سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کارگران معدن منگز قم تازه مزد اسفند را گرفتند...

کارگران معدن منگز قم تازه مزد اسفند را گرفتند

چکیده :دبیر اجرایی خانه کارگر قم گفت: پس از گذشت بیش از پنج ماه از شروع سال جاری کارگران معدن «منگنز و نارچ قم» تازه موفق به دریافت معوقات مزدی اسفندماه سال قبل خود شدند....


دبیر اجرایی خانه کارگر قم گفت: پس از گذشت بیش از پنج ماه از شروع سال جاری کارگران معدن «منگنز و نارچ قم» تازه موفق به دریافت معوقات مزدی اسفندماه سال قبل خود شدند.

«اکبر شوکت» با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: این کارگران که تعداد آنها در حدود ۳۰۰ نفر است هنوز موفق به دریافت مطالبات مزدی سال جاری خود نشده‌اند.

وی افزود: این وضعیت درحالی است که این کارگران به روزانه در مجاورت مستقیم با آلودگی‌های ناشی از معدن منگنز و نارچ قم در عمق ۳۴۰ متری زمین به کندن و استخراج مشغولند و در بهترین حالت به آنها دستمزدی در حد حداقل‌های قانونی پرداخت می‌شود.

شوکت در خصوص شرایط فیزیکی این کارگران افزود: به دلیل آلودگی های محیطی معدن کارگران داری مشکلات ریوی و پوستی هستند اما تاکنون کارفرما نسبت به بهبود شرایط کار و رسیدگی به مشکلات ریوی و پوستی آنان اقدامی نکرده است.

شوکت با اشاره به اینکه کارگران معدن منگنز و نارچ بهمن‌ماه سال گذشته و ماه رمضان امسال در سکوت خبری دو تجمع صنفی برگزار کردند، تصریح کرد: این کارگران با وعده‌های مسئولان به تجمعات خود پایان دادند اما از آن زمان تاکنون نه مسئولان معدن و نه مقامات محلی هیچکدام به وعده‌های خود عمل نکردند.

دبیر اجرایی خانه کارگر قم واگذاری و دست به دست شدن معدن بین پیمانکاران مختلف را از دلایل اصلی تضییع حقوق کارگران معدن منگنز ونارچ قم دانست و افزود: دست‌کم واگذاری بخشی از فعالیت‌های محول شده به تعاونی مرکب از کارگران معدن می تواند به این وضعیت سرو سامان دهد.

شوکت افزود: جایگزینی شرکت تعاونی‌ کارگری که برخلاف شرکت‌های پیمانکاری به مطالبات صنفی کارگران اهمیتی می‌دهند می‌تواند به پرداخت سریعتر دستمزد کارگران و توزیع عادلانه ثروت در بین کارگرانی مانند کارگران معدن منگنز و نارچ قم کمک کند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.