سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رهبری در جمع دانشجویان: روی موضوع فتنه حساس هستم...
» حرف مخالف رهبری، نه جرم است و نه معارضه‌ای با آن می‌شود!

رهبری در جمع دانشجویان: روی موضوع فتنه حساس هستم

چکیده :در حالی که تعدادی از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران به جرم نوشتن نامه‌های سرگشاده به آیت‌الله خامنه‌ای سال‌ها حبس را تحمل کرده‌اند، رهبری مدعی است که بارها گفته‌ایم حرف مخالف رهبری، نه جرم است و نه معارضه‌ای با آن می‌شود! اما وی همچنان بر سر موضع خود در قبال اعتراضات مردمی در سال ۸۸ است و تاکید می‌کند که از کسانی که نسبت به آن اعلام برائت نکرده‌اند گلایه‌مند است!...


کلمه – گروه خبر: در حالی که تعدادی از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران به جرم نوشتن نامه‌های سرگشاده به آیت‌الله خامنه‌ای سال‌ها حبس را تحمل کرده‌اند، رهبری مدعی است که بارها گفته‌ایم حرف مخالف رهبری، نه جرم است و نه معارضه‌ای با آن می‌شود! اما وی همچنان بر سر موضع خود در قبال اعتراضات مردمی در سال ۸۸ است و تاکید می‌کند که از کسانی که نسبت به آن اعلام برائت نکرده‌اند گلایه‌مند است!

طی سال‌های اخیر سیدمصطفی تاج‌زاده، بهزاد نبوی، عیسی سحرخیز، احمد زیدآبادی و … از جمله افرادی هستند که به جرم نوشتن نامه‌های سرگشاده و یا حتی خصوصی به آیت‌الله خامنه‌ای و انتقاد از روند جاری مسایل کشور به حبس و جریمه محکوم شده‌اند. برخلاف ادعای رهبری که می‌گوید “معارضه” ای با آن نمی‌شود اما وی تاکنون پاسخ نداده است که چرا تعداد قابل شماری از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران تنها به جرم ابراز عقیده‌ای خلاف نظر ایشان به محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و روزنامه‌نگاری محکوم شده‌اند.

به گزارش کلمه، آیت‌الله خامنه‌ای تنها دقایقی بعد در اظهار نظری مغایر با سخنان قبلی خود، با انتقاد از رویه برخی افراد که در عین حمایت از نظام و امام و انقلاب، موضع خود را در خصوص اعتراضات سال ۸۸ روشن نکرده‌اند، اظهار داشت: مواضع من درباره فتنه سال ۸۸ کاملاً صریح است و بر روی این موضوع حساس هستم و ملاک هم، عدم حمایت از کسانی است که سردمدار فتنه بودند و یا از آن سوءاستفاده کردند و تاکنون نیز اعلام تبری نکرده‌اند!

اشاره ایشان به افرادی است که در بعد از انتخابات سال ۸۸ با عناوینی چون “فتنه‌گر”، “بی‌بصیرت”، “ساکت فتنه” و … خوانده شدند. افرادی که بر خلاف نظر آیت‌الله خامنه‌ای اعتراضات سال ۸۸ را انباشت نارضایتی مردم دانسته و بر این باور بودند که مدیریت بحران پس از انتخابات درست نبود و با قدری درایت و گوش دادن به درخواست‌های مردم به سادگی می‌شد آن اعتراضات را مدیریت کرد.

در طول هفت سال گذشته بسیاری از فعالان سیاسی، روحانیون، علمای قم، اعضای بیت امام خمینی و … نه تنها مواضعی در راستای موضع رهبری اتخاذ نکرده‌اند بلکه همواره نسبت به آن انتقاد جدی نیز داشته‌اند.

در همین حال آیت‌الله خامنه‌ای در جمع دانشجویان بدون اشاره به مداخلات خرد و کلان خود در نحوه اداره امور داخلی و خارجی کشور ادعا کرد که براساس قانون و منطق، رهبری نمی‌تواند در تصمیم‌گیری‌های جزئی و اجرایی دستگاه‌ها وارد شود و اگر مسئولین اجرایی دچار اشتباه شوند، باید مجلس از ابزارهای نظارتی همچون استیضاح استفاده کند و یا اینکه رئیس‌جمهور مانع از اجرای آن تصمیم اشتباه شود.

وی همچنین افزود: البته رهبری در مواردی که احساس کند برخی اقدامات حتی اقدامات جزئی، موجب انحراف نظام از مسیر اصلی می‌شود، باید ورود پیدا کند و مانع از آن کار شود.

آیت‌الله خامنه‌ای توضیح نداد منظور از این “اموز جزئی” چیست که ایشان با تشخیص خود در آن مداخله می‌کند.

وی در این دیدار مانند همیشه به نقش “دشمن” و “تهاجم فرهنگی” پرداخت و عموم دانشجویان را به «سوءظن به جریان رسانه‌ای دشمن» توصیه کرد و مدعی شد: دشمنان با هزینه‌های گزاف، جریان رسانه‌ای پیچیده و گسترده‌ای را بر ضد نظام اسلامی به راه انداخته‌اند که هدف اصلی آن، پوشاندن نقاط قوت جمهوری اسلامی و برجسته‌سازی برخی نقاط منفی برای ایجاد یأس و ناامیدی در مردم و جوانان است.

اما وی توضیح نداد که بعد از سی و هفت سال از انقلاب و به رغم داشتن ده‌ها شبکه تلویزیونی، ماهواره‌ای، رادیویی، آموزش و پرورش و … چرا هنوز آنکه وی دشمن می‌خواند باید چنین نفوذی در میان توده مردم داشته باشد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.