سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » استقرار بمب‌افکن‌های روسیه در پایگاه هوایی همدان...

استقرار بمب‌افکن‌های روسیه در پایگاه هوایی همدان

چکیده :ارتش روسیه تعدادی هواپیمای بمب افکن در پایگاه نیروی هوایی ایران در همدان مستقر کرده است. این هواپیماها از این پایگاه عازم عملیات نظامی در سوریه می‌شوند....


ارتش روسیه تعدادی هواپیمای بمب افکن در پایگاه نیروی هوایی ایران در همدان مستقر کرده است. این هواپیماها از این پایگاه عازم عملیات نظامی در سوریه می‌شوند.

به گزارش بی بی سی روز سه شنبه، ۲۶ مرداد (۱۶ اوت)،  منابع دولتی روسیه گزارش کردند که هواپیماهای روسی با پرواز از پایگاه نیروی هوایی ایران در همدان، مواضع داعش و جبهه النصرت (فاتح شام) را در مناطق عملیاتی حلب، ادلیب و دیرالزور بمباران کرده‌اند. براساس این گزارش، در این عملیات، بمب‌افکن‌های دوربرد توپولوف از نوع TU-۲۲M۳ و بمب‌افکن‌های سوخو از نوع SU۳۴ مشارکت داشته‌اند.

پیشتر، یک وبسایت خبری روسی از استقرار جنگنده بمب افکن‌های روسی در همدان خبر داده و گفته بود که فاصله پرواز از این پایگاه تا سوریه کوتاه‌تر از مسیر پرواز کنونی است. پایگاه نوژه (شاهرخی سابق) از پایگاه‌های مهم هوایی ایران، در همدان واقع شده است.

این وبسایت خبری نوشته بود که به تصاویری از بمب افکن‌‌های نوع TU-۲۲M۳ روسی در پایگاه هوایی همدان دست یافته است. براساس این خبر، این هواپیماها از پایگاه هوایی موزودوک روسیه به همدان انتقال یافته‌اند. خبرنگار خبرگزاری تسنیم نیز در حساب توئیتر خود تصاویری را منتشر کرده که گفته است که از هواپیماهای روسی در همدان گرفته شده است.

براساس این گزارش، مسافت پرواز این هواپیماها از مقر قبلی تا سوریه بیش از دوهزار کیلومتر بود اما با استفاده از همدان، این مسافت ۶۰ درصد کاهش خواهد یافت.

به گزارش این منبع خبری، به علت بزرگی این بمب‌افکن‌ها، آنها قادر به استفاده از پایگاه هوایی روسیه در لاذقیه در روسیه نیستند. تعداد هواپیماهای مستقر در پایگاه همدان مشخص نشده است.

منابع خبری گفته‌اند که بخشی از “توافق امنیتی و نظامی” اخیر جمهوری اسلامی و روسیه به روسیه اجازه استقرار هواپیماهای نظامی در ایران را می‌دهد.

خبر استقرار بمب افکن‌های روسی در حالی انتشار می‌یابد که میخائیل بوگدانف، نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه به تهران سفر کرده و گفته می‌شود جنگ داخلی سوریه محور اصلی گفتگوهای دو طرف خواهد بود.

موضع مشترک ایران و روسیه در قبال سوریه از جمله مطالبی است که در روزهای اخیر در برخی رسانه‌های جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گرفته است. در تفسیرهایی که برخی از این رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، ضمن اشاره به سفر اخیر جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی به ترکیه، از نزدیکی مواضع دو طرف در قبال موضوعاتی مانند حفظ تمامیت ارضی سوریه سخن گفته‌اند.

از آغاز بحران سوریه، ایران و روسیه حامی اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، بوده‌اند. در سپتامبر سال گذشته، روسیه رسما اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور از قوای دولتی سوریه علیه شورشیان مخالف دولت حمایت خواهد کرد. دولت روسیه هدف این هواپیماها را مواضع گروه  داعش عنوان کرده بود اما برخی دیگر از گروه‌های مخالف دولت سوریه، روسیه را متهم کردند که به جای مواضع داعش، آنان را هدف حمله هوایی قرار می‌دهد.

در ماه‌های اخیر نیز گزارش‌هایی از تلفات نیروهای ایرانی اعزامی به سوریه انتشار یافته هرچند مقامات جمهوری اسلامی همواره تاکید داشته‌اند که حضور نظامی آنان در سوریه منحصر به خدمات مستشاری است. علاوه بر این، شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، که یک گروه شیعه وابسته به ایران است، در جنگ علیه شورشیان مخالف دولت سوریه شرکت داشته‌اند.

در حال حاضر، نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا نیز علیه مواضع داعش در سوریه و عراق عملیات هوایی انجام می‌دهند. هواپیماهای آمریکایی برای این عملیات از پایگاه هوایی اینجرلینگ در ترکیه استفاده می‌کنند. ترکیه و آمریکا در پیمان ناتو عضویت دارند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.