سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خاتمی: کسانی که به نام ارز‌ش‌ها، نفرت‌پراکنی می‌کنند منزوی شوند/ ایران متعلق به ...
» نباید بگذاریم بداخلاقی‌ها به نام انقلاب و ارزش‌ها نوشته شود

خاتمی: کسانی که به نام ارز‌ش‌ها، نفرت‌پراکنی می‌کنند منزوی شوند/ ایران متعلق به همه است

چکیده :خاتمی گفت: نگذاریم در نظام اسلامی و نظام ارزش ها، شیوه ها و روش هایی اعمال شود که با اسلام مدنظر انقلاب و امام (ره) و ارزش های مورد احترام جامعه هیچ سازگاری ندارد و باید از سوءاستفاده از آن ارزش ها جلوگیری شود تا خدایی نکرده بداخلاقی ها به نام ارزش ها و به نام انقلاب نوشته نشود. تلاشم این است که در باقیمانده کوتاه عمر بتوانم از انقلاب و از اسلامی که در دل انقلاب بود، دفاع کنم؛ البته این دفاع و این گفتن برای آنهایی که به انقلاب و اسلام کینه‌توزانه می نگرند، تاثیر ندارد. ...


سیدمحمد خاتمی در دیدار ایثارگران، جانبازان و آزادگان با گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس، از اینکه در جمع شهیدان زنده است که بهترین لحظات عمرشان را در جبهه های دفاع مقدس گذرانده اند و نماینده آرمان و ایمان و استقامت ملت هستند ابراز خوشحالی کرد و گفت: شما نماینده کل ایثارگرانی هستید که در جبهه ها بودند، شهید و جانباز شدند، آزاده شدند و هم اکنون در عرصه اجتماع فعالیت می کنید.

به گزارش مدیا خاتمی، وی پس از شنیدن نظرات و دغدغه‌های ایثارگران که با درخواست حضور پررنگ‌تر وی در عرصه اجتماعی و سیاسی کشور همراه بود گفت: من از صحنه مسؤولیت کنار هستم و علاقه ای هم به حضور در عرصه مسؤولیت رسمی ندارم. ولی وظیفه ای را در خودم احساس می کنم و به عنوان یک سرباز انقلاب و یک فرزند کوچک ایران و جمهوری اسلامی بر خود فرض می دانم که از انقلاب و ارزش‌هایی که معتقدم ایثارگران، رزمندگان، شهیدان و آزادگان ما برای آنها به جبهه رفتند و جنگیدند دفاع کنم.

خاتمی با اشاره به ضرورت نشان دادن جبهه درست انقلاب اظهار کرد: جمهوری اسلامی حاصل انقلاب است و باید ببینیم این جمهوری اسلامی بر اساس چه معیارهایی شکل گرفت و اسلام مد نظر جمهوری اسلامی و امام چیست؟ تلاشم این است که در باقیمانده کوتاه عمر بتوانم از انقلاب و از اسلامی که در دل انقلاب بود، دفاع کنم؛ البته این دفاع و این گفتن برای آنهایی که به انقلاب و اسلام کینه‌توزانه می نگرند، تاثیر ندارد. ولی اولاً با نشان دادن چهره واقعی اسلام و جمهوری اسلامی نقشه آنان که اصل را می خواهند بزنند خنثی می کند و ثانیا اگر کسانی عیب و اشکالی در کارها می بینند به حساب اصل انقلاب و جمهوری اسلامی نگذارند.

وی با بیان اینکه اسلام هراسان سعی می کنند چهره ای نامناسب از اسلام و انقلاب ارائه دهند گفت: بعضی از جریانات اسلامی در منطقه ما جنایت می کنند و واقعاً چهره ای زشت را نشان می دهند و با این کار به اسلام هراسان و ایران هراسان کمک می کنند.

خاتمی با انتقاد از برخی شیوه‌ها و روش‌هایی که به جای تقویت اسلام و انقلاب زمینه براندازی را فراهم می‌کند افزود: منظورم این نیست که حتما همه‌جا سوءنیت هست اما حداقل سوءبرداشت وجود دارد. جوانان ما ممکن است دلخوری هایی داشته باشند و اگر ما بتوانیم انقلابمان را درست توضیح بدهیم، اسلامی را که در انقلاب ما بود، توضیح بدهیم، شاید تبلیغات دشمنان و تبلیغات کسانی که می خواهند ما را از انقلاب جدا کنند، کم اثر شود.

