سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مردم باید بدانند در شهرداری چه اتفاقی افتاده است؛۲۰هزار میلیارد تومان رقم بدهی‌ه...

مردم باید بدانند در شهرداری چه اتفاقی افتاده است؛۲۰هزار میلیارد تومان رقم بدهی‌های شهرداری تهران

چکیده : رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران جمع بدهی شهرداری تهران را برابر ٢٠‌هزار و ۴٩۵‌میلیارد تومان اعلام کرد. مجموع بدهی شهرداری تهران به پیمانکاران، بیمه، مالیات، سپرده انجام کار و ... در مناطق ٢٢گانه معادل ٨‌هزار و ۵١۴‌میلیارد تومان و مجموع بدهی به بانک‌ها شامل اصل و سود جرایم معادل ١١‌هزار و ٩٨١‌میلیارد تومان است. ...


جلسه دیروز شورای شهر تهران خبر، کم نداشت. از بدهی‌های میلیاردی شهرداری تهران تا ماجرای جدید خیریه امام رضا (ع)، از موضوعاتی بودند که اعضای شورای شهر دیروز درباره‌اش صحبت کردند، حتی در بعضی از این صحبت‌ها، کارشان به انتقادهای تند از هم رسید.

کمک به خیریه امام رضا(ع) درهفته‌های قبل ازسوی رئیس کمیسیون سلامت شورا مطرح شد، اما حالا بهانه‌ای برای تسویه‌حساب چندماهه سایر اعضای شورا با انتشاردهندگان تخلفات شهرداری شده است. رئیس شورای شهر، عضو هیأت‌رئیسه شورا و رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر کسانی بودند که روزگذشته با لحنی تند، اتهامات مطرح‌شده درماه‌های گذشته نسبت به شهرداری را مورد نقد قرار دادند. البته طرف صحبت و کنایه آنها رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شوراست و معتقدند که شورای شهر و شهرداری درباره کمک به این خیریه تخلفی نداشته‌اند.

محسن پیرهادی، عضو هیأت‌رئیسه شورا نخستین کسی بود که درجلسه دیروز شورای شهرتهران در این‌باره حرف زد: «ما معتقدیم نباید با سلامت مردم برخورد سیاسی شود؛ چنانکه وقتی دختر آقای ‌هاشمی‌رفسنجانی برای ساخت بیمارستان بیماری‌های خاص ازشورای شهر درخواست کمک کرد، من به‌رغم تفاوت دیدگاه‌ها با این خانواده بدون هیچ‌گونه نگاه سیاسی‌ با درخواست کمک وی، موافقت کردم و این موضوع درشورای شهر به تصویب رسید.»

او به ماجرای حضور حافظی درسازمان تامین ‌اجتماعی اشاره کرد: «آیا خوب است که ما هم به موضوع تحقیق و تفحص مجلس از تأمین‌ اجتماعی در زمان مدیریت شما اشاره کنیم که در آن زمان چندبار هیأت‌مدیره کارخانه سیمان جابه‌جا شد و تخلفات چند میلیاردی صورت گرفت. گفته‌ام؛ شما برای تخریب ائتلاف می‌کنید و درست هم گفته‌ام، آقای حافظی شما سه‌سال‌ونیم است که شهرداری را که خوب کار کرده، تخریب می‌کنید و از پروژه‌های شهری همراه با فساد یاد می‌کنید.»

به دنبال این سخنان، حافظی، قصد دفاع از خود را داشت اما با واکنش‌های تند احمد دنیامالی، دیگر عضو شورا مواجه شد: «شما به اندازه کافی از همه نام برده‌اید و همه را خائن خطاب کرده‌اید.» در این لحظه چمران رئیس شورای شهر هم به میان آمد: «شما به اندازه کافی در رسانه‌ها از همه نام برده‌اید.» و اجازه صحبت به حافظی داده نشد.

سپس تریبون دراختیار معصومه آباد، رئیس کمیته ایمنی شورا که همراه با زهرا مشیر، همسر شهردار تهران در هیأت امنای خیریه امام رضا(ع) عضویت دارد، قرار گرفت: «من در این‌که آقای حافظی رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر دغدغه سلامت داشته و به خلوص دراین‌باره اظهارنظر می‌کنند، هیچ شکی ندارم.» و در این لحظه دنیامالی با فریادهایش سخنان او را قطع کرد: «چرا تعارف می‌کنید و این سخنان را می‌گویید؟»

معصومه آباد در ادامه توضیحات خود گفت: «خیریه امام رضا(ع) عام‌المنفعه است و مالکیت آن برعهده هیچ‌کسی نیست و این‌که مطرح می‌شود زمینی را زمانی واگذار کردند که اساسنامه ندارد، غلط است و اساسنامه آن را بنده به اعضای شورای شهر نمایش دادم. حضور خانم مشیر و بنده درخیریه امام رضا(ع) به‌عنوان یک عضو خیریه است و تاکنون یک ریال نیز به این افراد پرداخت نشده است. به‌ هرحال بنده با شفاف‌سازی کاملا موافق هستم و نباید اجازه انحراف داده شود. بیمارستان خیریه امام رضا(ع) کاربرد درمانی و تحقیقاتی دارد و واگذاری زمین آن نیز با قیمت کارشناسی بوده است.

