سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عضو خانه احزاب: در دولت قبل احزاب خانه‌نشین بودند...

عضو خانه احزاب: در دولت قبل احزاب خانه‌نشین بودند

چکیده :رئیس جبهه مستقلین خانه احزاب با بیان این موضوع که در دوره احمدی‌نژاد احزاب خانه‌نشین شدند،گفت: نگاه آقای روحانی به احزاب بسیار بهتر از دولت قبل است....


رئیس جبهه مستقلین خانه احزاب با بیان این موضوع که در دوره احمدی‌نژاد احزاب خانه‌نشین شدند،گفت: نگاه آقای روحانی به احزاب بسیار بهتر از دولت قبل است.

قدرتعلی حشمتیان رئیس جبهه مستقلین خانه احزاب در گفتگو با خبرآنلاین، در رابطه با فعالیت احزاب در دولت یازدهم، گفت: در ۸ سال ریاست احمدی نژاد، شاهد نامهربانی بسیاری در حوزه احزاب بودیم.حتی باید گفت که احمدی نژاد به نوعی احزاب را خانه نشین کرد و به حاشیه راند.

وی افزود: پس از آن دوران، آقای روحانی با تکیه به شعاری که در زمان انتخابات مطرح کردند، این انتظار را به وجود آوردند که بحث تعامل با احزاب به حد مطلوب برسد. خوشبختانه علی رغم تعطیلی  خانه احزاب در دوره دولت قبل، برنامه ریزی کافی در دولت یازدهم انجام شد. با همکاری دولت و وزارت کشور این امکان فراهم شد که خانه احزاب با حضور اصلاح طلبان و مستقلان و اصولگرایان دوباره کار خود را آغاز کند.

نائب رئیس خانه احزاب با اشاره به فعالیت دوباره خانه احزاب در دوره دولت یازدهم، اظهار کرد: در حال حاضر به صورت قرعه‌ای، قرار شد تا سال اول ریاست خانه احزاب برعهده اصولگرایان به پرچمداری آقای غفوری فرد، سال دوم مستقلین و اعتدالگرایان به ریاست بنده و سال سوم نیز آقای کمالی رئیس فراکسیون اصلاح طلبان به عنوان رئیس خانه احزاب شناخته شوند.

حشمتیان گفت: اما انتظار ما از آقای روحانی بیشتر از این است. از دولت یازدهم می‌خواهیم که بیشتر از این به صورت مستمر با احزاب جلسه داشته باشند. ایشان خودشان به عنوان مستقل و اعتدال گرا وارد انتخابات شدند و انتظار داشتیم که دولتشان هم فراجناحی و حاصل حضور هر سه جناح باشد. اما متأسفانه تا حدودی نسبت به مستقلین کم توجهی شد و بیشتر تکیه دولت بر اصولگرایان و اصلاح طلب بود.

او در ادامه پیشنهاد کرد:«بنده به عنوان رئیس جبهه مستقلین و اعتدال گرایان به آقای روحانی پیشنهاد می‌کنم تا ترتیبی داده شود و مستقلین و اعتدال گرایان در امور دولت نقش بیشتری داشته باشند. اما ما در همه صورت حامی اقای روحانی هستیم.»

رئیس جبهه مستقلین خانه احزاب با تأکید بر این نکته که احزاب خود مردم هستند و توجه به احزاب یعنی توجه به کل مردم، گفت:روی هم رفته نگاه آقای روحانی به احزاب و فعالیت حزبی بسیار بهتر از دولت قبل است. اما هنوز به تمام خواسته‌های احزاب دست پیدا نکردیم.

حشمتیان اظهار کرد: وزارت کشور و معاونت سیاسی آقای روحانی در موضوع احزاب خوب عمل کرده‌اند،جلساتی را با ما داشته‌اند اما این کافی نیست.مانند کشورهای دیگر باید به احزاب توجه وافر شود. الان هم زمینه حرکت کشور به سمت حزبی شدن مهیا است و باید این فرصت استفاد کنند. پیشنهاد من این است که دولت لایحه قانون احزاب را تهیه کرده و در مجلس جدید با اصلاحاتی تصویب شود.همچنین لازم است که فرهنگ جامعه را در مسیر حزبی بودن حرکت دهند.

او در ادامه تأکید کرد که «دولت آقای روحانی نسبت به دولت قبلی به احزاب بیشتر توجه کرده است و امیدواریم که در یک سال باقی مانده این توجه گسترده‌تر شود.»

نائب رئیس خانه احزاب در پاسخ به این سئوال که«این فضای باز سیاسی چقدر در انتخابات مجلس موثر بوده است؟»، گفت: قطعا موثر بود. شاهد بودیم که در تهران مردم به لیست رای دادند. ما سه لیست اصولگرایان و اصلاح طلبان و مستقل در کشور داشتیم. مردم هم در سطح کشور به این سه لیست رای دادند. در حال حاضر هم می‌بینیم که در مجلس سه فراکسیون ایجاد شده است.

وی اظهار کرد:ما به نقش ایده آل حزب در انتخابات نرسیده‌ایم، اما همین که مردم در تهران به لیست رای دادند برای ما بسیار مهم است.در دوره آقای احمدی نژاد فضا برای فعالیت احزاب بسته شده بود و احزاب خانه نشین بودند اما الان فضا باز شده است، اما هنوز به ایده آل ما نرسیده است.روی هم رفته نسبت به دولت اقای احمدی نژاد این دولت خیلی بیشتر به احزاب توجه کرده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.