سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سیدمحمد خاتمی خطاب به فرهنگیان: به مسئله «حصر» ورود و به حل آن کمک کنید...
» محصوران و محبوسان به فکر انتقام‌گیری نیستند، با آزادی آنها جامعه آرام می‌شود

سیدمحمد خاتمی خطاب به فرهنگیان: به مسئله «حصر» ورود و به حل آن کمک کنید

چکیده :خاتمی با بیان اینکه ممکن است در مورد رفع حصر یا بازتر شدن فضای سیاسی نگرانی‏‌هایی باشد، گفت: ما باید برویم و این نگرانی‌ها را گوش بدهیم و صحبت و به رفع آنها کمک کنیم و انجمن‌هایی مثل شما در این مساله ورود کنند. کسانیکه در حصر و حبس هستند اگر بیایند بیرون نمی‏‌خواهند انتقام‌گیری کنند اما جامعه ما آرام می‏‌شود و رو به سوی آینده خواهد داشت. ...


کلمه – گروه خبر: رییس دولت اصلاحات با تاکید بر اینکه هیچ کس در فکر انتقام گیری نیست، تصریح کرد: کسانیکه در حصر و حبس هستند اگر بیایند بیرون نمی‏‌خواهند انتقام‌گیری کنند اما جامعه ما آرام می‏‌شود و رو به سوی آینده خواهد داشت.

سیدمحمد خاتمی با بیان اینکه ممکن است در مورد رفع حصر یا بازتر شدن فضای سیاسی بزرگان دغدغه‌ها و نگرانی‏‌هایی داشته باشند، در جمع فرهنگیان و معلمان گفت: ما باید برویم و این نگرانی‌ها را گوش بدهیم و صحبت کنیم و به رفع آنها کمک کنیم و انجمن‌هایی مثل شما با آن سابقه‏‌ای که دارید می‌توانند در این مساله ورود کنند.

سیدمحمد خاتمی در دیدار جمعی از فرهنگیان و انجمن اسلامی معلمان بیان کرد: خوشحالم که در این موقعیت فوق‌العاده حساس و نمادین در خدمت شما می‏‌رسیم، هشتم شهریور سالروز شهادت دو معلم بزرگ انقلاب و جامعه ما شهید رجایی و شهید باهنر است و اول مهر آغاز سال تحصیلی است و اواخر شهریور سالگرد جنگ تحمیلی را داریم که معلمان و آموزش و پرورش در آن نقش ممتازی داشتند.

وی با گرامیداشت یاد شهید رجایی و شهید باهنر گفت: نماد انجمن اسلامی معلمان این دو بزرگوارند که، آدم‏‌هایی مومن، آگاه، دلسوخته برای انقلاب، عدالت‌گرا، مردم گرا و پایبند به موازین اصلی انقلاب بودند. نقشی که معلمان و آموزش و پرورش در این انقلاب، در پیروزی انقلاب، در تداوم انقلاب و در دفاع از انقلاب و دفع شر براندازان داشتند، نقش واقعاً ممتازی است و شاید قابل قیاس با سایر بخش‏‌های جامعه نباشد.

وی با بیان اینکه معلمان به عنوان سالم ترین و آگاه ترین بخش جامعه‏ی ما در پیروزی انقلاب و در شکل گیری نهادهای انقلابی حضور داشتند ادامه داد: ببینید در مورد نهادی مثل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که برای همه‏‌ی ما عزیز است، چقدر معلم‏‌ها در تاسیس و بسط آن نقش داشتند. در جبهه‏‌های جنگ چقدر معلمان حضور داشتند.

خاتمی هدف انجمن اسلامی معلمان را ارتقای معنوی، کیفی و مادی آموزش و پرورش دانست و بیان کرد: انجمن اسلامی که امروز از قوی ترین و باسابقه ترین و مورد احترام ترین تشکل‏های مدنی ماست در درجه‏‌ی اول تشکل صنفی است یا تشکلی است متعلق به یک بخش مهمی از جامعه، البته که سیاسی است و سیاست هم مورد نظرش است اما جهت کارش بهبود اوضاع معلمان و آموزش و پرورش هست.

وی با بیان اینکه کار معلمان فقط آموزش دادن نیست بلکه باید دانش آموز ما یک شخصیت ممتاز اخلاقی، علمی و اجتماعی و یک شهروند موفق بار ‏آید افزود: انجمن اسلامی معلمان به عنوان یک تشکل اصلاح طلب نظر بر این دارد که این دانش آموز با شخصیتی بار آید که بتواند از حقوق خودش و دیگران دفاع کند.

خاتمی در ادامه این دیدار با یادآوری اینکه امروز جامعه‌ی ما به بلوغ خوبی رسیده است، یک نوع عقلانیتی در جامعه پدید آمده است. هم در میان اصلاح‌طلب‌ها، هم در اصول‌گرایان از جمله مجلس هم حاصل آنست.

