای مردم و با عناوین مقدس بالا بیایند از این نظرات امام خوششان نمی‌آمد. اینها بعد از رحلت امام تازه صدایشان در آمد. اینها کسانی بودند که رای مردم را زینتی می...


دادستان کل انقلاب در زمان امام (ره) می‌گوید: غنا وقتی حرام است که در آن حرف‌هایی گفته شود که مناسب مجالس لهو و لعب باشد، در غیر این صورت غنا بعضا خوب هم هست. می‌توانیم غنای حلال داشته باشیم و غنای حلال.

آیت‌الله سیدحسین موسوی تبریزی، دبیر مجمع محققین و مدرسین قم و دادستان کل انقلاب در زمان امام در گفت‌وگو با انتخاب، در خصوص اظهارات اخیر رئیس‌جمهور درباره ایده‌های جمهوری‌خواهانه امام راحل در برابر برخی متحجرین در زمان ایشان گفت: این چیزی نبود که در آن دوران به پایان برسد بلکه همین الان هم عده‌ای هستند که معتقدند رای مردم تزیینی است. حتی فرمایشات امام را تحریف کردند و گفتند اینکه امام در پاریس مصاحبه و به رای مردم تاکید می‌کرد، ظاهرسازی امام در برابر اروپایی ها بوده و رای مردم نقشی ندارد.

او تاکید کرد: امام با این ادبیات مخالف بود. او در رابطه با رهبری و مدیریت نظام مردم را محور امور می‌دانست. ایشان می‌گفت مجلس با عنوان نماینده مردم در راس امور است. در مورد خبرگان رهبری می‌گفت اگر مردم خبرگان را انتخاب کنند و خبرگان نماینده مردم پیرامون یک مجتهد به اتفاق نظر برسد، حکمش نافذ است و بدون رای مردم هیچ مجتهدی حکمش نافذ نیست.

موسوی تبریزی با بیان اینکه امام در بهشت زهرا گفت «من به نمایندگی از ملت دولت تشکیل میدهم و چون مردم من را انتخاب کرده اند و در تظاهرات نظرشان را گفتند، من حق تشکیل دولت دارم»، در عین حال دولتی که او تشکیل داد موقت بود. او خواست هرچه سریع تر مجلس تشکیل شود و نخست وزیر و رئیس جمهور تعیین شوند.

این استاد حوزه افزود: آنهایی که میخواستند بدون رای مردم و با عناوین مقدس بالا بیایند از این نظرات امام خوششان نمی آمد. اینها بعد از رحلت امام تازه صدایشان در آمد. اینها کسانی بودند که رای مردم را زینتی می دانستند.

موسوی تبریزی در رابطه با نقش زنان در انقلاب اسلامی و آرای امام نیز گفت: امروز هم برخی معتقدند زن در خانه بماند نه دانشگاه برود و نه در جامعه باشد. برخی هم برای خوشایند این افراد هم این مسائل را تکرار می‌کنند.

او به بخشی از سخنرانی روحانی در خمین اشاره کرد که گفته بود «زمان امام مساله هنر و موسیقی نیز مورد انتقادات تیز متحجرین قرار می‌گرفت»، به بیان خاطره‌ای از دوران دادستانی انقلاب اسلامی‌اش اشاره کرد و افزود: یادم است سال ۶۲-۳ سریال ژاپنی‌ای در تلویزیون پخش میشد. یکی از امام جمعه‌ها تماس گرفته بود و فریادش بلند بود که این دیگر خلاف شرع است و زن بی‌حجاب در تلویزیون است و انقلاب ما از بین رفت. من که آن زمان دادستان کل انقلاب بودم به خدمت امام رسیدم و از ایشان در این رابطه پرس و جو کردم. امام گفت هیچ اشکالی ندارد من خودم هم این سریال را دیده ام.

او ادامه داد: درباره مساله موسیقی آن زمان حضرت امام فرموده بودند آهنگی که برای شهید مطهری سروده شده بود را شنیده‌اند. بعدها در رابطه با بعضی موسیقی‌های دیگر نیز نظرشان این بود که اگر محتوای غیرشرعی نداشته باشد ایرادی ندارد.

