سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بیگدلی: عدم نظارت بر اجرای قوانین، زمینه‌ساز تداوم کود‌ک‌آزاری در کشور است...

بیگدلی: عدم نظارت بر اجرای قوانین، زمینه‌ساز تداوم کود‌ک‌آزاری در کشور است

چکیده :عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: یکی از دلایلی که باعث شده قوانین به خوبی اجرا نشده و مشکلاتی همچون کودک‌آزاری در جامعه پیش‌ آید؛ عدم نظارت بر اجرای قانون است....


عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: یکی از دلایلی که باعث شده قوانین به خوبی اجرا نشده و مشکلاتی همچون کودک‌آزاری در جامعه پیش‌ آید؛ عدم نظارت بر اجرای قانون است.

احمد بیگدلی در گفت‌وگو با ایلنا درباره اقدامات مجلس شورای اسلامی در مواجهه با پدیده کودک‌آزاری در جامعه با بیان اینکه این پدیده به لحاظ شرعی، قانونی، اخلاقی و انسانی پدیده غیرقابل قبولی بوده و در تمامی جوامع این موضوع نکوهیده شده است، گفت‌‌‌: افرادی که به صورت سهوی یا عمدی باعث آزار کودکشان می‌شوند، غالبا خود نیز در کودکی با مشکلات و مسائل خانوادگی روبه رو بوده و به وسیله والدینشان مورد ضرب و شتم و تنبیه‌های نا به جا  قرار گرفته‌اند و در بزرگسالی نیز همین روش تربیتی را برای فرزندان خود به کار می‌گیرند.

وی با تاکید براینکه کودکان آینده‌سازان کشورند، ادامه داد: اگر می‌خواهیم در آینده زنان و مردانی قوی داشته باشیم که بتوانند با مشکلات زندگی به راحتی کنار آمده و برای آینده کشور مثمر ثمر باشند، باید به این نکته توجه کنیم که تربیت آنان از دوران کودکی و نوجوانی آغاز می‌شود و ضروری است؛ به ‌گونه‌ای با آنها برخورد شود که در روند زندگی و آینده آنان تاثیر منفی نگذارد.

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان همچنان در مجلس

بیگدلی با بیان اینکه در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب ۱۳۸۱ کودک‌آزاری و آسیب به سلامت روح و جسم و آینده کودکان ممنوع شده است، افزود: در سال ۱۳۸۹ نیز لایحه‌ای تحت عنوان لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان براساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی توسط قوه قضائیه به دولت ارائه شده است که از سال ۹۲  تاکنون در حال بررسی در مجلس است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطر نشان کرد: کودک‌آزاری جسمی، روحی و جنسی کودکان مورد پذیرش نیست و نمایندگان مجلس به گونه‌ای لایحه مذکور را  را بررسی می‌کنند که پدیده کودک‌آزاری در جامعه ما کمتر شود.

وی درباره علت اینکه قوانین موجود نتوانسته‌اند از کودکان حمایت لازم را به عمل آورده‌اند، اظهار کرد: وقتی قانون به صورت کامل در جامعه عملی نمی‌شود، حتما دلیل آن نقص در قانون است یا مجریان آن را خوب اجرا نمی‌کنند یا اینکه مشکل از نحوه نظارت بر اجرای قوانین است.

نماینده مردم خدابنده در مجلس با اشاره به اینکه  طی ادوار گذشته نظارت براجرای قانون که وظیفه اصلی نمایندگان مجلس است؛ کمی تضعیف و به آن کمتر پرداخته شده است، عنوان کرد: یکی از دلایلی که باعث شده قوانین به خوبی اجرا نشده و مسائل و مشکلاتی همچون کودک‌آزاری در جامعه پیش‌آید، عدم نظارت براجرای قانون است.

وی با تاکید بر اینکه ضروری است؛ ۵۰ درصد انرژی و وقت و توجه مجلس به نظارت بر اجرای قوانین بگذرد، بیان کرد: ما گمان می‌کنیم؛ اگر برای هر مشکل طرح یا لایحه‌ای ارائه دهیم، مشکل حل می شود در حالی که ما باید ضعف خود را در حوزه نظارت از بین ببریم و مجلس وقت بیشتری برای نظارت بر اجرای قوانین بگذارد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: براساس سخنان ضمنی مطروحه در مجلس قرار شده، نمایندگان مجلس دهم بیشتر وقت خود را برای نظارت براجرای قوانین صرف کنندو نه تصویب قوانین، زیرا در سال‌های گذشته به اندازه کافی قانون مصوب شده است و آنچه مهم است؛ اجرای این قوانین است.

گفتنی است؛ چندی پیش حبیب‌الله مسعودی فرید؛ معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با ایلنا گفته بود؛ ۵. ۸ درصد از ۱۵۰ هزار تماس گرفته شده با اوژانس فعالیت اجتماعی در سال ۹۴، مربوط به مشکل کودک آزاری بوده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.