معصومه آباد درباره رقم بودجه تخصیص‌یافته به این بیمارستان نیز توضیحاتی ارایه داد: «تاکنون بیش از ٢٧٠‌میلیارد تومان با احتساب قراردادها در بیمارستان خیریه هزینه شده و شورای شهر نیز مصوبه پرداخت ٣٠‌میلیارد تومان غیرنقدی و ٢۵‌میلیارد تومان درقالب تراکم داشته است.»

عضو شورای شهر تهران، با تأکید براینکه نگوییم قالیباف این مقدار زمین را به خیریه‌ای واگذار کرده که همسرش عضو آن است، گفت: «درتمام تصمیم‌گیری‌های این موسسه معاون رئیس‌جمهوری و در آخرین جلسه نیز وزیر بهداشت و نوبخت حضور داشتند. هیچ ‌یک از اعضای موسسه از کمک‌های پرداخت‌شده حتی یک ریال هم دریافت نکرده‌اند و ما حاضریم؛ نماینده‌ای از شورای شهر به خیریه آمده و بررسی کند که آیا کمک‌های شورا به این موسسه درجای خود هزینه شده است یا خیر؟»

اما حافظی درپاسخ به این سخنان گفت: «مشکل ما بیمارستان نیست، بلکه مشکل ما با شهرداری است که این مسائل را در دفاتر ثبت نکرده است.» در این میان، رئیس شورای شهر مباحث مطرح‌شده ازسوی حافظی را از سرلجبازی توصیف کرد و گفت: «امسال یک ریال هم به این خیریه پرداخت نشده است، درحالی که دولت با ساخت بیمارستان موافق بوده و دو معاون وزیر در هیأت امنای آن حضور دارند، درد می‌کشند و عده‌ای برای لج و لجبازی مطلب طرح می‌کنند و مردم از این موضوع متعجب هستند.»

اما تمام حاشیه‌ها از زبان رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر یک پاسخ کلیدی داشت: «ما می‌خواهیم مشخص شود که مردم چه سهمی از این واگذاری‌ها دارند.» حافظی در این‌باره و در گفت‌وگو با «شهروند»، گفت: «اینها بحث‌های درون‌سازمانی است، اما آقایان آدرس غلط می‌دهند و می‌گویند بیمارستان خوب است. من نمی‌گویم بیمارستان بد است و تمام حرف من این است که این سیستم دارای هیچ ساختار و استانداردی نیست. این نظام از هم گسیخته است، با این اوصاف مدعی شفاف‌سازی هم هستیم.»

حافظی در واکنش به سخنانی که درباره افشاگری‌ها مطرح می‌شود نیز، توضیح داد: «دوستان معتقدند مسائل را درون‌سازمانی حل کنیم اما بعد از مدتی در شورا متوجه شدم که مسائل از این طریق حل نمی‌شود، بنابراین رفتار خود را تغییر دادم. مسئولان باید گردش آزاد اطلاعات را بپذیرند و مردم باید بدانند چه اتفاقی افتاده است. حالا در این راه، اگر کسی مطالب خلاف واقع مطرح کرد، او را متناسب با آن جریمه کنند نه اینکه به زندان برود.»

رئیس کمیسیون سلامت در ادامه سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با پیگیری‌های انجام‌شده یاشار سلطانی درهفته آینده از زندان آزاد شود: «درباره ماجرای واگذاری‌ها معتقدم که یک ماجرای انحرافی در برابر گزارش حسابرسی ‌سال ٩٠ بود و چه بسا کار شهرداری بود، چون انحرافات و تخلفات در املاک درمقابل صورت‌های تلفیق‌ سال ٩٠ ذره‌ای است، درمقابل اقیانوس. آقای سلطانی هم دومین اقدام‌کننده دراین‌باره بود. اقدام اول از طرف شهرداری بود، به این صورت که گزارش درمجموعه آنها لو می‌رود و بعد دراختیار آقای سلطانی قرار می‌گیرد و بعد منتشر می‌شود.»

حافظی همچنین در نطق پیش از دستور خود گفته بود:«سنگر گرفتن پشت اسامی و شخصیت‌ها و مفاخری همچون پروفسور سمیعی و سایر بزرگان، همچنین لفاظی های بی مورد و هزینه کردن از اعتبار خانواده های شهدا و جانبازان به جای شفاف سازی واقعی، زیبنده مدعیان مدیریت جهادی نیست. برای بنده علاوه بر سلامت جسم و روح مردم، سلامت مالی و انضباط اقتصادی مدیرانی که اموال مردم را به امانت، مدیریت می کنند، حائز اهمیت بوده و خود را موظف به مقابله با انحرافات و خطاهای آنان می دانم و توصیه می‌نمایم دوستان حامی شهردار، گردش آزاد اطلاعات را بپذیرند و در برابر دانستن حق مردم است، سر تعظیم فرود آورند.در نهایت، قضاوت را به مردم و افکار عمومی واگذار می نمایم.»