وی با اشاره به رویکردهای اصلاح طلبانه از جمله احترام به مردم، دفاع از حقوق مردم، دفاع از فضای باز و آزاد سیاسی در مقابل جوهای امنیتی، دفاع از توسعه‏ و رشد کشور، دفاع از روابط معقول با دنیا با حفظ اصول گفت: اصلاح طلبی از هویت خودش برنمی گردد و این رویکردهایی که برشمردم را نادیده نمی گیرد ولی اسلامیت نظام هم برای ما مهم است، جمهوریت نظام و رای مردم هم برای ما مهم است. وقتی می‏‌گوییم مردم آزاد باشند و رای بدهند، برآیند این به نفع مصلحت کشور و به نفع اصول و معیارهای انقلاب است.

خاتمی با بیان این نکته که ممکن است کسانی به نام اصلاح‌طلبی شعارهای ساختارشکنانه داده باشند افزود: ما همواره فاصله‌مان را با آنان حفظ کردیم، همچنان که در اصول گرایی ممکن است کسانی به نام اصول گرایی مساله‌‏ی حذف و بداخلاقی و تنگ نظری را در جامعه حاکم کرده باشند. هردو طرف می‏‌توانند از خودشان، نقد و مرزهایی را مشخص کنند و رشد ما سبب شده است که این مرزها تا حدود زیادی مشخص شود و به یک نوع بلوغ برسیم که این مساله مهمی است.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد اقتصادی و فرهنگی دولت اصلاحات و توفیقاتی که بدست آورد بیان کرد: دولت اصلاحات در عرصه‏‌ی اقتصادی در عین حفظ کرامت انسان موفق بوده است. شاید ما در عرصه‌‏های سیاسی صد درصد موفق نبودیم اما در اقتصاد با هدف توسعه و با رویکرد عدالت اجتماعی موفق بودیم. رشد اقتصادی ۵/۵ درصدی در برنامه‌‏ی سوم را داشتیم و رشد اقتصادی ۴/۷ درصدی را تجربه کردیم. ایجاد ۸۰۰ هزار فرصت شغلی و تورم زیر ۱۱ درصدی را تجربه کردیم. تک نرخی کردن ارز را با دو سه درصد افزایش تورم اجراء کردیم که سال بعد هم دوباره تورم شروع کرد به پائین آمدن.

خاتمی در ادامه با تاکید بر اینکه بی‌تردید و بدون تعارف از آزادی مردم و آزادی رای مردم دفاع می‏‌کنیم گفت: این رویکرد ماست و این حرف کسانی است که محور نظامند و می بینید امام می‏‌گویند میزان رای ملت است رهبری هم رأی مردم را حق الناس می دانند.

وی در ادامه بر اسلامیت جمهوری اسلامی اشاره و بیان کرد: اسلام و انقلاب اسلامی با آزادی و توسعه‏‌ی مردم سازگار است. دوران اصلاحات؛ با تنش زدایی و ایجاد رابطه با حفظ حرمت و مصالح کشور از امکانات دنیا استفاده کردیم.

خاتمی افزود: امروز ساختارشکنان نمی‌‏توانند با بهانه‏‌ی اصلاح‌طلبی شعارهای بی ربط بدهند و اگر بدهند کاملاً معلوم است که اینها اصلاح‌طلب نیستند. من معتقدم که اصول‌گرایان ما هم پایبند به اخلاق هستند و پذیرفته‌ایم همدیگر را تحمل کنیم. یعنی هم آن مساله‏‌ی ساختارشکنی عریان شده و اگر بخواهد باشد نمی‌‏تواند خود را به جریانات درون نظام منتسب کند و هم آن جریاناتی که به نام انقلاب و به نام نظام بداخلاقی و فحاشی و حذف می‌کنند نمی‌توانند و نباید خود را به جریانات درون نظام منتسب کنند. اینها ارزان به دست نیامده است و دوستان ما و شما و دیگران هزینه‏‌ی فراوانی دادند تا به اینجا رسیدیم.

خاتمی توصیه کرد: از این عقلانیت استفاده کنید و به سوی آینده‌‏ی بهتر گام بردارید. ما به سوی همگرایی بیشتر در جامعه‌مان باید برویم، اگر گفته می‏‌شود که فضای امنیتی تبدیل به فضای سیاسی شود و سخت گیری‏‌ها کاهش یابد و زدن و محدود و محصور کردن و جلب کردن برداشته شود همه با توجه به این عقلانیت و همگرایی جامعه گفته می شود و برآیند کار به نفع نظام و کشور است.

