سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اخراج بیش از ۱۰ هزار کارمند دولت در ترکیه/ اردوغان باز هم خواستار احیای مجازات اعدا...

اخراج بیش از ۱۰ هزار کارمند دولت در ترکیه/ اردوغان باز هم خواستار احیای مجازات اعدام

چکیده :مقامات ترکیه بیش از ۱۰ هزار کارمند دولت را به ظن ارتباط با مبلغ اسلامی مستقر در آمریکا که از سوی آنکارا به رهبری کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه متهم شده، اخراج کرده‌اند....


مقامات ترکیه بیش از ۱۰ هزار کارمند دولت را به ظن ارتباط با مبلغ اسلامی مستقر در آمریکا که از سوی آنکارا به رهبری کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه متهم شده، اخراج کرده‌اند.

به گزارش رویترز، هزاران استاد دانشگاه، معلم وکارمند بخش بهداشت در بین افرادی بودند که از طریق حکم جدید حالت فوق‌العاده که اواخر روز شنبه در روزنامه رسمی ترکیه منتشر شد، اخراج شدند.

ترکیه دریک سرکوب بی‌سابقه بیش از ۳۷ هزار تن را به طور رسمی بازداشت کرده و تاکنون ۱۰۰ هزار کارمند دولت، قاضی، دادستان، افسر پلیس و کارمندان دیگر را اخراج یا تعلیق کرده است؛ سرکوبی که به گفته دولت آنکارا برای پاکسازی تمامی طرفداران فتح‌الله گولن، مبلغ اسلامی مستقر در آمریکا از نهادهای دولتی و جایگاه‌های حساس و کلیدی لازم و ضروری است.

این در حالی است که ایسنا گزارش داده که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مراسمی در آنکارا گفت: دولتش از پارلمان می‌خواهد تا احیای مجازات اعدام را به عنوان تنبیهی برای کودتاچیان ماه ژوئیه در نظر بگیرد. او گفت: دولت ما این پیشنهاد را به پارلمان می‌برد و اطمینان دارم که پارلمان آن را تایید می‌کند و وقتی آن را برای من بفرستند من نیز مهر تایید بر آن می‌گذارم. این اتفاق به زودی رخ خواهد داد و جای نگرانی نیست.

اجرای مجازات اعدام از سال ۲۰۰۴ در ترکیه ملغی شد؛ این زمانی بود که ترکیه خواستار عضویت در اتحادیه اروپا شده بود، با این حال پس از کودتای ۱۵ ژوئیه رهبران ترکیه به احیای مجازات اعدام به عنوان تنبیهی برای کودتاچیان تهدید کردند اما این امر موردسرزنش رهبران اروپا قرار گرفت.

روابط میان بروکسل و آنکارا همزمان با سرکوب گسترده متهمان به همدستی در کودتای ترکیه تیره و تار شده است واتحادیه اروپا تاکید دارد که آنکارا باید طبق قوانین عمل کند.

رجب طیب اردوغان با انتقاد از هشدارهای غرب نسبت به احیای مجازات اعدام گفت: غرب این را می‌گوید غرب آن را می‌گوید. مرا ببخشید اما آنچه مهم است حرف غرب نیست آنچه مهم است حرف مردم ماست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.