«شرکت جهان از شهرداری می‌خرد و ٢ ماه بعد با قیمت بالاتر به بانک شهر می‌فروشد»
پروژه مگامال شهرک اکباتان که قرارداد آن در زمان شهردار قبلی تهران (‌سال ٨٢) نوشته شده است، موضوع دیگری بود که دیروز محسن سرخو، رئیس کمیته حمل‌ونقل شورا درباره آن تذکراتی را مطرح کرد: «براساس این قرارداد ۵١,۶‌درصد سهام این پروژه متعلق به شهرداری و ۴٨‌درصد نیز متعلق به شرکت مالزیایی است. بر این اساس سهم شهرداری، زمین و ارایه پروانه ساخت بود و شرکت مالزیایی نیز باید نسبت به ساخت پروژه و تکمیل پارک و فضای سبز آن اقدام می‌کرد. البته در ‌سال ٨٩ پیمانکار مالزیایی یک پیمانکار جدید به نام آرچین را برای شروع کار انتخاب کرد، درحالی‌که شرکت پیمانکار مالزیایی حتی یک ریال نیز به‌عنوان پیش‌پرداخت نداده و هیچ ضمانتی نیز به طرف ایرانی نداده و حتی یک دلار هم برای کشور آورده نداشته است. جالب است بدانید که ر.الف که یکی از طرفین شرکت مالزیایی است، قبلا در کار سی‌دی‌فروشی و فروش فیلم‌های مجاز و غیرمجاز بوده و حتی در یک برهه‌ای ر.الف زندگی‌اش معطل ۵٠٠‌هزار تومان بوده و پدرش هنگامی که شرکت آرچین روی پروژه کار می‌کرده، نگهبان کارگاه بوده است.» طبق گفته‌های او «سال ٨٨ شرکت مهرگان که متعلق به تعاونی نیروی انتظامی است، ۴٩‌درصد از شرکت خارجی به مبلغ ۵٠‌میلیارد تومان را خریداری می‌کند. شهرداری نیز از سهام خود ساختمان مگامال و پارکینگ را به مبلغ ٢٩٠‌میلیارد تومان به شرکت جهان می‌فروشد و شرکت جهان نیز دو ماه قبل ٧٠‌میلیارد تومان بالاتر یعنی ٣۶٠‌میلیارد تومان ساختمان مگامال و پارکینگ آن را به بانک شهر می‌فروشد که جای سوال است که چرا باید در عرض ٢ ماه شرکت جهان، ملک خریداری‌شده از شهرداری را به مبلغ بالاتر بفروشد؟»

بدهی ۲۰/۵هزار‌میلیارد تومانی شهرداری تهران
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران هم گزارشی را درباره بدهی شهرداری تهران ارایه داد. علیرضا دبیر جمع بدهی شهرداری تهران را برابر ٢٠‌هزار و ۴٩۵‌میلیارد تومان اعلام کرد: «مجموع بدهی شهرداری تهران به پیمانکاران، بیمه، مالیات، سپرده انجام کار و … در مناطق ٢٢گانه معادل ٨‌هزار و ۵١۴‌میلیارد تومان و مجموع بدهی به بانک‌ها شامل اصل و سود جرایم معادل ١١‌هزار و ٩٨١‌میلیارد تومان است. البته در موضوع سود بانک‌ها با شهردار تهران اختلاف داشتیم. گزارشی که شهردار تهران ارایه داد بدون محاسبه سود تا‌ سال ٩٧ است. این اختلاف ما با شهرداری در محاسبه بدهکاری شهرداری به بانک‌ها است.» رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به دیون مناطق به پیمانکاران و بیمه و مالیات گفت: «بدهی مناطق شهرداری تهران در مجموع ٣٠‌هزار و ١٣٠ نفر و بیش از ۶۴٧۶‌میلیارد تومان است. بیشترین بدهی با ٧٢۶‌میلیارد تومان متعلق به منطقه ٢ شهرداری تهران است. معاونت‌های شهرداری تهران به ٩‌هزار و ٣٨٩ نفر بیش از ٢٠۴٠‌میلیارد تومان بدهکارند و بیشترین بدهی متعلق به معاونت فنی و عمرانی و بیش از ٨٨٢‌میلیارد تومان است. اصل وام گرفته شده از شهرداری‌ها ٩‌هزار و ١۵٠‌میلیارد تومان است و سود این وام‌ها معادل ٢‌هزار و ٩٢٨‌میلیارد تومان است. همچنین بدهی شهرداری تهران به بانک شهر معادل ۵٢٠٠‌میلیارد تومان است.»

طرح حفاظت از درختان خیابان ولیعصر و نصب درهای جداکننده در ایستگاه‌های مترو از طرح‌ها و لوایحی بود که در جلسه روز گذشته شورا به تصویب رسید.

منبع: شهروند


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.