وی بیان کرد: ممکن است در مورد رفع حصر یا بازتر شدن فضای سیاسی بزرگان از جمله رهبری دغدغه ‏ها و نگرانی‏‌هایی داشته باشند، ما باید برویم و این نگرانی‌ها را گوش بدهیم و صحبت کنیم و به رفع آنها کمک کنیم و انجمن‌هایی مثل شما با آن سابقه‏‌ای که دارید می توانند در این مساله ورود کنند.

خاتمی تاکید کرد: بنده به ضرس قاطع می‏‌گویم هیچ کس در فکر انتقام گیری نیست، کسانیکه در حصر و حبس هستند اگر بیایند بیرون نمی‏‌خواهند انتقام‌گیری کنند اما جامعه ما آرام می‏‌شود و رو به سوی آینده خواهد داشت.

وی تاکید کرد: باید به سوی حل مسائل برویم اگرچه ممکن است ساختارشکنان و کسانی که ضد اصل نظام هستند از بعضی شعارها سوءاستفاده کنند اما این موجب نمی شود که به امنیّت نگاه سخت افزاری بشود.

رییس دولت اصلاحات در ادامه با تاکید بر اینکه اصول گرایی و اصلاح طلبی باید بدون کنار گذاشتن هویت خود بتوانند با هم تعامل داشته باشند گفت: ما از سال ۸۸ هم اعلام کردیم تعامل با حکومت، با مردم، با دیگران با حفظ هویت. نه آن طرف باید حاضر بشود که شما برای تعامل هویت را از دست بدهید و نه این طرف باید بگوید حفظ هویت من مستلزم تعامل نکردن است. نه! تعامل می‏کنیم. در ابتدا خودمان در درون خودمان تعامل و نقد می‏کنیم و در درجه‏ی دوم با جریانات دیگر بر پایه وجوه مشترک تعامل می کنیم و در درجه سوم هم سعی کنیم با حاکمیت و حکومت با حفظ اصول و معیارها تعامل کنیم.

وی در ادامه بر ضرورت نقد دوستانه دولت روحانی و کمک هایی که مجلس می تواند برای تحقق شعارهای دولت داشته باشد اشاره کرد و گفت: دولت آقای روحانی تحت فشار شدیدی است و تنگناهای سختی دارد.

خاتمی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه گروه های سیاسی و مردم به سوی همگرایی بهتر حرکت کنند یادآوری کرد: نگاه ما باید به آینده باشد و جلو برویم و مطمئنم اگر همه با دقت عمل کنیم آینده‏ی خوبی پیش رو خواهیم داشت.

خاتمی در پاسخ به برخی دغدغه ها درباره دموکراسی گفت: یقیناً یک دموکراسی خوب و حتی یک حکومت خوب بدون وجود احزاب و گروه‏‌ها و تشکل‏‌های قوی مدنی تحقق نخواهد یافت اما حزب مثل یک ساختمان نیست که یک مهندس بیاید طراحی بکند و فردا با مصالح مشخصی ساختمان را بسازد؛ حزب باید از متن جامعه بیاید و اگر حزب کارآمدی ندارد باید ببینیم علل و عوامل اجتماعی، تاریخی، دینی و ساختاری چیست و ببینیم چه کار باید بکنیم که این موانع رفع شود.

وی با اشاره به تاثیرات مطلوب تحزب‌گرایی و فعالیت جبهه‌ای به انتخابات اخیر مجلس و کاهش تندروها در مجلس یادآور شد: باید برای موفقیت همه نیروهایمان را روی هم بگذاریم. اگر می‏‌گوییم همه دور هم باشیم به معنی کنار گذاشتن احزاب نیست و منظور فعالیت جبهه‌ای است و باید وزن‌‏ها مشخص شود و این را خود احزاب باید مشخص کنند.

خاتمی افزود: ممکن است شما بعضی از احزاب را نپذیرید، اما واقعیت اجتماعی شان را ببینید و توجه کنید که وزن اجتماعی شان چقدر است.

وی با تاکید بر اینکه باید دل‌هایمان را بهم نزدیک کنیم گفت: برخی می‏‌خواهند بین ما تفرقه ایجاد بکنند و بزرگترین موفقیت آنها این است که موفق شوند و بین ما تفرقه ایجاد کنند. ما باید با همدیگر و کنار همدیگر باشیم و اول خودمان را تحمل کنیم و بعد ببینیم که می‏‌توانیم دیگران را تحمل بکنیم یا نه.

خاتمی در این دیدار با اشاره به برخی مباحثی که در سطح جامعه درباره معرفی افراد در انتخابات مجلس مطرح می شود با تاکید بر اینکه هیچ دخالتی در معرفی افراد نداشته است گفت: به عنوان ریش سفید تلاشم دور هم نگه داشتن افراد است و به دنبال وکیل معرفی کردن نیستم و فقط در مواقع حساس نکته‌هایی را یادآوری می کردم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.