سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مقایسه ادعاهای اخیر احمدی‌نژاد با عملکردش...

مقایسه ادعاهای اخیر احمدی‌نژاد با عملکردش

چکیده :محمود احمدی‌نژاد با شعار عدالت و توزیع یکسان امکانات بر سر کار آمد، اما میراثی که او و تیم همراهش بعد از ۸ سال سکانداری دستگاه اجرایی کشور به جای گذاشت، به گواه بسیاری سهمگین‌ترین ضربات را بر پیکر عدالت وارد کرد. ...


احمدی‌نژاد با شعار عدالت و توزیع یکسان امکانات بر سر کار آمد، اما میراثی که او و تیم همراهش بعد از ۸ سال سکانداری دستگاه اجرایی کشور به جای گذاشت، به گواه بسیاری سهمگین‌ترین ضربات را بر پیکر عدالت وارد کرد.

خبرآنلاین نوشت: «عده‌ای که در دست‌اندازی به بیت‌المال مسابقه می‌گذارند و آلوده به سیاسی‌کاری هستند، نمی‌توانند مدعی پیروی از پیامبر باشند و دیگران را تخطئه کنند.» این بخشی از سخنان روز دوشنبه مردی است که با هر نیم نگاهش نسبت به بازگشت به عرصه قدرت جمع زیادی از بزرگان جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب نگران می‌شوند، چراکه به عقیده آنها حضور ۸ ساله محمود احمدی‌نژاد در رأس دستگاه اجرایی کشور با توجه به دست‌اندازی‌های صورت گرفته در آن دوره به بیت‌المال و تبعات اقتصادی که به دنبال داشته است، به اعتراف هر عقل سلیمی دیگر نباید تکرار شود.

محمود احمدی‌نژاد با شعار عدالت و توزیع یکسان امکانات بر سر کار آمد، اما میراثی که او و تیم همراهش بعد از ۸ سال سکانداری دستگاه اجرایی کشور به جای گذاشت، به گواه بسیاری سهمگین‌ترین ضربات را بر پیکر عدالت وارد کرد.

معاون اول؛ متهم به اختلاس و پرداخت جریمه نقدی میلیاردی

چه آنکه در فاصله کوتاهی از پایان حضور احمدی‌نژاد و همراهانش در ساختمان پاستور، معاون اول دولت او براساس اتهامات وارده به رحیمی در پرونده‌ های بیمه ایران، به جرم «اختلاس» به پنج سال و ۹۱ روز حبس و پرداخت سه میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

ماجرای دخالت محمدرضا رحیمی در برخی سوءاستفاده‌های مالی از بیت‌المال همزمان با روزهایی که او در کنار محمود احمدی‌نژاد در جلسات هیات دولت در کسوت معاون اول می‌نشست مطرح بود، اوایل آذرماه سال ۱۳۸۹، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، بدون نام بردن از افراد گفت: «پشت یک پرونده مربوط به یک اختلاس کلان، افراد مهمی قرار دارند.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور نیز از بررسی قضایی اتهام فساد مالی که به محمدرضا رحیمی وارده شده بود، خبر داد و گفت که رحیمی پس از دریافت اظهارات سایر متهمان، به دستگاه قضایی احضار خواهد شد. اما محمود احمدی‌نژاد که این روزها مشخص نیست بر اساس کدام استدلال خود را در صف حامیان بیت‌المال قرار داده، این اتهامات در خصوص معاون اول خود را رد کرد.

احمدی‌نژاد که به نظر می‌رسد محاسباتش را بر مبنای زمان حال تنظیم می‌کند و به آنچه در گذشته انجام داده توجه ندارد، در مقطعی که بررسی اتهامات رحیمی در دستگاه قضایی شکل جدی به خود گرفت، طی نامه‌ای که این بار از دفتر رئیس‌جمهور سابق برای رسانه‌ها ارسال می‌شد، ضمن فرافکنی جدید مبنی بر اینکه اتهامات رحیمی مربوط به دوران قبل از حضور وی در دولت بوده است، چتر حمایتی خود را از روی سر مردی که سابقاً معاون اولش بود، برداشت!

زنجانی؛ متهم نفتی مولود دولت پاک‌دست

دی ماه سال ۱۳۹۲حسن روحانی طی دستوری به معاون اول خود خواستار آن شد که با فساد اقتصادی خصوصاً در مورد کسانی که برای پر کردن جیب خود از تحریم‌ها سود برده‌اند، برخورد کند. یک روز بعد از این دستور بابک زنجانی دستگیر شد. وی که کیفرخواستی بیش از دویست صفحه برای او تنظیم شد، در پایان بیش از بیست جلسه محاکمه به اعدام محکوم شد.