وی توصیه کرد: نگذاریم در نظام اسلامی و نظام ارزش ها، شیوه ها و روش هایی اعمال شود که با اسلام مدنظر انقلاب و امام (ره) و ارزش های مورد احترام جامعه هیچ سازگاری ندارد و باید از سوءاستفاده از آن ارزش ها جلوگیری شود تا خدایی نکرده بداخلاقی ها به نام ارزش ها و به نام انقلاب نوشته نشود.

خاتمی با اشاره به سیاست و استراتژی تبدیل معارض به مخالف و مخالف به منتقد یا موافق بیان کرد: باید همه انتقاد را بپذیرند. اگر انتقاد نباشد فساد در جامعه گسترده می شود. این شعار اسلامی ماست؛ حتی خداوند در مورد فرعون هم به حضرت موسی (ع) و هارون (ع) می گوید «اذْهَبَا إِلَى فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغَى فَقُولَا لَهُ قَوْلاً لَیِّناً لَعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَوْ یَخْشَى» به سوی فرعون بروید و با او با قول لین سخن بگویید و نمی گوید برو او را نابود کن بلکه می گوید ابتدا با قول لین صحبت کن شاید تذکر پیدا کند و بترسد و به راه بیاید.

وی حسن برخورد را مبنای اخلاق و رفتار اسلامی دانست و گفت: خداوند به پیامبرش می گوید که «فبما رحمت من الله لنت لهم» اینکه نرم و ملایم و خوش اخلاق و دارای برخورد مهربانانه و انسانی با دیگران هستید، این رحمت خداست «ولَو کُنتَ فَظًّا غَلیظَ القَلبِ لَانفَضّوا مِن حَولِکَ» اگر سنگ دل و سخت سر بودی از دورت پراکنده می شدند و بعد هم «فاعف عنهم و استغفرلهم و شاورهم» از کژی های آنها درگذر و عفو کن و همان ها را در کارها دخالت و مورد مشورت قرار بده.

خاتمی با اشاره به برداشت غلط داعشی ها از اسلام و نشان دادن چهره خشن و نامردمی از اسلام، این نوع برداشت را بهترین خدمت به دشمنان اصلی اسلام و انقلاب دانست و افزود: در چنین شرایطی است که ما باید از جمهوری اسلامی و ارزش های انقلاب دفاع کنیم و اگر نقدی هم مطرح می شود برای این است که اولین زیان برخی روش های غلط، به اسلام و نظام وارد می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه جنگ بد، نادرست و زشت است، افزود: صلح زیباست و جنگ زشت است. انقلاب ما و اسلامی که در انقلاب بود چه نسبتی با جنگ و صلح دارد؟ ببینید اسلام به ما دستور داده است که وقتی بهم می رسید سلام بگویید و حتی نسبت به دشمنان و کینه توزان و مخالفان می گوید اگر آنها شما را از دیارتان بیرون نکردند، آواره و بد نکردند، خداوند می خواهد رفتار با آنها «ان تبروهم و تقسطوا الیهم» به زیبایی، خوبی و خوش رفتاری باشد. این شعار اسلام است که وقتی بهم می رسید سلام بگویید. سلام به معنی صلح است، به معنای آرامش و آشتی است.

خاتمی با بیان اینکه جنگ چه از نظر اسلام و چه از نظر تمام عالمان اخلاق و مصلحان جامعه، منفی است اظهار کرد: آنچه در تاریخ بشر بیشتر غلبه داشته، جنگ بوده است نه صلح. امروز هم که فضا فضای جنگی است، اگر از صلح صحبت می کنند، صلح مسلح است. صلح این است که بدون سلاح صلح شود یعنی انسان ها از صمیم قلب بپذیرند که همدیگر را تحمل کنند و در کنار هم باشند.

وی ادامه داد: صلحی که مورد نظر است، صلحی نیست که از ترس جنگ، یک آتش‌بس بین گروه‌ها و جریانات ایجاد شود بلکه باید از عمق وجود صلح و آشتی حاکم شود. در جنگ‌هایی که در تاریخ رخ داده است یک طرفش حتماً تجاوزگری و زورگویی بوده است و معمولاً قدرت‌طلب‌هایی که به سرزمین‌ها و منابع دیگر چشم دارند جنگ را ایجاد می‌کنند. در جنگ معمولاً یک طرف متجاوز و زورگوست اما در دل خود این جنگ زشت، یک زیبایی هم وجود دارد و آن دفاع است یعنی ایستادگی در برابر تجاوز و زورگویی و سلطه گری دفاع است و این کار زیباست.

