سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مطهری: تخلف منحصر به دولت نیست در بسیاری از نهادهای حکومتی هم وجود دارد...

مطهری: تخلف منحصر به دولت نیست در بسیاری از نهادهای حکومتی هم وجود دارد

چکیده :اشاره مطهری به نهادهایی است که زیر نظر دولت فعالیت نمی‌کنند اما ریخت و پاش‌های مالی و فساد آنان تاکنون به اطلاع مردم نرسیده. چندی پیش گزارش تحقیق و تفحص مجلس در مورد بنیاد شهید اشاره ای به بخشی از فسادهای مالی این مجموعه داشت. نهادهایی چون صدا و سیما، قوه قضاییه، نیروهای نظامی و انتظامی، بنیادهای مختلف، مراکز فرهنگی متعدد که زیر نظر مجموعه رهبری هستند از نظارت و بازرسی نهادهای قانونی مصون می باشند....


کلمه – گروه خبر: در حالی که این روزها اقتدارگرایان به بهانه فیش‌های حقوقی نجومی حملات تازه‌ای را به دولت شروع کرده‌اند، علی مطهری یاد آوری کرد که این مساله منحصر به دولت نیست و در بسیاری از نهادهای حکومتی هم این مساله وجود دارد.

اشاره علی مطهری به نهادهایی است که زیر نظر دولت فعالیت نمی‌کنند اما ریخت و پاش‌های مالی و فساد آنان تاکنون به اطلاع مردم نرسیده است. چندی پیش گزارش تحقیق و تفحص مجلس در مورد بنیاد شهید اشاره ای به بخشی از فسادهای مالی این مجموعه داشت.

در همین حال نهادهایی چون صدا و سیما، قوه قضاییه، نیروهای نظامی و انتظامی، بنیادهای مختلف، مراکز فرهنگی متعدد که زیر نظر مجموعه رهبری هستند از نظارت و بازرسی نهادهای قانونی مصون می باشند. اما گزارش‌های غیررسمی در مورد تخلفات مالی این نهادها نیز تاکنون در محافل مختلف عنوان شده است.

چندی پیش فیش های حقوقی برخی از مسئولان قضایی و نظامی منتشر شد، که نهادهای مربوطه آن را جعلی خواندند اما از ارائه اطلاعات بیشتر در مورد حقوق و مزایا در این نهادها خودداری کردند.

علی مطهری از مخالفان جدی انتشار فیش‌های حقوقی است، بر این باور است که این مساله صدمات جدی به کشور وارد می کند.

این نماینده مجلس در مورد حقوق های بالا معتقد است که بین‌طور نیست که بگوییم فقط چند نفر از مسئولان دولتی متهم به این موضوع هستند. اگر قرار است این موضوع دیده شود، باید کامل دیده شود. در اینکه تخلف است شکی نیست. ولی دولت هم باید بیاید با مردم صحبت کند و واقعیت را بگوید.

وی می گوید که این مساله یک برنامه‌ای برای تخریب دولت است.

تاکنون دو تن از مدیران ارشد به علت داشتن حقوق های بالا از کار برکنار شده اند و دولت قول رسیدگی جدی و عاجل به این مساله را داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى على مطهرى، متن کامل گفتگو نایب رئیس مجلس شوراى اسلامى با هفته نامه تماشاگران امروز به شرح زیر است:

این روزها بحث فیش های حقوقی نجومی حسابی داغ شده. شاید بسیاری می گویند یک پروژه تبلیغاتی برای تخریب دولت است. بسیاری هم نام فساد رویش گذاشتند. ما می دانیم بخشی از ماجرا، پروژه ای سیاسی است برای حمله به دولت اما درنهایت ماجرا، می خواهیم حس شما را درباره این فیش ها و ضربه ای که به اعتماد عمومی نسبت به دولت وارد شده، بدانیم؟

حس من این است که یک برنامه‌ای برای تخریب دولت وجود دارد البته این موضوعی است که قبلاً هم وجود داشته و یک تخلف هم هست و نمی‌شود نادیده گرفته شود ولی بحث این است که این موضوع منحصر به زیرمجموعه دولت نیست بلکه در بسیاری از نهادهای حکومتی هم این مسئله وجود دارد.

*الان مردم می‌گویند یکی از این اصلاًح طلبان که ما به خاطر آنها به لیست امید رأی دادیم هم مثلاً ماهی ۵۰ میلیون حقوق می‌گیرد. نگران این نیستید که این حس اعتماد عمومی آن هم در آستانه انتخابات لطمه بخورد؟

باز تاکید می کنم ، این مسئله منحصر به زیرمجموعه دولت نیست. الان مثلاً درباره ستاد اجرایی فرمان امام هم این موضوع وجود دارد. این‌طور نیست که بگوییم فقط چند نفر از مسئولان دولتی متهم به این موضوع هستند. اگر قرار است این موضوع دیده شود، باید کامل دیده شود. در اینکه تخلف است شکی نیست. ولی دولت هم باید بیاید با مردم صحبت کند و واقعیت را بگوید.

*یعنی این اعتماد عمومی بیش از اینکه از دولت سلب شود از کل مجموعه نظام سلب می‌شود؟

بله. چون منحصر به دولت نیست موضوع در جاهای دیگر هم هست و آنها هم باید پاسخگو باشند . در خیلی از نهادهای دیگر بیرون از دولت هم همین مسئله وجود دارد . بالاخره تخلف شده و باید برخورد شود. البته در این حدی هم که اینها تبلیغ می‌کنند، موضوع بزرگ نبوده. بعضی از این فیش‌ها شامل معوقات ماه‌های قبل بوده و هدفمند انتخاب شده اند. با این وجود ، در همین حد هم نباید در بین مقامات دولتی تخلف وجود داشته باشد . دولت باید به طور جدی پیگیر ماجرا باشد.فکر می کنم همین اتفاق هم افتاده و من شنیدم آقای رئیس‌جمهور دستور اکید پیگیری داده‌اند.

*فکر نمی‌کنید سیستم شفافیت مالی که در همه جای دنیا هست اگر اجرا شود، خیلی از این اتفاقات نمی افتد؟

خیلی جاها این شفافیت وجود ندارد. این‌طور نیست که همه چیز روشن باشد و گاهی دست مدیران در خیلی از حکومت‌ها برای تشویق افراد باز است.

*یک قانونی در مجلس تصویب شده به اسم دسترسی آزاد به اطلاعات که خیلی از این مسائل به صورت شفاف در آن مطرح می‌شود. تصویب این قانون به حل این مشکلات کمک می‌کند؟

این قانون در مجلس هفتم تصویب شده و آیین‌نامه آن هم ماهها پیش تدوین و اعلام شد.

*اگر اجرایی شود به شفاف‌سازی کمک می‌کند؟

کمک می‌کند ولی کلاً اینکه همه بیایند فیش‌هایشان را نشان بدهند، مشکلی از کشور حل نمی‌کند ما باید بیشتر دنبال کار و فعالیت و برنامه‌ریزی باشیم.

*خودتان جز کسانی نیستید که فیش منتشر کنید؟

اصلاً این کار غلطی است و کار زشتی است که اینها شروع کردند و آسیبش هم به کل کشور می‌رسد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.