یکی از بارزترین اتهامات بابک زنجانی تاجر ایرانی که اولین‌بار در قالب پروژه‌ یکشنبه سیاه احمدی‌نژاد در مجلس نهم نامش شنیده شد، این بود که با اختیاراتی که مشخص نیست چرا دولت وقت به او اعطا کرده، از دوران تحریم‌ها به نفع منافع خود استفاده کرده بود. از برجسته‌ترین اتهامات بابک زنجانی این بود که بیش از دو میلیارد دلار حاصل از فروش نفت ایران را به خزانه دولت واریز نکرده بود؛ مبلغی که هنوز بعد از کش و قوس‌های فراوان به حساب دولت نیامده است.

بقایی و اتهامات مالی نامشخص

۱۸ خرداد سال ۹۴ غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود اعلام کرد: حمید بقایی که قرار بازداشت برایش صادر شده، از این تاریخ تحت بازداشت قرار می‌گیرد. گفته می‌شد حمید بقایی معاون اجرایی دولت احمدی‌نژاد که زمانی نیز در دولت وی رئیس سازمان میراث فرهنگی بود، در ارتباط با پرونده‌‌های مالی مربوط به صندوق قرض‌الحسنه نهاد ریاست جمهوری و برخی فعالیت‌هایش در مناطق آزاد دستگیر شده است. بقایی بیست و هشتم دی ماه سال۹۲، با تبدیل قرار بازداشتش به کفالت، آزاد شد، اما دلیل رسمی بازداشت چندماهه او نامشخص ماند.

برداشت از بیت‌المال برای دانشگاهی که وجود نداشت

احمدی‌نژاد برای دوران بعد از ریاست در قوه مجریه برنامه داشت، او می‌خواست بعد از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش دانشگاهی تاسیس کند و با حلقه یاران نزدیکش در آنجا به امور دانشگاهی مشغول شود. بر این اساس در آخرین روزهای دوران ریاست جمهوری‌اش ۱۶ میلیارد تومان از حساب دولت به حساب یک دانشگاه در شرف تأسیس که هنوز هم شخصیت حقوقی نداشت، واریز شد!

بعد از مشخص شدن این مساله در دولت یازدهم و پیگیری‌های جدی قضایی در این خصوص سال گذشته کاظم پالیزدار مشاور معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی عنوان کرد: ۱۶ میلیارد تومان پول واریزی به حساب مشترک آقای احمدی‌نژاد و ح ب، برای دانشگاه ایرانیان را مسترد کردیم.

سه سال از پایان عمر دولت‌های نهم و دهم گذشت، دولت‌هایی که غیر از حواشی سیاسی، بسیاری معتقدند سوءاستفاده‌های آن از بیت‌المال قابل جمع‌بندی نیست و اعلام تمام آنها نیز موجب سلب اعتماد افکار عمومی می‌شود. شاید در روزهای باقی‌مانده تا انتخابات ۹۶ حجم بیشتری از این سوءاستفاده‌های مالی افشا شود، پرونده‌هایی از جنس دکل نفتی مفقود شده در ایران که با وجود پرداخت هزینه خرید آن از بیت‌المال در زمان دولت احمدی‌نژاد، یک‌دفعه سر از خلیج مکزیک در آورد، آن هم در حال انجام عملیات حفاری! یا هدایای متعلق به موزه ریاست جمهوری که بعد از خروج شبانه شان از موزه، به گفته برخی آمار دقیقی از آنها در دست نیست!

شاید هم در ماه‌های باقی مانده از دولت یازدهم پرونده‌های بیشتری در خصوص خروج ارز از کشور در دولت گذشته مطرح شود، موضوعی که چندی پیش معاون اول رئیس‌جمهور بدان اشاره داشت و از انتقال ۲۲ میلیارد دلار نفتی ایران به دوبی و استانبول پیش از آغاز کار دولت یازدهم خبر داده بود. بعید هم نیست که فیش‌های حقوقی بیشتری از دریافتی مدیران دولت گذشته افشا شود؛ فیش‌هایی که نشان می‌دهد با مصوبات دولت قبل چه جیب‌هایی از مدیران دولتی که با بیت‌المال پر نشده است. شاید لازم باشد در این شرایط احمدی‌نژاد که بخش اعظم این سوءاستفاده‌ها مربوط به دولت او می‌شود یا متاثر از قوانین به‌جای‌مانده از زمان اوست در مفهوم بیت‌المال دقیق‌تر شود. «بیت‌المال به مکانی گفته می‌شود که اموال عمومی متعلّق به همه‌ مسلمانان در آن‌جا فراهم و نگهداری می‌شود تا در مصالح آنان صرف گردد.»


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.