خاتمی با بیان اینکه دفاع، ضدجنگ است افزود: برای همین است که ما هفته دفاع مقدس داریم نه جنگ مقدس! ما جنگ مقدس نداریم. اگر به تاریخ اسلام رجوع کنیم، نوع غزوات پیامبر اکرم نیز جنبه دفاعی داشته است و در دوره حکومت حضرت امیرالمومنین (ع) همیشه جنبه دفاعی داشته است.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس ما از این جهت مهم است که ما هیچ گاه تجاوز نکردیم افزود: انقلاب ما انقلاب گل در برابر گلوله بود. انقلاب ما انقلاب صلح است، انقلاب آشتی است و در عمل هم نشان داده ایم که هیچ قصد تجاوزی به دیگران نداریم. می خواهیم خودمان زندگی بکنیم البته اگر کسی به ما تجاوز کند در مقابلش می ایستیم و ایستاده ایم و برای این می ایستیم که زندگی صلح آمیزی داشته باشیم.

خاتمی بیان کرد: خدواند هدف برانگیختن و فرستادن پیامبران را این دانست که «لیقوم الناس بالقسط» پیامبر آمد تا مردم به قسط بایستند نه این که به زور مردم را به قسط وا دارند یعنی آن قدر آگاهی و اطلاعات و اراده قوی شود که خود مردم قسط را بخواهند، پیاده و از آن دفاع کنند. پیامبران آمدند که مردم روی پای خود بایستند و بر سرنوشت خودشان حاکم باشند.

وی در ادامه با تبیین معنی جمهوری و اسلام مد نظر انقلاب اسلامی، مردم سالاری مطلوب مردم ایران را مردم سالاری همراه با حفظ ارزش های الهی دانست و افزود: باید از این نظام دفاع کنیم و در مقابل دشمنان خارجی و براندازان بایستیم و در عین حال در درون خودمان صلح و پیشرفت و همبستگی و رفع کدورت ها را بخواهیم. اول باید خودمان بخواهیم کدورت ها را از دلمان بیرون کنیم.

خاتمی ادامه داد: می خواهیم مبنای کار ما محبت و مهربانی باشد و بداخلاقان و کینه توزان و نفرت پراکنان در جامعه منزوی باشند؛ به خصوص کسانی که این نفرت پراکنی را به نام ارزش های انقلاب انجام می دهند.

وی با تاکید بر ارزشمندی خون شهیدان و بزرگی ایثارگران بیان کرد: شهیدان و ایثارگران و خانواده های شهدای ما خیلی عظیم الشان هستند و این سرمایه خیلی بزرگ تر از آن است که بخواهد ابزار و وسیله ای برای عده ای شود و جریاناتی بخواهند خودشان را با تکیه بر اعتبار شهدا و ایثارگران به جامعه تحمیل کنند.

خاتمی ایران را متعلق به همه کسانی که در این کشور زندگی می کنند ورای مذهب و دین آنها دانست و گفت: هم مردم و همه ادیان و هم وطنان باید از مزایای صلح و آرامش و حقوقی که لازم است انسان داشته باشد برخوردار باشد. اینها متعلق به همه است و تعلق به یک جریان و سلیقه خاصی ندارد؛ به خصوص اگر آن سلیقه، سلیقه ای باشد که فقط به حذف و دفع می اندیشد.

رییس دولت اصلاحات با تاکید بر ضرورت احترام به حقوق افراد جامعه، نقد را لازمه پیشرفت یک حکومت دانست و بیان کرد: اگر ارزش های واقعی انقلاب اسلامی حفظ شود و توسعه یابد، ملت های دیگر خود به خود از این پیروی خواهند کرد و این نظام الگو خواهد شد. اگر ما اینجا را بسازیم و عدالت داشته باشیم و بیکاری نداشته و اشتغال داشته باشیم و اگر تبعیض و فساد نباشد و آسیب های اجتماعی نباشد و بر اساس منافع خودمان با دنیا رابطه ای برقرار کنیم که هم امنیت ما تامین شود و هم امکانات زندگی ما بیشتر شود، آن زمان است که الگو می شویم و بشر امروز نیاز به این دارد.

وی در پایان توصیه کرد: باید این ارزش ها را بشناسیم و شما ایثارگران بزرگواری که جانتان را در کف دست گرفتید روی این مسایل تکیه کنید و این ها را ملاک ارزیابی قرار بدهید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.