سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بحرین محکومیت یک رهبر شیعه را دو برابر کرد...

بحرین محکومیت یک رهبر شیعه را دو برابر کرد

چکیده :دادگاه بحرین حکم ۴ ساله شیخ علی سلمان، رهبر حزب وفاق شیعی این کشور را به ۹ سال افزایش داد. دادگاه سلمان سال پیش برگزار شد. سازمان ملل وایران در آن زمان به حکم محکومیت ۴ ساله علیه او انتقاد کرده بودند....


دادگاه تجدیدنظر بحرین روز دوشنبه ۱۰ خرداد (۳۰ مه) حکم شیخ علی سلمان رهبر مخالف شیعه بحرین را دوبرابر کرد. شیخ سلمان متهم به “برهم زدن هم‌زیستی و آرامش” میان اکثریت شیعه و حاکمان سنی مذهب بحرین شده است. یک مقام قضایی بحرین گفت که دادگاه تجدید نظر حکم شیخ سلمان را از ۴ سال به ۹ سال افزایش داده است. در پی صدور این حکم تظاهرکنندگان بحرینی به خیابان‌ها ریختند و خواستار آزادی شیخ سلمان شدند.

به گزارش دویچه وله، “جمعیت وفاق” که شیخ علی سلمان رهبری آن را بر عهده دارد حکم دادگاه تجدید نظر را نپذیرفت و آن را “غیر قابل قبول و تحریک‌آمیز” خواند. این حزب هشدار داده است که حکم شیخ سلمان باعث عمیق‌تر شدن بحران سیاسی بحرین خواهد شد. اکثریت جمعیت بحرین شیعه مذهب اما خاندان حاکم بر این کشور سنی مذهب هستند.

افزایش حکم شیخ سلمان باعث شد که نهادهای بین‌المللی حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای حکم صادر شده علیه شیخ علی سلمان را محکوم کنند. عفو بین‌الملل انتقاد کرده که حکم دادگاه تجدیدنظر بحرین علیه شیخ سلمان “با انگیزه‌های سیاسی” صادر شده است.

اعتراض عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر

شیخ علی سلمان ۵۰ سال دارد و در شهر قم ایران تحصیل کرده، در ژانویه سال ۱۹۹۵ به دلیل رهبری کارزاری برای احیای قانون اساسی در بحرین و بازسازی مجلس این کشور، به دوبی تبعید شد. این روحانی شیعه سپس از دوبی به لندن رفت و در آنجا تقاضای پناهندگی کرد. پس از چند سال فعالیت سیاسی در انگلستان، سلمان در سال ۲۰۰۱ در پی عفو عمومی به بحرین بازگشت.
وی بارها دستگیر شده است و هر بار پیروان این روحانی شیعه مذهب به خیابان‌ها آمدند و علیه خاندان حاکم بحرین شعار دادند. محکومیت او از سوی ایالات متحده آمریکا نیز مورد انتقاد قرار گرفته بود.

“دیده‌بان حقوق بشر” اعلام کرده که افزایش محکومیت شیخ علی سلمان کمکی برای پایان دادن بحران سیاسی بحرین نمی‌کند و سبب بی‌ثباتی بیشتر در این کشور پادشاهی خواهد شد.

به باور بسیاری از نهادهای بین‌المللی حقوق بشری محکومیت شیخ علی سلمان با انگیزه‌های سیاسی انجام گرفته است. جیمز لینچ، معاون مدیر خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل گفت که شیخ علی سلمان یک زندانی عقیدتی است و باید بدون هیچ قید و شرطی آزاد شود.

شیعیان بحرین سال‌هاست علیه حکومت این کشور مبارزه می‌کنند. شیعیانی که عقیده دارند حکومت بحرین علیه آنها تبعیض روا می‌دارد در سال ۲۰۱۱ اعتراضات گسترده‌ای را به راه انداختند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.