وی افزود: غنا وقتی حرام است که در آن حرف هایی گفته شود که مناسب مجالس لهو و لعب باشد، در غیر این صورت غنا بعضا خوب هم هست. میتوانیم غنای حلال داشته باشیم و غنای حلال. موسیقی هم نه کاملا حلال است نه کاملا حرام. یک عده از سر دلسوزی برای اسلام با موسیقی مخالف بودند ولی یک عده مقدس نماهایی بودند که به این واسطه میخواستند به انقلاب و امام ضربه بزنند. همان موقع هم همین طور بود.

موسوی تبریزی با تاکید بر اینکه عده ای به دنبال فاصله گرفتن از بیانات امام هستند خاطر نشان کرد: اوایل انقلاب انجمن حجتیه بودند، اما بعدا با این عنوان نتوانستند به کارشان ادامه دهند و عناوین مختلف دیگری را برگزیدند. اینها می گفتند انقلاب و دین دارد از بین میرود و فریاد وا دینا و وا مصیبتا سر می دادند.

دبیر مجمع محققین در تحلیل جریانی که به دنبال ضربه زدن به انقلاب هستند گفت بعضی قوانین در مجلس در رابطه با مصلحت جامعه است. اوایل انقلاب یک عده اعتراض داشتند. مثلا در رابطه با مالیات، مجلس طرح مالیات را مطرح کرده بود و پیش از تصویب و یکی از اعضا شورای نگهبان در سخنرانی ای گفت مالیات گرفتن حرام است چون باید در جامعه اسلامی خمس و زکات گرفته شود. امام آن زمان فرمود مگر میشود با خمس و زکات مملکت را گرداند؟ مالیات بر اساس عدالت باید در مجلس تصویب شود و این بر اساس احکام ثانویه اسلام است.

او افزود: این احکام مصلحتی آن زمان شکل گرفت و مقدمه تشکیل مجمع تشخیص مصلحت شد. این مسائلی بود که بعضی افراد در آن سوراخ دعا را پیدا میکردند و به آن واسطه هجمه هایشان را وارد میکردند. البته برخی بدون سو نیست و تنها به دلیل عدم توانایی در حکومت داری چنین میکردند ولی برخی عناد داشتند. این جریانات امروز هم ادامه دارد.

نماینده ادوار مجلس در ادامه در رابطه با اظهارات اخیر دبیر شورای نگهبان مبنی بر ادامه روند تایید صلاحیت نمایندگان در طول دوران نمایندگی نیز خاطر نشان کرد: این بخش از قانون اساسی سال‌هاست که تفسیر ویژه ای در شورای نگهبان دارد که خلاف است.

او با بیان اینکه در قانون اساس نظارت در انتخابات بر عهده شورای نگهبان است گفت: این در حالی است که شورای نگهبان خودش تفسیر کرده که این به معنای نظارت بر کاندیداها هم در حال انتخابات در احراز صلاحیت و هم بعد از انتخابات در دوره نمایندگی است.

موسوی تبریزی با اشاره به این که این تفسیرها بعد از امام پیدا شد گفت: آنها بعد از امام تفسیر کردند که هم صلاحیت‌ها باید احراز شود و هم اینکه در دوره نمایندگی نظارت بر منتخبین نیز از همین جنس و بر عهده شورای نگهبان است. یعنی هر وقت صلاحیت نماینده در خلال نمایندگی‌اش از بین برود، می‌توان صلاحیتش را رد کنند.

او تاکید کرد: نه ظاهر قانون اساسی این را میگوید نه قانون گذاران قانون اساسی به چنین تفسیری قائل بودند.

موسوی تبریزی با بیان اینکه «تفسیر جدید از نظارت استصوابی می‌تواند دست یک جریان را در دستیابی به منافع جناحی باز کند»، گفت: نهادی که از این سواستفاده‌ها آسیب می‌بیند شورای نگهبان است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.